Hajlandó támogatni a kormány Budapestet, de megszabták a feltételt

További Belföld cikkek
-
Berobban a kánikula, 39 fokos hőség várható
- Orbán Viktor a Védelmi Tanács ülése után: Három veszéllyel kell szembenéznünk
- A konfliktus fokozódásával kell számolni, Donald Trump ellentétes hatást ért el a támadással
- Holtan találtak egy 14 éves fiút a Mályi-tónál
- Megkéseltek egy férfit Pécs belvárosában, az elkövető egy fiatal testvérpár
A fővárosi önkormányzat közösségi oldalán írta meg, hogy Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Latorczai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium miniszterhelyettese kedden egyeztetést folytatott Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Kiss Ambrussal, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójával az önkormányzat pénzügyi helyzetéről.
A felek egyetértettek abban, hogy mindenképpen el kell kerülni az önkormányzat és a közszolgáltatást nyújtó cégeinek fizetésképtelenségét. Ehhez szükség esetén a kormányzat kész támogatást is biztosítani, azonban csak abban az esetben, ha az önkormányzat gazdálkodásáról teljes körű képet kap.
A kormányzati oldal kérésére a főpolgármester korlátozás nélküli hozzáférést biztosít az önkormányzat és cégei gazdálkodási adataihoz a kormányzat által megbízott szakértőnek a megalapozott kormányzati döntéshozatal érdekében. Az egyeztetést a felek a jövő héten folytatják.
Karácsony Gergely: Nem adományokra van szükség, hanem partnerségre
A főpolgármester vasárnap egy YouTube-videóban közölte, hogy a tárgyalóasztal készen áll, és a kormány is belátta, hogy ideje egyeztetni. Karácsony Gergely világossá tette: nem adományokra van szükség, hanem partnerségre. „Nem az ország segíti Budapestet, Budapest segíti az országot” – fogalmazott.
A város a nemzet fővárosa, gazdasági és kulturális motorja, amely nem túlélni akar, hanem fejlődni, élni, sőt még többet adni Magyarországnak. A főpolgármester szerint itt az idő, hogy a központi kormányzat belássa: Budapest ereje nem ellenség, hanem lehetőség.
Karácsony Gergely szerint a főváros nem segítséget kér, hanem igazságot − hogy ne vegyék el a saját forrásait, ne büntessék politikai okokból. Hiszen Budapest adóbevételei ugyan nőttek, de jóval kisebb mértékben, mint az államé, ezért reálértéken negyedével kevesebb pénzből gazdálkodik a főváros.
Inkasszálták a főváros számláját
Amint arról korábban beszámoltunk, Karácsony Gergely főpolgármester csütörtökön közösségi oldalán jelentette be, hogy inkasszálták Budapest számláját, a kormány 10,2 milliárd forintot vont le a fővárostól a városvezető tájékoztatása szerint. A polgármester már a hét elején jelezte, hogy a szolidaritási hozzájárulás 50 milliárdos fennmaradó részének kifizetése ellehetetleníti a főváros működését.
Karácsony Gergely csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott, ahol azzal kezdett, hogy 11 óra környékén a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszált a főváros folyószámlájáról. A főpolgármester szerint lehet, hogy fatális véletlen vagy szakmai mulasztás történt, és nincs mögötte politikai döntés, de ezt nem tartja valószínűnek.
Valószínűbb, hogy valakik magas politikai körökből utasítást adtak az államkincstárnak, hogy törvénytelenül emeljék le a főváros számlájáról ezt az összeget. Törvénytelenül, hiszen a főváros azonnali jogvédelmet kért az inkasszálással kapcsolatban. Ezt kollégáim a keddi napon benyújtották, szerdán nem is volt inkasszálás – az volt a határidő –, az államkincstár ma csapott le a budapestiek pénzére, pedig az azonnali jogvédelem tényleg azonnali jogvédelmet jelent. Ez a főváros működtetését veszélyeztető döntés
– hangsúlyozta a főpolgármester, aki határozottan kijelentette, hogy az év végéig biztosan nem húzza ki Budapest gazdaságilag, ha nem történik változás. A városvezető elárulta, hogy jövő héten találkozik Gulyás Gergellyel Budapest helyzete miatt, de nem számít könnyű tárgyalásokra. A pénteken megvalósuló tömegközlekedési leállással kapcsolatban elárulta, az akcióhoz több fővárosi intézmény dolgozója is csatlakozik, de nem céljuk a károkozás.
„Az év végéig nem jut el, az biztos” – felelte arra a kérdésre, hogy meddig húzhatja a főváros. A főpolgármester szerint felesleges konkrét hónapokról beszélni, hogy mikor jöhet el a csőd, az a lényeg, hogy ez ne következzen be. Szerinte két tényező határozza meg, hogy mennyire kerül közel Budapest a csődhöz. Az egyik egy várható bírósági döntés az azonnali jogvédelemről, amelyet a főváros már korábban is kapott kritikus helyzetekben, a másik pedig egy kormányzati döntés, mivel szavai szerint a kormány „hajlandónak mutatkozik tárgyalni”.
(Borítókép: Karácsony Gergely 2025. június 4-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)