Pokol Béla: Jobb egy mai Antall–Tölgyessy-paktum, mint egy alkotmánypuccstervek miatti azonnali kormányvesztés

További Belföld cikkek
-
Jámbor András: Ha az ember a pokolból akar kijutni, először a pokol kapujának kulcsára van szükség
- Megszólalt Aranyosi Péter: Humorista vagyok, nem politikus
- Kínai befektetőkkel tárgyalt a Soproni Egyetem, körvonalazódik az együttműködés
- Elszabadultak az indulatok Lázár János fórumán, egymással veszekedtek az emberek
- Felfedték, ki lesz az új brit nagykövet Budapesten
A jogtudós bejegyzésében kifejtette, hogy az elmúlt napokban megjelent különleges alkotmányos rend felvetése a magánálláspontja volt, és fontosnak tartja, hogy mindenki óvja magát egy alkotmánypuccstól. Hozzátette, „de elemzőként végiggondolva valószínűnek gondolom azt is, hogy az eddig fék nélkül a médiában ismételgetett alkotmánypuccstervekkel jobban leállnak majd eddigi hangoztatói”.
Mint írta, elterjedhet a kormányzat leváltási terveinek mozgatóköreiben, hogy „ne adjunk okot a kormányzatnak az ötlet felkarolására”, ugyanakkor „az is lehet, hogy az eddig félresöpört, de józan alternatívát jelentő paktumtervek felé megy el az elitjük kevésbé izgága része”. Pokol Béla szerint a probléma ugyanaz lehet majd, mint ami az Antall-kormány 1990-es tavaszi győzelme után volt, amikor az Antall–Tölgyessy-paktummal kiegyeztek a legnagyobb ellenzéki párttal.
Ez a lehetőség most fel sem merült, hisz oly könnyűnek tűnt egy egyszerű alkotmánypuccsal egy feles győzelem után az egész közjogi rendet lerombolni. Most lehet, hogy néhány szellemibb emberük ráfanyalodik majd ilyen paktumtervek végiggondolására az egyes szektorokban. Vagyis az alkotmánypuccstervek veszélyeinek felsrófolásával a higgadt tárgyalások és egyezkedések, paktumok lehetőségei felé tolhatja el a mostani felvetésem a mai kormányzati elit és az ellenzéki elitek viszonyát
– írta.
Pokol Béla megítélése szerint Magyar Péter támogatói, mind a hazai, mind a külföldi erők „hajlamosabbak lehetnek mára már egy kompromisszumra az általuk leváltani szándékozott regnáló kormányzattal”. Állítja, hogy „az agresszív népvezérként a nyilvánosság előtt jól teljesítő MP” teljes kudarcot vallott a kormányváltáshoz szükséges pártépítésben a „mélyen ülő személyiségjegyei miatt”.
Ezt a tényt az MP-t támogató média elrejti, és a (kissé feltupírozott) országos közvéleménykutatási számokat egy az egyben átfordítja mandátumokra, de a számára forrásokat biztosító támogatói csoportok közti vájtfülűbbek ezt a blöffölést tisztán átlátják
– fogalmazott.
Hangsúlyozza, számukra evidens, hogy Magyar Péter kiegyezése a Kétfarkúak és a DK egyéni kerületi jelöltjeivel sem viheti őt a kormányváltáshoz szükséges száz mandátum fölé, „így a 2/3 elérése teljességgel lehetetlen”. Gondolatait azzal zárja, hogy szerinte jobb egy „mai” Antall–Tölgyessy-paktum, mint egy alkotmánypuccstervek miatti azonnali kormányvesztés.
Különleges alkotmányos rend kormányváltás esetén
Mint megírtuk, Pokol Béla jogtudós szerint a Magyar Péter nevével fémjelzett politikai mozgalom látványos közvélemény-kutatási eredményei ellenére ma is csupán egyszemélyes vállalkozásnak tekinthető – valódi pártstruktúra, világos program és koherens csapat nélkül.
Pokol arra figyelmeztetett, hogy a jövő évi országgyűlési választásokon az egyéni körzetekben való siker kulcsfontosságú lesz, ahol a Fidesz már beágyazott és évek óta stabil többséggel győzedelmeskedő jelöltekkel indul. Ezzel szemben a Tisza Pártnak egyetlen érdemi jelöltje sincs, sőt az is lehetséges, hogy a párt vezetője szándékosan halogatja ezek megnevezését, hogy ne veszítsen kommunikációs fókuszt. Mindez szerinte azt vetíti előre, hogy a Tisza – a lista alapján megszerezhető mandátumokon túl – esélytelen lesz komoly frakciót létrehozni, nemhogy kormányváltásra készüljön – fogalmazott Pokol Béla.
(Borítókép: Pokol Béla 2016. szeptember 19-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)