További Belföld cikkek
Hende Csaba, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára elmondta, a szigorítások nyomán az átlagos fogvatartási idő 6 hónapról 8,5-re emelkedett. Jelenleg tizenhatezer embert tartanak fogva, így a börtönök 153 százalékos telítettséggel üzemelnek. Az államtitkár úgy véli, a problémáik az alulfinanszírozásból, és a túlzsúfoltságból erednek, de a 2000. évre kitűzött terveiket teljesítették. Ennek nyomán javult a börtönök színvonala, és a felhalmozódott adóságaikat is leküzdötték.
Fiatal, tapasztalatlan fegyőrök
A szökések legnagyobb része nem a börtönökből, hanem a külső munkahelyekről történtek. A legegyszerűbb az lenne, ha az elitéltek nem dolgoznának, de ezt nem lehetséges, mert fel kell készülniük az életre - mondta Bökönyi István, a BVOP parancsnoka. A következő évek egyik legfontosabb feladata ezen munkahelyek biztonságának növelése lesz. A parancsnok szerint a szökések nagy részében az is szerepet játszott, hogy a tapasztalatlan, fiatal fegyőrök nem tudták, hogy milyen kedvezményeket adhatnak az elítélteknek. Így történt meg Zsiga Csaba és Brezovszki Sándor szökése is 2000. szeptember végén a váci börtönből.
Az elmúlt évben a büntetés-végrehajtásban dolgozók kilenc százaléka ellen indult fegyelmi, vagy büntetőeljárás. Ez 629 dolgozót érintett.
Milleniumi börtönök
A büntetés-végrehajtás vezetése egyik fő célja között szerepelt a magyar államalapítás ezredik évfordulójának méltó megünneplése is. ,,Mióta magyar állam van, börtön is van" - fogalmazott Bökönyi István. ,,Ez a fogva tartottaknak is ünnep, és így lesznek szerves részei a lakosságnak."