Nem tett esküt 'a sátán előtt' egy Fejér megyei lelkész

2006.12.04. 11:52
Tizenhat éve használt esküszöveg miatt robbant ki Bodajkon a botrány. A képviselőtestületbe újonnan bekerült református lelkész a "maga által kreált" esküszöveget olvasta fel, ami a polgármester szerint így nem érvényes. Az eset precedensértékű, a lelkész szerint azért hagyta ki a "pártatlanul"-t az eredeti szöveghez képest csak ennyiben eltérő nyilatkozatból, mert az betarthatatlan.

Az önkormányzati választások után két hónappal a helyi képviselőtestületek még mindig meglepetéseket hoznak, ezúttal a Fejér megyei Bodajkon a polgármester és a képviselőtestületbe újonnan megválasztott református lelkész között tört ki háború. Veres Péter lelkész a múlt héten tett esküt, de a jelenlévők bámulatára nem a településen tizenhat éve használt, hanem egy saját esküszöveget olvasott fel.

Oszlánszki Zsolt polgármester az Indexnek úgy emlékezett vissza, hogy már az kiverte nála a biztosítékot, hogy a lelkész farmerban, szétnyitott széldzsekiben, sportcipőben jelent meg a képviselőtestület ülésén, mint "aki horgászatból csak úgy beugrott". Amikor eljött az idő, Veres a képviselők elé lépett, és a zsebéből elővett szöveget olvasta fel.

Csak egy szó

Az igazsághoz tartozik, hogy az eredeti és a lelkész által költött szöveg között egy szó a differencia. Az önkormányzat viszont ezt akkor sem tudja elfogadni, "nem érvényes az eskü", mondta Oszlánszki polgármester, aki szerint az általuk alkalmazott formula 16 éve ugyanaz, amit annak idején országosan ajánlásként megfogalmaztak.

Oszlánszki szerint a lelkész nem könnyű eset. Veres a múlt héten azzal hárította el a "pártatlanul" szó felolvasását, hogy ő a Fidesz támogatásával került be, így nem lehet pártatlan, ugyanakkor Oszlánszki szerint a Fejér Megyei Hírlapnak Veres már azt nyilatkozta, hogy a református közösséget akarja képviselni. Oszlánszki szerint Veres hazudik.

Bodajk ősrégi Mária kegyhely, állítólag István király is ide járt imádkozni. A spirituális szál nem véletlenül keveredik a történetbe, Oszlánszki tudomása szerint ugyanis Veres lelkész azért nem engedte, hogy a polgármester előolvassa a szövegét, mert "a sátán előtt nem tesz esküt".

Ellentmond a sátánnak

A lelkész annyival árnyalta az Indexnek a történetet, hogy nemrégiben egy kérdésre, honnan van benne ennyi gyűlölet, azt felelte, "az úr tanítását követem, és ellentmondok a sátánnak". Az ellentét ugyanakkor nem a katolikusok és a reformátusok között húzódik, Veres szerint a polgármesterrel konfliktusuk már évekkel ezelőttre visszanyúlik. "Az alapkonfliktus, hogy én keresztény vagyok, ő pedig nem" - jelentette ki a lekész.

A református lelkész verziója szerint diktátumszerűen idézték négy település közös képviselőtestületi ülésére (a körzethez tartozó települések: Balinka, Söréd, Csókakő és Bodajk), előzőleg a protokollt ismertették vele, hangsúlyozva, hogy a polgármester ragaszkodott ahhoz, hogy személyesen ő olvassa elő a szöveget, amit Veres nem volt hajlandó elfogadni. Veres ezután megjósolta a botrányt.

De miről is szól az eskü szövegének kétféle verziója. A lelkész mint mondta, a pártatlanul szó jelentésével tisztában van, és szerinte az nem a pártokra vonatkozik. A szó jelentése: "részrehajlás nélkül", közölte. Szerint nincs ember, aki részrehajlás nélkül döntene bármiben, az eskünek viszont súlya van, ezért inkább ki sem mondja.

Gelencsér József, a Fejér Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője az Indexnek kijelentette, hogy már kérte, de még nem kapta kézhez az ülés jegyzőkönyvét, sem az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát. Az önkormányzati törvény ugyanis nem szabályozza az esküszöveg kérdését, a helyi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát kell alapul venni.