Nem csitul a fővárosi koalíciós vita

2008.02.27. 18:08
A főpolgármester sajnálná, ha a költségvetéshez szorosan nem kötődő egészségügyi átalakítás miatt nem szavaznának Budapest büdzséjéről. Az MSZP kitart a mellett, hogy addig nem szavaznak a büdzséről, amíg nincsen egyetértés az egészségügy intézmények holdinggá alakításáról.
A főpolgármester sajnálná, ha a költségvetéshez szorosan nem kötődő egészségügyi átalakítás miatt nem szavaznának Budapest büdzséjéről. Az MSZP kitart a mellett, hogy addig nem szavaznak a büdzséről, amíg nincsen egyetértés az egészségügy intézmények holdinggá alakításáról.

A fővárosi szocialisták szerint a törvényben előírt március 15-i határidőre lehet költségvetése a fővárosi önkormányzatnak, ha együtt döntenek a költségvetésről és a kórházi intézményrendszer holdingszerű átalakításáról, aminek komoly költségvetési összefüggései vannak - hangzott el a képviselőcsoport vezetőjének szerda délutáni rendkívüli tájékoztatóján.

Steiner Pál megjegyezte, hogy a költségvetésről folytatott koalíciós egyeztetések során jelezték partnerüknek a büdzsé és a holding közti összefüggésről szóló álláspontjukat, így nem érhette meglepetés őket. Steiner Pál hangsúlyozta, hogy csütörtökön biztosan nem tárgyalnak a költségvetésről, mivel a koalíciós szerződés szerint csak mindkét fél egyetértésével kerülhet bármilyen anyag a közgyűlés elé. Közölte, hogy ragaszkodnak ahhoz, hogy az integrált egészségügyi ellátórendszer bevezetéséről, amelyről már nyolc hónapja egyeztetnek, a büdzsével összefüggésben határozzanak.

"Sajnálatos és példa nélküli dolog lenne, ha a koalíciós tárgyalófelek által véglegesített költségvetési tervezetről azért nem döntenénk csütörtökön, mert az MSZP egy, a büdzséhez szorosan nem illeszkedő feltételhez, az egészségügyi intézményrendszer holdingszerű átalakításához kötötte annak elfogadását" - mondta Demszky Gábor szerdán.

A főpolgármester hangsúlyozta, bízik abban, hogy legkésőbb március 5-ig elfogadják a főváros költségvetését, hogy az önkormányzat és intézményei teljesíthessék ezzel összefüggő feladataikat az államkincstár felé. Ennek meghiúsulása esetén, ha március 15-ig nem küldik el a szükséges tájékoztatást, havonta mintegy ötmilliárd forint állami forrástól esne el a főváros az intézményeivel együtt. Ez az összeg közel 20 százaléka az intézményi és az önkormányzati feladatok teljesítéshez szükséges havi forrásnak - közölte.

Kifejezte reményét, hogy mielőbb lezárul ez a közvélemény előtt zajló "iszapbirkózás" a koalíciós felek közt, s határidőre lesz költségvetése a fővárosnak.

A szocialisták számára ugyanis fontos társadalompolitikai kérdés az egészségügyi ellátórendszer korszerűsítése, hatékonyságának javítása. És az egészségügy országos reformja sem állhat meg Budapest határánál - tette hozzá. A holding révén egyébként megszüntethetik a kórházak jelenlegi kétmilliárd forintos hiányát is - jegyezte meg.

A szocialista politikus az ez ügyben kialakult koalíciós vita kapcsán kifejtette, hogy a múlt héten a szakértőkkel kibővített városvezetői értekezleten értesültek arról a főpolgármestertől, hogy további egyeztetéseket igényel az integrált betegellátási rendszerről, a kórházak holdingszerű átalakításáról.

Korábban olyan információk is napvilágot láttak, miszerint a költségvetés szocialista támogatásának feltétele volna a BKV paraméterkönyvével kapcsolatos egyetértés, illetve a Fővárosi Gázművek privatizációja is, de Steiner Pál az Indexnek szerdán azt állította, ezek szakmai kérdések, amik nem feltételei a büdzsé elfogadásának. Steiner a gázművekről azt mondta, annak privatizációjáról csak azután dönthetnek, hogy elkészült az üggyel kapcsolatos szakértői anyag.

A paraméterkönyvről Steiner azt mondta, hogy annak zajlik második körös szakmai egyezetése. Rámutatott ugyanakkor, hogy a fővárosi közműcégeket Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre közösen felügyeli, a szabad demokrata helyettesre tartoznak a cégek, így a BKV gazdálkodásával kapcsolatos ügyek is, így megítélése szerint a liberális helyettes sem tehet úgy, mint egy külsős. A BKV-s átalakítással kapcsolatban barátságtalannak nevezte Dancs Gábor közlekedési tanácsnok akcióját, amellyel leakarta állítani a paraméterkönyvvel kapcsolatos egyezetéseket, amihez nem volt joga.