Készültség a Tisza teljes hosszán, apad a Hernád

2008.07.29. 14:11
A Hernád mellett élők túl vannak a nehezén, de a tiszai árvíz java csak most jön. Az árvízvédelmi kiadások milliárdos nagyságrendűek lehetnek.

A Tisza teljes hosszán árvízvédelmi készültség van, a Hernádon lassú apadás várható. Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter Vásárosnaményban tájékozódik a Tisza vízminőségéről és a munkálatokról - közölte kedden a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy a Tiszán vonuló árhullám kedden délután 820 centiméteres vízmagassággal tetőzött Vásárosnaményban. Az árhullám egyre inkább szétterül a folyó szabolcsi szakaszán, így nincs szükség a hétfőn még tervezett gátemelések elvégzésére sem. A számítások szerint Vásárosnamény és Záhony között jelenleg még harmadfokú árvízvédelmi készültségi szint felett vonuló árhullám magassága Záhonynál szerdán várhatóan másodfokú mértékre, 600 centiméter felettire csökken, és tart tovább, Tokaj irányába.

Jelenleg összesen 18 különböző folyón és patakon, 765 kilométer hosszúságú szakaszon zajlik első fokot meghaladó védekezés. Az Országos Műszaki Irányító Törzs adatai szerint összesen 9 belvízvédelmi szakaszon van érvényben készültség; 4 szakaszon első fokon, 5 szakaszon másodfokon védekeznek. Harmadfokú a védekezés a Hernád teljes hosszán és a Tisza felső szakaszán. Az elmúlt 24 órában 7 szivattyútelep csaknem 900 ezer köbméter vizet emelt át a belvízzel érintett 4100 hektárnyi területről.

A teljes védekezési és helyreállítási munkák együttes költsége becslések szerint elérheti az 1 milliárd forintot, a napi költségek 50-100 millió forintra rúghatnak. A Hernád tetőzése a vártnál tovább tartott, mert a hullámteret dús növényzet nőtte be, megnehezítve a lefolyást. A környéken az apadás függvényében a vízügyesek megkezdik a levonuló árhullám utáni helyreállítási munkákat: visszabontják a homokzsákokból kiépített ideiglenes töltésmagasításokat, járhatóvá teszik a töltéskoronákat.

A közlemény szerint továbbra is jelentős gondokat okoz az Ukrajnából és Romániából az árhullámmal együtt érkező kommunális hulladék, amelynek lehalászására árvíz idején nincs lehetőség. A korábban megkezdett diplomáciai lépéseket a probléma hosszú távú, megnyugtató kezelése érdekében folytatják. A vízzel levonuló uszadék és a kiszámíthatatlan örvények miatt tilos a fürdőzés és a vízi túrázás.

Nem mutattak ki a megengedett értéket meghaladó nehézfém-szennyezettséget a Tisza ukrajnai szakaszának vizében az eddigi laboratóriumi vizsgálatok - közölte kedden a Kárpátalja Megyei Állami Környezetvédelmi Felügyelőség. A kárpátaljai környezetvédelmi felügyelőség szakemberei folyamatosan vizsgálják a Tisza vízminőségét, miután a hivatalt vasárnap értesítette a román fél arról, hogy egy borsabányai zagytározó gátszakadása következtében szennyező anyag került a Tisza vízgyűjtőjéhez tartozó Csiszla patakba.

A kárpátaljai környezetvédelmi felügyelőség laboratóriuma a Tisza Técső melletti ukrán-román és a Tiszaújlaknál lévő ukrán-magyar határszelvényéből vett vízminták nehézfémtartalmát vizsgálta. A vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a folyó vizének nehézfém-szennyezettsége az "áradáskor megengedett határérték" alatt van - áll a közleményben.