Magyar Nemzet: egy felmérés szerint Magyar Péter megbukott Erdélyben

PAP 6128
2025.06.11. 05:22
Egy erdélyi közvélemény-kutatás szerint hiába Magyar Péter erdélyi túrája, az erdélyi magyarok továbbra is a Fideszben és Orbán Viktorban bíznak, az ellenzéki pártok minimális támogatottsággal rendelkeznek. Eközben az elmúlt egy hónapban a tihanyi beszéd és következményei, valamint a Tisza Párt elnökének Nagyváradra gyaloglása befolyásolta a történéseket.

A Magyar Nemzet a kolozsvári SoDiSo Research közvélemény-kutatására hivatkozva azt állítja, hogy a Fidesz−KDNP óriási fölénnyel vezet az erdélyi magyar szavazók körében, és többségük azt támogatja, hogy Orbán Viktor maradjon Magyarország miniszterelnöke.

A tihanyi beszéd után készült felmérés azt állapította meg, hogy a szavazásra jogosult erdélyi magyarok 96 százaléka a magyar kormánypártra voksolna, míg az ellenzéki pártok közül a Tisza Pártot 1,4, a Mi Hazánkot 1,7 százalék támogatná, a többi párt pedig elenyésző bázissal rendelkezik Erdélyben.

A közvélemény-kutatás a politikusok népszerűségére is kitért, ahol Orbán Viktort 89 százalék látná továbbra is Magyarország kormányfőjeként, míg ugyanerre a kérdésre 4,9 százalék válaszolta Magyar Pétert. Erdélyben a magyar miniszterelnök még mindig a legismertebb magyarországi politikus, népszerűségi indexe pedig 90 százalék.

A tihanyi beszédtől Nicusor Dan győzelméig

A romániai elnökválasztást megelőzően hatalmas port kavart Orbán Viktor május 9-i tihanyi beszéde, amelyben a voksolásról is szólt, kitért arra, hogy a román elnökjelöltek vitájában megszólították Magyarországot a kereszténységgel összefüggésben.

„Annyit üzenünk innen a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben” – szögezte le, kiemelve, hogy „a kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra”.

George Simion megköszönte az üzenetet, és azt mondta, „most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk”. A magyar kormányfő pedig megjegyezte, teljesen egyetértenek vele.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke azonban hazaárulással vádolta a miniszterelnököt.

Orbán Viktor azt teszi most az erdélyi, partiumi és székelyföldi magyarokkal, amit korábban a kárpátaljai és a délvidéki honfitársainkkal

– írta a pártvezető, hozzátéve, hogy a szavazataik bezsebelése után „elárulja őket, és a fejük felett magyarellenes politikusokkal szövetkezik”. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a romániai magyarság egyöntetűen tiltakozik a „korábbi vasgárdista” ellen. Hozzátette, hogy a Tiszának nem számít, ki kerül hatalomra Romániában, nekik a magyarok érdekei mindig elsőbbséget élveznek majd.

A romániai elnökválasztás második fordulója előtt George Simion Orbán Viktor arcképével ellátott szórólappal kampányolt. Eközben az erdélyi magyar szervezetek a szélsőjobboldali jelölt ellen buzdítottak, valamint az RMDSZ azzal vádolta Simiont, hogy be akarja csapni a magyar szavazókat.

Rajtuk kívül a romániai magyar egyházak is – alig burkoltan – a szélsőjobboldali elnökjelölt elleni szavazásra buzdították a második fordulóban híveiket.

Egyházaink híveit arra kérjük, hogy 2025. május 18-án hiánytalanul vegyenek részt a második választási fordulóban, és szavazatukkal támogassák azt az elnökjelöltet, aki figyelembe veszi minden állampolgár – így a mi közösségünk – jogait, értékeit, és hozzájárul a békés együttéléshez

– írták közös levelükben a történelmi egyházak, akik történelmi vízválasztónak nevezték a mostani voksolást.

Orbán Viktor május 10-én  egyeztetett  Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével, miszerint a magyar kormány nem kívánja befolyásolni a román elnökválasztás végeredményét. A Konkrétan Rónai Egonnal  című  műsorban  Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt nyilatkozta, hogy a magyar kormánynak az RMDSZ álláspontját kell képviselnie.

Kövér László házelnök is megszólalt a romániai voksolásról, és kiemelte, hogy Magyarország mint állam, illetve a kormány semmilyen ország belső választását illetően nem kíván állást foglalni, nem támogatják sem az egyik, sem a másik elnökjelöltet.

Május 18-án rendezték a román elnökválasztás második fordulóját, ahol a választók a függetlenként induló bukaresti főpolgármester, a  választásokat végül megnyerő  Nicusor Dan, valamint a szélsőjobboldali, etnonacionalista AUR pártelnöke, a kétezres évek során még szélsőjobboldali politikai aktivistából mára elfogadott politikussá váló George Simion közül választhattak. Utóbbi azonban bejelentette, hogy az alkotmánybírósághoz fordul, hogy  érvénytelenítsék  a szavazás eredményét. Simion szerint két külföldi államban is beavatkoztak a választásba. Kelemen Hunor, az RMDSZ-elnök telefonon beszélt a  győztes  Nicusor Dannal, aki köszönetet mondott neki a támogatásért.

Magyar Péter túrája felemás eredményt ért el

A romániai elnökválasztás második fordulója előtt jelentette be Magyar Péter, hogy gyalog indul Nagyváradra, és csaknem egymillió lépést tervez megtenni egy magyar nemzeti lobogóval a kezében. Az út célja a figyelemfelhívás a békéért és a nemzeti összefogásért.

Május 14-én pedig megindult a mintegy 300 kilométeres gyaloglás a budapesti Szent István térről, amelyhez bárki csatlakozhatott, akár csak pár percre vagy néhány kilométerre, naponta átlagosan 25-30 kilométert tettek meg a résztvevők.

Magyar Péter szerint az úton találkoznak gazdákkal, tanárokkal, polgármesterekkel, bemennek egészségügyi intézményekbe, de beszélgetnek közmunkásokkal is.

Mindenkit várunk, aki szeretné kifejezni, hogy emberséges, európai országban akar élni, ahol jó megszületni, gyermeket nevelni. Nem magyar áll szemben magyarral, mi komolyan gondoljuk, hogy nincs jobb, nincs bal, csak magyar, mindenki magyar, aki annak született vagy annak vallja magát.

Tíz nap alatt érkezett meg a Tisza Párt elnöke szimpatizánsaival Nagyváradra, a határtól a román rendőrség biztosította a gyaloglókat. Az Index beszámolt arról, hogy a határon túli magyarság korántsem egységes Magyar Péter megítélésében. Több ellenséges és személyeskedő bekiabálás fogadta, de sokan támogatásukról biztosították.

Nagyváradon ez a kettősség tovább fokozódott, az ellentüntetők hazaárulónak nevezték a Tisza Párt elnökét, míg a szimpatizánsai fizetett aktivistáknak a bekiabálókat. A helyiek megjegyezték, hogy sokan azért nem vettek részt az eseményen, mert nem foglalkoznak elegen a magyarországi politikával.

Magyar Péter eközben bírálta az RMDSZ-t, és többek között arról beszélt, hogy az erdélyi párt a Fidesznek „kémkedik”, és a kormánypárt kottájából játszik. Ezt kikérte magának Csoma Botond, a párt szóvivője, aki úgy fogalmazott, hogy „ez elsősorban Magyart minősíti, valószínűleg magából indul ki, amikor kémnek nevezi az RMDSZ-t, köztudott, hogy a lehallgatások terén nagy tapasztalata van”.

A Tisza Párt elnöke szerette volna, ha az RMDSZ helyi és országos vezetői csatlakoznak a túrájához, de ez végül nem történt meg. A Tisza Párt elnöke a távolmaradásukat annak tulajdonítja, hogy a szövetség a Fidesszel működik együtt.

(Borítókép: Magyar Péter Nagyváradon 2025. május 24-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)