Feloszlathatják a budaörsi önkormányzatot

2007.01.16. 13:37
Akár Guinness-rekord is lehetne, ami Budaörsön az elmúlt három hónapban történt: a polgármester majd' tíz alpolgármester-jelöltet nevezett meg a képviselőtestületnek, amely azonban egyiket sem fogadta el. A közigazgatási hivatal határideje lejárt, akár új választásokat is kiírhatnak.

A Pest Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője egyelőre nem döntött arról, hogy a budaörsi képviselőtestületet feloszlatja-e, jóllehet a korábban adott végső határidő hétfőn lejárt. Forgách Imre hivatalvezetőnek azért kellett beavatkoznia a budaörsi önkormányzat mindennapjaiba, mert az októberi önkormányzati választások óta a képviselők nem tudtak alpolgármestert választani.

Többségben az ellenzék

Hogy miért nem, arra Wittinghoff Tamás polgármester adott az Indexnek magyarázatot: a képviselők zöme nem szavazta meg korábbi jelöltjeit. A SZDSZ-es polgármesternek ugyanis a 24 tagú közgyűlésben 10 fideszes valamint 3 független (Budaörsi Vállalkozók Szövetsége) képviselővel kell szembenéznie, akik eddig mindig a polgármester jelöltjei ellen szavaztak.

Az ellenzéki képviselők ugyanis azt szeretnék, hogy a Budaörsön kizárólag egy alpolgármester tevékenykedjen, az pedig az ő jelöltjük legyen. Nagy Tamás fideszes frakcióvezető értelmezhetetlennek nevezte a polgármester kijelentését, hogy bizalmi emberre lenne szükség az ő helyettesítéséhez. "A közpénzek fölötti gazdálkodásnak nincs köze a bizalmi viszonyhoz, az önkormányzat működése ugyanis átlátható" - mondta. Szerintük Wittinghoff diktálni akar.

Az ellenzék Wittinghoff októberi kihívóját javasolta a polgármester helyettesének. A polgármester ugyanakkor azzal védekezik, hogy az önkormányzatot nem hagyná könnyű szívvel hátra, ha amíg ő esetleg elutazik, ellenfele, és nem pedig bizalmi embere vezetné. Wittinghoff szerint lehetne két vagy három alpolgármester, akik közül az egyiket törvényes alapon ő jelölné.

Diktálni akarnak

Wittinghoff szerint a jelenlegi helyzet az, hogy a választáson vesztes ellenzék az önkormányzatban diktálni akar. A polgármester megfogalmazása szerint az elmúlt hónapokban a közgyűlés harmadát terjesztette elő alpolgármesternek, mindhiába. A kilátástalan csatározást érzékelte a közigazgatási hivatal vezetője is, aki hétfőig adott haladékot alpolgármester választására.

A hírt közlő Localinfo nevű lap megkérdezte Kolláth György alkotmányjogászt is, aki elmondta, hogy amennyiben a közigazgatási hivatal vezetője a feloszlatás mellett dönt, akkor a feloszlatást először az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnál kell kezdeményezni, majd amennyiben ott indokoltnak találták a kérést, a kormány elé terjesztik. Ha a kormány is egyetért, az Alkotmánybíróság is véleményezi, majd az országgyűlés elé kerül.