Újabb tüntetőre szabott ki pénzbírságot a bíróság. A Pesti Központi Kerületi Bíróság garázdaság szabálysértése miatt szabott ki 90 ezer forint pénzbírságot a férfire, akit október 26-án este, a Kossuth tér és az Alkotmány utcai kereszteződésnél történt tömegdemonstráción állítottak elő. Az, hogy dr. K. Dávid György pontosan mit követett el, nem derül ki a bírósági közleményből.
"Látni szeretném azt az újságírót, akit éjszaka inzultus ért a Kossuth téren. A híradások után reggel kikérdeztem a szervezőket, rendezőket, de nem számoltak be ilyen esetekről" - mondta Takács András, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006. egyik ügyvivője vasárnap a Kossuth téren. Hozzáfűzte, hogy információik szerint "sok embert küldtek már el munkahelyükről, mert látták képüket a tüntetésen készült fotókon".
Elmondta, a szervezők tisztában vannak azzal, hogy a demonstráció révén közszereplők lettek, így nem akadályozhatják meg azt, hogy a fotósok megörökítsék őket, de "az egyszerű tüntetők megkérhetik ezt magukra nézve".
Takács András egy éjszaka történt incidensről azért beszámolt, elmondása szerint egy "provokátor" először beszélgetett a tüntetőkkel, be is mutatkozott, majd felrúgta a Rákóczi szobor mellett a tüntetés elején felállított "Temetjük a Gyurcsány kormányt! Nektek nincs feltámadás!" feliratú koporsót. A szervező közlése szerint a jelenlévő rendőröket értesítették ezután, akiket az illető nem várt meg, hanem elfutott.
"Nagyobb szigorúságot" rendeltek el a Kossuth téri tüntetés szervezői a vasárnapra virradó éjszaka történt, a sajtót ért inzultusokról szóló beszámolók, illetve azt követő médiaérdeklődés hatására. A szervezők arra hívták fel a tüntetőket, hogy "a legnagyobb tisztelettel és segítőkészséggel" viszonyuljanak a téren jelenlévő újságírókhoz, tévériporterekhez és a segédszemélyzethez.
A helyszíni főrendező azt is hangoztatta, hogy "vessék ki maguk közül", aki alkoholt fogyaszt a téren, és kilátásba helyezte, hogy rendőri intézkedést kérnek az árusok ellen, ha alkoholt árusítanak, vagy nem hajlandóak elvinni azt a térről. A szervezők óvták a jelenlévőket az alkoholfogyasztástól, mert a "szemétben fetrengő ittas emberekről" nyilvánosságra kerülő felvételek alapján az a benyomás keletkezhet a kívülállókban, hogy ez jellemző az egész demonstrációra.
Egy gitáros nő egy gyerekdalt énekelt a színpadon arról, hogy nem szabad csúnyán beszélni.
A Kossuth téren Rákay Philip részleteket olvasott fel Lamerth Mónika kiszivárgott beszédéből, picivel később pedig le is játszották a hangfelvételt. A tüntetők pfujjolással reagáltak.
Bayer Zsolt beszél a színpadon. "Eltűrjük-e, hogy minden így maradjon? Valami bűzlik Magyarhonban. Bűzlik Gyurcsány Ferenc, bűzlik a kormány, bűzlik az áruló értelmiség, bűzlik a sajtó jelentős része. Ez egy görénykurzus" - mondta.
A görénykurzus kifejezés nem Bayer Zsolt találmánya: a fasizmussal egyébként békében élő Szabó Dezső nevezte Horthy "keresztény nemzeti kurzusát" görénykurzusnak, amely sunyi, lop és büdös.
Több embernél síp van, sokan zászlót tartanak, van, aki széket hozott magával, egy jól öltözött hölgy viszont gumicsirkét szorongat a kezében.
Navracsics Tibor a Fidesz frakcióvezetője rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Kossuth téri színpadon. Azt mondja, pénteken látható volt, hogy a kormány nem érti a felelősség fogalmát és a hazugság jelentését. Felolvasta Lamperth Mónika beszédének egy részét, majd azt mondta, a kormány mindenkit büntet, aki a Fideszt választja. Szerinte a kormány el akarja venni mindenkitől a pénzt, hogy magának adhassa.
Navracsics Tibor szerint Gyurcsány Ferenc nem tud kitörni a hazugságspirálból, "nem demokrata, nem közénk való". A tömeg hazaárulózással reagál. A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, Gyurcsány terjesztette el a gyűlölet politikáját a 23 millió román vendégmunkás riogatásával, ő terjesztette el a hazugság politikáját is. A hazug és az igaz politikusok között világos a választóvonal, Gyurcsány hazug politikus, mondta Navracsics.
Gyurcsány nem demokrata, nekünk, fideszes képviselőknek nincs semmi dolgunk vele tovább a parlamentben" - fejezte be beszédét Navracsics Tibor. Hat órakor vége lett a Fidesz rendezvényének, az emberek elindultak haza.
Előrehozott parlamenti választást sürgetett vasárnap a Kossuth téren Usztics Mátyás színész, aki a Fidesz demonstrációja után szólt a téren maradt emberekhez. A csüggedés jelei mutatkoznak péntek óta - fogalmazott. Megjegyezte, hatalmas hangszóróval szólalt meg a Fidesz, igaz, "kevesebben jöttek, nem milliónyian" és bejelentették, nem akarnak új választást. Orbán Viktor bejelentése "felért három vízágyúval" - jelentette ki, és leszögezte: előrehozott parlamenti választást kell tartani, mert csak így kerülhet vissza a hatalomba az a kétmillió ember, aki a nép érdekét szolgálja. Vasárnap este fél hétre mintegy négyezer ember maradt a Kossuth téren. A közúti forgalom megindult, de a 2-es villamos még nem közlekedik. (MTI)
Újra megindult a 2-es villamos forgalma, kevéssel vasárnap este hét óra után, a közúti forgalom is zavartalan a Parlament környékén. A Fidesz vasárnap délutáni rendezvénye után egy órával hazatértek az emberek, alig kétezren maradtak a Parlament előtt, akik hallgatták a "forradalmi színpadról" szónoklókat. Az árusok körbevették a Parlament előtti füves területet, és a Vértanúk terén, illetve a földművelésügyi minisztérium épülete mellett is többen árulnak nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat, jelvényeket, könyveket, illetve italokat és különböző élelmiszereket.
A Kossuth téri demonstráció szervezői arra kérték a téren tartózkodókat, hogy adományaikkal segítsék és támogassák rendezvényüket, amelyből a demonstráció költségeit fedezik, és technikai eszközöket vásárolnak. Az egyik főszervező arra kérte a jelenlévőket, hogy a téren dolgozó újságírókat és tüntetőket senki ne provokálja, ne gerjesszenek konfliktust, mert ezzel "forradalmukat járatják le". (MTI)
Új nevet és vezetőséget választ a Kossuth téri demonstrációt szervező csoport, mert eddigi nevük nem tükrözi igazi céljukat, és politikai szerepük sem elég megalapozott - jelentette be Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 egyik vezetője a Parlament előtti emelvényen vasárnap este. A szervezők tervei szerint hétfőn délután a téren lévő emberek szavazással döntik el, hogy a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 név helyett Magyar Rendszerváltó Bizottság 2006, avagy Alkotmányos Rendet Mozgalom névvel fogják-e tovább képviselni a Parlament előtt tiltakozókat. Gonda László megfogalmazása szerint az új névvel tovább működő szervezetet egy "triumvirátus" vezetné, amelyben szerepet kapna Bene Gábor, a "forradalmi színpad" moderátora és Takács András, a demonstráció politikai ügyvivője is.
Bene Gábor és Gonda László beszédében erősen bírálta a Forradalmi Nemzeti Bizottmány egyik tagját, mert államellenes cselekedettel vádolta meg a Kossuth téri demonstrálókat. Kijelentették, Kőrösi Imre nem léphet sem a színpadra, sem a Kossuth tér környékére és arra kérik a demonstrálókat, hogy amennyiben ott feltűnik, kérjék meg, hogy távozzon.
A Parlament előtt szónoklókat mintegy 1.500 ember hallgatja, olykor skandálják, hogy Gyurcsány takarodj! és éljenzik a szónokokat.
1956 forradalmi céljainak kivívását sürgette, és a magyar föld védelmére szólította fel a szekszárdi Garay téren harmadik hete demonstrálókat vasárnap esti beszédében Tamás Károly, a budapesti demonstráció egyik szervezője, a Forradalmi Nemzeti Bizottmány elnöke beszédében. "A magyar föld az ország teste, ha kihúzzák a lábunk alól, Magyarország integritása megszűnik" - mondta a szónok, egységre szólítva fel Budapestet és a vidéket. A demonstráción közös imádsággal megemlékeztek Szűz Mária, a magyarok nagyasszonya ünnepéről. Szekszárdon harmadik hete tartanak a kormányellenes tüntetések. Vasárnap este mintegy 80 ember hallgatta a szónokokat a Garay téren.
Mintegy ötven tüntető követelte a Gyurcsány-kormány lemondását és új választások kiírását vasárnap este Kecskeméten. A békés demonstráció résztvevőihez nyolc óra után 15 fáklyás tüntető csatlakozott, akik a város központjától hat kilométerre lévő településrészéről, Hetényegyházáról érkeztek. A magyar és a székely himnusz eléneklése után bibliai idézeteket olvasott fel egy tüntető. Ezután egy férfi azt javasolta, hogy a demonstrálóknak a továbbiakban nem kellene Orbán Viktort támogatniuk, mivel pénteken a budapesti Kossuth téren elmondott beszédében nem volt eléggé radikális, mert nem követelte, hogy új választást írjanak ki. A demonstráció kilenc óra után békésen végetért.
Az országos körözés alatt álló Budaházy György szórólapját osztogatták vasárnap este a Kossuth téren a demonstrálók között. A szórólapon a Szabadság téri szovjet emlékmű megrongálása miatt körözött férfi szerint a többpárti parlamentáris demokrácia arra jó, hogy "eleve megossza a nemzetet és a nevető harmadik a nemzetek feletti nagytőke kerüljön ki győztesen". A magát korábban "bújkáló forradalmárnak" nevező fiatalember egyebek mellett arról ír, hogy a legfőbb külpolitikai cél Magyarország területi revíziója, a nemzet területi egyesítése, a közép-európai területi rendezés során pedig a cigányság számára önálló országot kell létrehozni. A szórólapon szerepel, hogy Budaházy 35 ezer darabot nyomtatott belőle, hogy szétossza az ország különböző városaiban.
Egy másik szórólapon, amelyet a Lelkiismeret '88 csoport jegyez, felhívják a figyelmet a rendőri túlkapásokra, és jogi ismertetéseket közölnek azok számára, akikkel szemben a rendőrség eljár. Felhívják a figyelmet például arra, hogy "aki tüntetésen vesz részt, tartson magánál kendőt, sálat vagy símaszkot, és ha az első sorokban küzd, vagy tevőlegesen védekezésre kényszerül a támadó rendőrökkel szemben, mindig használja".
Az adásban kedvesen válaszolt, majd a még bekapcsolt kamera előtt lekurvázta egykori műsora egyik nézőjét a mostanában a Kossuth téren és a Hír tv-ben látható műsorvezető. Philip általában is úgy vélekedett, idióták nézik a műsorát, mindezt intim vakarózás közben osztotta meg a kamerával. Az egyszer már ismertté vált, most a neten újra terjedő videót a youtube-on nézheti meg.
Újabb netes petíció, a posztoláskor 14 aláíróval. A korábbiakkal nagyjából egyezik tartalom, az oldal url-je viszont európai értelemben ötletes, .eu-s, neszorakozzviktor címmel.
Vasárnap éjjel fél tizenkettőre szinte teljesen kiürült a Kossuth tér, alig harminc ember maradt a Parlament előtt, akik a színpadról szóló sámánéneket hallgatják. A Rákóczi-szobor előtti füves területen magányosan ég a mécsesekből kirakott címert ábrázoló jelkép, már nem állják körbe kézen fogva és zászlókat tartva a fiatalok. A téren főként rendezők maradtak, a kitartó demonstrálók a szervezőkkel beszélgetnek. Az árusok mind elpakoltak, a közterület-fenntartók mossák a Parlament körüli utcákat, és söprik a felhalmozott és szétszórt szemetet. Az Országház épülete előtt néhány rendőr járőrözik, intézkedésre nem került sor.
Csak hang legyen és vér, sok szép halott állat, mutassa neked, hogy mennyivel jobb nálad - Kispál zenei aláfestéses klip az MTV ostromáról a youtube-on. Nosztalgiázzon!
Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom lemondott elnöke volt a vasárnap esti szombathelyi kormányellenes tüntetés szónoka. A város főterén a Szentháromság szobornál a szokásos 250-300 fős tömeg gyűlt össze, a békés demonstráción Gyurcsány Ferenc és kormánya távozását követelve.
Toroczkai László a rendezvényen elszólalva kifejtette, azért adta át az ifjúsági mozgalom vezetését, hogy minden idejét és erejét a "forradalom szervezésére" fordítsa, amely szavai szerint elmaradt a rendszerváltáskor, és amelynek szerinte végbe kell mennie. A szónok, aki azt mondta, hogy "a nemzeti ellenállás megszervezésének" céljával járja a vidéket, hangsúlyozta: ezt a mostani, megfogalmazása szerint a "lelkekben zajló" forradalmat nem a gyűlöletnek, hanem a szeretetnek és hitnek kell táplálnia.
Toroczkai védelmébe vette Budaházy Györgyöt, aki szavai szerint "betyár módjára kénytelen bujdosni", pedig bűne szerinte csupán annyi, hogy leverte a Szabadság téri szovjet emlékműről a csillagot.
A permanens forradalom egyik mellékterméke, hogy az utcai árusok permanensen, de engedély nélküli működnek a Kossuth téren. A közterület-felügyelet - politikai rendezvényre hivatkozva - eddig nem lépett az ügyben, jóllehet az ÁNTSZ betiltatta a verőcei gulyáságyút, amivel meleg ételt készítettek a demonstrálóknak. A Népszabadság azt írja, Budapest városképvédelmi bizottságának szocialista alelnöke, Horváth Gyula kedden ér haza külföldről, és rábírja a tétlenkedő közterület-felügyeletet a határozott fellépésre.
Meglehetősen eltérő adatokkal találkozhat a kedves olvasó azt illetően, hányan demonstrálnak a Parlament előtt. A jobboldali tüntetések egyik sajátsága, hogy nem érdemes abszolút értékekben gondolkodni, egyszerűbb relatíve mérlegelni.
Lássuk: Vasárnap a Magyar Nemzet szerint 70 ezren voltak. Az MTI csak 20 ezren, így látta a Népszabadság címlaposa is, a harmadik oldalon azonban már csak 10 ezerről írnak. Az Index szerint a vasárnapi tömeg legnagyobb pillanatában sem volt 10 ezresnél népesebb. Nagyjából mindenki szerint azonban ez a szám folyamatosan csökken. A tömegszámlálás nehézségeiről itt olvashat.
"Aki ilyet tesz, mélyen a szemébe kell nézni, és azt mondani neki: nincsen helyed közötttünk" - jelentette ki Hiller István a Nap-keltében, amikor Orosz József riporter azt kérdezte, mit kap az az MSZP-tag, akinek a zsebéből kiszivárgott Lamperth Mónika beszéde.
Hiller István, az MSZP elnök cáfolta azt a hétvégi sajtóértesülést, hogy Gyurcsány Ferenc a párt választmányi ülésén arról beszélt, hogy a későbbiekben koalíciós partnerüket, az SZDSZ-t az MDF-re cserélnék. Az érv az MDF mellett az volna, a konzervatív párt vidéken, a kistelepüléseken is népszerű, és feljövőben van, szemben az eltűnőben lévő SZDSZ-szel. Hiller kijelentette, Gyurcsány nem mondott ilyet, és kijelentette: "Mi ebben a pozícióban kívánjuk a kormányzatot fenntartani."
Orbán Viktor nem európai értelemben vett, Gyurcsány Ferenc nem demokrata. Fasisztaveszély és petícióevolúció. Retorika és taktika. Forradalom helyett méla unalom. Már csak a csodálatos Lamperth Mónika maradt, akit szabad megtapsolni, meg egyetlen izgalmas kérdés. Ki kavarja a málnaszõrt? Elemzés.
A Fidesz és a KDNP a jövőben nem vesz részt az Országgyűlés munkájában, amikor előre bejelentett szónoklatot tart a miniszterelnök, jelentette be Navracsics Tibor hétfőn. Elmondta, ha azt látják, hogy a miniszterelnök emelkedik szólásra, a két párt képviselői kivonulnak az ülésteremből. Csak a két frakcióvezető marad majd bent az ülésteremben, ők reagálnak majd a miniszterelnöki felszólalásokra.
A parlamenti ülések előtti rendes MSZP-s frakcióülés elmaradt. Van olyan képviselő, aki éppen akkor értesült erről, amikor a képviselőcsoport üléseinek helyet adó teremhez ért. Érdeklődésünkre a frakció sajtóosztályán csak annyit közöltek, hogy a múlt héten már bejelentették a változást.
Az őszödi zár frakcióülés után az MSZP zárt választmányi üléséről is hangfelvétel került a sajtóhoz. Érdekes azonban, hogy az újabb izgalmakat kiváltó Lamperth-beszédet a választmány tagjai a legérdektelenebb felszólalásnak minősítették, közvetlenül Hiller Istváné után. Az Index annak járt utána, miért nem az izgalmasabb felszólalások hallhatók.