További Belföld cikkek
-
Leleplezték a magyar fotóst, aki csalással szerzett elismerést egy nemzetközi versenyen
- Nem húzta be a sofőr a kéziféket, a tóban kötött ki egy autó Budapesten
- Lett egy tucat új milliomosa az országnak, de valószínűleg nem teljes az örömük
- A forgalommal szemben repesztett nagy tempóval egy sofőr az M6-oson
- Az utasok szeme láttára gázolt a villamos Budapesten
![]() |
Jó ellátás, alacsony eredményesség |
A lakosság rossz egészségügyi állapota és a teljesítmény növelését ösztönző finanszírozás az egészségügyi ellátórendszer fokozott igénybevételét eredményezi. Egy átlagos magyar majdnem tizennégy alkalommal találkozik az orvosával évente, míg Európa más országaiban csupán hétszer, az ezer lakosra jutó fekvőbeteg- forgalom az európai 186,7-tel szemben hazánkban 251.
A tevékenységarányos finanszírozás szabálytalanságokra ösztönzi az orvost
|

A jelentés szerint például a kórházak járó betegként ellátható betegeket is felvettek kórházi osztályokra, a fekvőbetegeken végzett diagnosztikai vizsgálatokat a járóbeteg-ellátásban is jelentették, és ténylegesen el nem végzett beavatkozásokat és szövődményeket tüntettek fel.
Az ágyszám csökkentés eredménytelen volt
Az egészségügyi ellátás kiadásai - a diagnosztikai vizsgálóeljárások, a gyógyító beavatkozások és eszközök, a betegápolás, a rehabilitáció fejlődése következtében - az inflációt meghaladó mértékű folyamatosan növekvő forrást igényeltek. Erre a kihívásra a forrásbővítés mellett az ellátórendszer racionalizálása, a gazdaságosság növelése lehetett a válasz. Hiába csökkent azonban a kimutatott kórházi ágyszám mintegy 20 százalékkal, nem csökkent a kórházak fekvőbeteg-forgalma.
Egyes kórházakban túl sok az orvos, és a kihasználtság alacsony, míg más intézmények folyamatos munkaerőgondokkal küzdenek. Nem ritka, hogy az éjszakás ápolónak mintegy negyven-ötven betegről kell gondoskodnia.
![]() |
|
Egy kórház - negyvenkét épület
Az ÁSZ által vizsgált kórházak összesen 180 telephelyen 1628 épületben működnek, azaz egy kórházra átlagosan 4,6 telephely és 42 épület jut. Ezek az adottságok, a kórházon belüli nagy távolságok is jelentős többletköltséget okoznak. A miskolci megyei kórházban például a belső úthálózat hossza öt kilométer, a belső szállítások miatt évente több mint 750 ezer km a szállító kocsik futásteljesítménye, amelynek összes költsége 100 millió Ft. A különböző pavilonokban levő osztályok betegeinek vizsgálatra szállítása a kórházon belül évente meghaladja a 160 ezer km-t, amelynek költsége pedig több mint 20 millió Ft.
Rosszak a kilátások
A fekvőbeteg-ellátás átalakítására az ÁSZ jelentés szerint sem rövid, sem hosszú távú stratégiát nem dolgoztak ki az illetékesek, így semmi esély nincsen arra, hogy a kórházak eladósodásának gátat vessenek. Az egészségügyi intézmények működéséhez szükséges berendezéseket a fenntartó önkormányzatoknak kellene biztosítania, de a költségvetés ezt nem teszi lehetővé számukra. A tárgyi feltételek megteremtéséhez, az alapvető gépek és eszközök beszerzéséhez így sokszor a gyógyításra szánt keretből vagy a dolgozók amúgy is szűkös juttatásaiból kell lefaragniuk az intézményvezetőknek.
Ezért az ÁSZ javasolja a kormánynak a Nemzeti Egészségfejlesztési Program több, mint három esztendeje késő előkészítését, az egészségügyi adatok felmérését és az adósságrendezési terv kidolgozását. Az Egészségügyi Minisztériumnak többek között azt javasolják, hogy mihamarabb mérjék fel a valós ellátási szükségleteket, és ahhoz mérten alakítsák át a kórházak működését. A minisztérium feladata ezen kívül, hogy az egységes információs rendszert az egészségügyi ágazatban kiépítse.