Díszdoktor Köztársasági Elnök

2000.09.01. 18:06
Mádl Ferencet, a Magyar Köztársaság elnökét az Eötvös Loránd Tudományegyetem tiszteletbeli doktorrá avatta.
"még van mit manővereznünk"
Az intézmény 366. tanévnyitó ünnepségén Mezey Barna dékán méltatta az Állam és Jogtudományi Karon csaknem három évtizede tanító akadémikus munkásságát.

Mádl Ferenc az ünnepélyes tiszteletbeli doktorrá avatást követően előadást tartott az Európai Unió és Magyarország útjáról és közös perspektívájáról.

A köztársasági elnök arról beszélt, hogy az EU történelmi kudarcai ellenére jutott el a "sikeres valóság magas fokára".

'55 óta az ELTE-n
Az 1931-ben született Mádl Ferenc 1955-ben az ELTE Állam és Jogtudományi Karán szerzett diplomát, 1971 óta tanít ezen a karon és 1974 óta egyetemi tanár. A Magyar Tudományos Akadémiának 1987 óta levelező, 1993 óta rendes tagja; 200 tanulmányt és 20 tankönyvet publikált. 1993-1994 között az Antall-kormányban művelődési és közoktatási miniszterként tevékenykedett.
Magyarország útjáról szólva emlékeztetett: őseink Európa közepén kívántak letelepedni, ahol a magyarság hamarosan az akkori európai államok védőbástyájává vált.

Utalt arra: Európa sokat köszönhet a magyarságnak a történelemben betöltött szerepéért.

Ennek kapcsán szólt arról is, hogy Magyarország sok értéket visz az EU-ba, éppen ezért méltó csatlakozási feltételekre tarthat igényt.

Az ország csatlakozásáról szólva érzékelte: "hajónk kint van a nyílt tengeren, de még van mit manővereznünk".

Erre példaként egyebek mellett a környezetvédelmet és a mezőgazdaságot említette.

Kamerák kereszttüzében
Az EU és Magyarország egyik legfontosabb közös teendőjének a globalizációs hátrányok kivédését és az előnyök érvényesítését nevezte.

A köztársasági elnök véleménye szerint Magyarországnak a csatlakozásra váró országok között az első sorban kell állnia.

Klinghammer István, az egyetem rektora tanévnyitó beszédében az oktatási intézményrendszer átalakulásáról szólva aláhúzta: az új iskolai hálózat kialakulásával párhuzamosan az egyes intézményeknek is meg kell újulniuk.

Az ELTE-n történt változtatások kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az általa vezetett nagy hagyományú oktatási intézmény továbbra is a minőség elvét kívánja követni.

Az ELTE aktuális szerepéről szólva megjegyezte: az igazi egyetem magában rejti a holnap társadalmának arcát.