Zavarta az Egészségügyi Minisztériumot a demonstráció

2008.10.31. 12:29
Székely Tamás miniszter hatalmi eszközökkel akarta korlátozni a szólásszabadságot, állítja Félix Péter, aki hetek óta demonstrál az Egészségügyi Minisztérium előtt számon kérve a dohányzásellenes törvény szigorítását. A tárca valóban a rendőrséghez fordult, és azzal érvelt, hogy Félix beszédei túl hangosak és zavarják a környéken élők nyugalmát. Az meg valószínűleg a tárca nyugalmát zavarhatta, hogy egy október 28-i miniszteri díjátadásra kívülről az szűrődött be, hogy "Székely Tamás mondjon le! Székely Tamás mondjon le!".

Félix Péter a Füstirtók a Gyermekdohányzás Ellen Alapítványt képviselője még a nyáron érdeklődött arról az Egészségügyi Minisztériumban, mikor készül el a nemdohányzók egészségét védő törvény szigorítása. A javaslat a dohányfüstmentes környezetért küzdő Alapítvány szívügyének számít. Ha a törvényt elfogadnák, az nemcsak a munkahelyeken, hivatalokban, vendéglátóhelyeken tiltaná meg a dohányzást, de az iskolákban és a játszótereken is.

Július 10-én Medgyaszai Melinda szakállamtitkár még azt a választ adta Félixnek, hogy a jogszabály módosítása szerepel a tárca őszi jogalkotási programjában. Augusztus 25-én az Amerikai Magyar Orvosok Szövetségével való találkozón Székely Tamás és Schwarcz Tibor MSZP-képviselő is arról beszélt, hogy ősszel várható a törvény szigorítása. A Füstirtók Alapítvány szerint azonban „a tárca a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményben vállalt minden ígéretét eddig megszegte, becsapta az amerikai orvosokat, és az égvilágon semmit nem tett a dohányzás visszaszorítása érdekében".

Félix Péter szeptember végén már úgy értesült, hogy a korábbi tervekkel ellentétben a tárca levette a napirendről a kérdést, és ebben az évben már nem is fog megszületni az apparátus által egyébként igen jól előkészített, s az érintettekkel több mint egy évig egyeztetett módosítási javaslat. A Füstirtók Alapítvány ezért szeptember 29-én demonstrációt tartott az Egészségügyi Minisztérium előtt. Petíciójukat átvették a portán, s néhány nappal később, október 3-án Székely Tamás miniszter fogadta is Félix Pétert. A találkozón Félix arra az egyszerű kérdésre szeretett volna választ kapni, hogy lesz vagy nem lesz törvénymódosítás 2008-ban.

Az egészségügyi miniszter a megbeszélésen nem tudta feloldani azt az ellentmondást, hogy nyáron még a törvény beterjesztéséről beszéltek, most pedig már nem szerepel a tárca idei jogalkotási tervében a módosítás. Székely azt mondta Félixnek, a törvényjavaslat szakmai részleteiről Medgyaszai Melinda szakállamtitkár tud felvilágosítást adni. Félix Pétert le is kísérték a szakállamtitkár irodájában. Ott azonban kiderült, hogy Medgyaszai külföldön van, és csak október 15-én érkezik vissza Magyarországra.

Félix ezután egy hétig szüneteltette a demonstrációt a minisztérium előtt. Amikor azonban Medgyaszai Melinda visszatért Magyarországra, Félix Pétert mégsem fogadta személyesen. Azt üzente neki, hogy írásban adja be kérdéseit. Félix Pétert azonban ez felháborította, korábban ugyanis ebben az ügyben már négy levelet küldött a szakállamtitkárhoz, amelyekre mindig udvarias, de semmitmondó válaszokat kapott. Félix ezek után néhány aktivistával ismét demonstrálni kezdett a minisztérium előtt, hogy Székely Tamást szóban tett ígérete betartására szorítsa, s fogadja őt a szakállamtitkár.

A rendőrségnek szabályosan bejelentetett, és naponta megtartott demonstráció nagyrészt abból áll, hogy Félix Péter autójával megáll a minisztérium előtt, és két órán át beszél egy mikrofonba. A fő téma mostanában az, hogy Székely Tamás mondjon le. A hangosításhoz két 50 wattos hangfalat használ, zenét nem játszik. Ez álláspontja szerint nem hangos, nem zavaró. A minisztériumban dolgozók és a környéken élők azonban ezt másként gondolják. Kínos lehetett persze az is, hogy október 28-án a Batthyány-Strattman László díjak átadásának aláfestése az utcáról beszűrődő "Székely Tamás mondjon le! Székely Tamás mondjon le" skandálás volt.

Az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézetének munkatársai már október 13-án megjelentek Félix egyik tüntetésén, és műszerekkel elkezdték megmérni, nem lépi-e át a demonstráció hangereje a megengedett mértéket. Félix Péter érdeklődésére azt mondták, hogy névtelen panaszos bejelentése alapján vizsgálódnak. Nem sokkal ezután azonban a tárca a rendőrséghez fordult, s épp a zajrendelet megsértésére hivatkozott, állítja Félix.

Az Index több mint egy héten át érdeklődött a BRFK-nál és az Egészségügyi Minisztériumnál, hogy valóban így történtek-e a dolgok. A BRFK-nál napokon át arra hivatkoztak, hogy történt valami ilyesmi, de amíg a határozatot nem kézbesítik az érintetteknek, nem nyilatkoznak.

Az Egészségügyi Minisztérium viszont végül egy közleményben elismerte, hogy ők fordultak a BRFK-hoz. Mint válaszukban írták, "a tárca álláspontja szerint a demonstráció hangereje meghaladja a megengedett zaj és rezgésterhelési határértéket" és a demonstráció hangereje zavarja a környéken dolgozókat. "Ezért kezdeményezte a minisztérium a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál, hogy a zaj és rezgésterhelési határérték megállapításáról szóló 8/2002 KöM-EüM együttes rendeletben foglaltak betartására felkérje a demonstrálót. A rendőrség válaszában kifejtette, hogy Félix Péterrel egyeztetést folytatott le, melyben felkérték arra, hogy a hangosítás mértékét úgy válassza meg, hogy az a minisztériumban és a környező épületekben folyó munkát, illetve a környéken lakók nyugalmát ne zavarja" - olvasható a tárca közleményében.

Félix Péter mindezek alapján azt állítja, hogy Székely Tamás és minisztériuma a szólásszabadság gyakorlásának megakadályozására tett kísérletet hatalmi eszközökkel. A hangerőt bemérő ÁNTSZ ráadásul közvetlenül a miniszter irányítása alá tartozik, érvel a demonstráló. Szerencse, mondta Félix, hogy a BRFK ezt a kísérletet elutasította. A demonstrációkkal kapcsolatos jogszabályokban igencsak járatos aktivista ugyanis tisztában van azzal, hogy a zajrendelet nem terjed ki a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó közterületi rendezvényekre.

Becsomagolta a turult

A korábban újságíróként dolgozó Félix Péter évek óta próbálja felhívni a közvélemény figyelmét akcióival a dohányzás elleni küzdelemre. 2004-ben a Pénzügyminisztérium előtt tüntetett az akkori adótörvények előkészítésének idején. Többször hangoztatta, hogy az állam és a dohánylobbi érdekei közösek, hiszen a dohányzás az államnak magasabb adóbevételt jelent, a korábban meghaló emberek után pedig nem kell nyugdíjat és orvosi költségeket fizetni.

Harcolt a dohányreklámok ellen, és többször felszólította az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot, hogy szerezzen érvényt a törvényeknek és bírságolja meg a tiltott helyen dohányzókat, köztük a minisztereket és a parlamenti képviselőket is. Félix Péter más ügyekben is megnyilvánul: idén nyáron azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nejlonnal letakarta a vitatott XII. kerületi turul szobrot.