Schmidt Mária keményen odaszólt a Nyugatnak: Az egész egy nagy kamu cucc volt

DSC1868
2025.06.18. 09:04
Hamis vezeklés, jurisztokrácia, virtuális politika – Schmidt Mária nem kímélte az európai és magyar politikai elitet legfrissebb interjújában. A Terror Háza főigazgatója szerint Európa csapdába került, és olyan vezetők irányítják, akik a múltról, jelenről és jövőről egyaránt képtelenek reálisan gondolkodni.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója átfogó interjút adott a Magyar Nemzetnek, amelyben éles kritikát fogalmazott meg az európai politikai elittel szemben. A történészprofesszor szerint Európa történelmének talán legnagyobb válságát éli, miközben a kontinens vezetői képtelenek hosszú távú stratégiában gondolkodni. Az orosz–ukrán háborútól a magyar belpolitikáig terjedő témakörökben fogalmazott meg markáns álláspontokat.

Az interjúban Schmidt Mária elmondta:

  • A nagy formátumú politikusok eltűntek – De Gaulle, Mitterrand, Kohl, Thatcher helyett olyan vezetők vannak, akik a bizonytalanság megtestesítői. „Egyik jelentéktelenebb, mint a másik” – a nyugat-európai birodalmak szerinte eljelentéktelenedtek, von der Leyen asszonnyal senki nem akar komolyan beszélni.
  • „Németország szerepe is megrendült” – ma már nem egyértelmű, hogy ha valakivel Európáról akarnak beszélni, azt a német kancellárral kell-e megtenni.
  • Szerinte komoly problémát jelent, hogy a politikai csatákat meg nem választott bírák vívják: „Ez a bírói túlhatalom, a jurisztokrácia.” Véleménye szerint ez megöli a demokráciát. Marine Le Pen börtönre ítélése és a német AfD alkotmányellenesnek minősítése is ennek a bírói túlhatalomnak a példái.
  • A migráció kérdésében Schmidt Mária szerint a nyugat-európai elit „hamis vezeklést” folytatott a múltbeli bűnökért, valójában nem emberbaráti megfontolások vezérelték őket. Két konkrét problémát akartak megoldani: a demográfiai válságot és a munkaerőhiányt. Szerinte „az egész egy nagy kamu cucc volt” – Angela Merkel vezetésével szervezett migrációt indítottak el, intézményi hálózattal támogatva.
  • Szerinte a bevándorlók szilárd hittel és törzsi kötődésekkel rendelkeznek, nem akarnak beilleszkedni az európai társadalmakba, és demográfiai jellemzőik miatt előbb-utóbb többséget fognak alkotni több nyugat-európai országban.
  • Az orosz–ukrán háborúról úgy vélekedett, hogy „fel kellett volna ismerni, ez a háború csapda Európa számára”. Szerinte az európai elit minden lényeges kérdésben rosszul döntött, olyan helyzetbe lavírozták magukat, hogy szembemennek Amerikával és Oroszországgal egyaránt. „Nem látom észszerű politikának, hogy Európa mindenkivel szemben határozza meg magát, mintha annyira erősek lennénk” – fogalmazott.
  • A szankciókról Schmidt Mária egyértelműen kijelentette: „Egyik sem működik”. Szerinte nem szabad lebecsülni az oroszokat, hiszen „olyan szuperszonikus rakétáik vannak, amilyet a Nyugat még nem is látott”. Szerinte a szankciók álságos természetét jól mutatja az a paradoxon, hogy 2023-ban az EU-országok több nukleáris üzemanyagot vásároltak Oroszországból, mint bármelyik korábbi évben.
  • Mark Rutte „szereptévesztésben van”, hiszen csak bürokrata, nem politikai vezető. Az Egyesült Államoknak „a Közel-Kelet sokkal fontosabb, mint Ukrajna”, mivel ott található az energia és a geostratégiai jelentőség. Ukrajna EU-csatlakozását „illúziónak” tartja – szerinte zsoldoshadseregként és újjáépítési bizniszlehetőségként tekintenek az országra.
  • Schmidt Mária szerint „Nyugat-Európában megtiltják a kérdezést” – a szólásszabadság veszélyben van.
  • Szerinte Magyar Péter „egy valóságshow-t rendez” – virtuális jelenség, aki konkrétumokról nem beszél. „A Tisza Párt azért maradt meg, mert nincs más”, a többi ellenzéki párt megszűnt. Szerinte „mindig volt egy 30-40 százalék ellenzéki szavazótábor”, az utálat erejét nem szabad lebecsülni, azonban „azt nem lehet tudni, hogy egy virtuális támogatottság mennyit ér a valóságban”.

Schmidt Mária azt is elmondta, szerinte az európai vezetők „percemberek”, akik nem tudnak hosszú távú stratégiában gondolkodni. „Amit a múltról gondolnak, az hülyeség, amit a jelenről gondolnak, az kétségbeejtő, a jövőről meg nem gondolnak semmit” – csak az adott pillanatot akarják túlélni – vélekedett a történész.

(Borítókép: Schmidt Mária 2025. január 20-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)