Orbán Viktor intenzív diplomáciai napot zárt, két ország vezetőjével is tárgyalt
További Belföld cikkek
-
Tetőtől talpig vizes lesz a Rákóczi híd a hétvégén
- Kiderült, hogy mekkora összeget fizetett eddig vissza a MÁV a késések miatt
- Drogkereső kutyák tartották fel Szabó Bálintot, nem ért oda Lázár János fórumára
- Fekete-Győr András ellen fegyelmi eljárást indított a Momentum, kizárás lehet a vége
- Ismét megtiltotta a rendőrség a szivárványos felvonulást
Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádióban kezdte a napot, ahol az ukrán kémbotrányról és a 2026-os költségvetésről beszélt, majd intenzív külpolitikai programot bonyolított le. A miniszterelnök ezt követően Budapesten fogadta Csen Ven-csinget, a Kínai Kommunista Párt magas rangú tisztségviselőjét, majd munkalátogatás keretében találkozott Alekszandar Vucsics szerb elnökkel Belgrádban, ahol a magyar–szerb energetikai együttműködés fejlesztéséről tárgyaltak.

A Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály tájékoztatása szerint az orosz–ukrán háború nyomán kialakult szankciós környezetben Szerbia a magyar földgáz ellátás szempontjából kulcsországgá vált. Naponta 20 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra Szerbián keresztül. A felek megállapodtak, hogy a következő stratégiai cél a két ország közötti kőolajvezeték megépítése, valamint a villamosenergia-összeköttetés kapacitásainak megduplázása lesz. A hivatalos közlemény szerint mindkét beruházás előkészítése folyamatban van.

Kínai partner az együttműködés jegyében
Délután Orbán Viktor Budapesten fogadta Csen Ven-csinget, a Kínai Kommunista Párt Központi Politikai és Jogi Bizottságának titkárát. A miniszterelnök hangsúlyozta: „Magyarország álláspontja, hogy Európa versenyképességét a Kínával való együttműködés és a konnektivitás erősítése, nem pedig a Kelet és Nyugat mesterséges szétválasztása szolgálja.”
2024-ben Kína volt a legfontosabb beruházó Magyarországon, olyan vállalatokkal, mint a CATL, az EVE Power vagy a Sunwoda.
Ukrán kémtevékenység és energiapolitika
A szokásos péntek reggeli rádióinterjúban Orbán Viktor arról beszélt, hogy „Magyarországon jelenleg intenzív ukrán kémtevékenység van”. Az energiapolitikával kapcsolatban kifejtette: ha az ukránoknak sikerül elérnie az unióban az orosz gázvásárlás tilalmát, akkor Magyarországnak évente 800 milliárd forint pluszt kellene fizetni az energiáért, az áramszámla a duplája, a fűtésszámla pedig a négyszerese lenne.
A 2026-os költségvetésről szólva elmondta, hogy „a költségvetés a családokat fogja támogatni” – 2025 októberétől a háromgyermekes édesanyák életük végéig adómentesek lesznek.