További Belföld cikkek
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
- Kigyulladt egy raktár a IV. kerületben, a tűzoltók megfékezték a lángokat
Gyomirtással kezdődött
A történet a mezőgazdasági termelést elősegítő gyomirtással indult. Az termesztett növényt, genetikai úton rezisztenssé tették a gyomirtó egy fajtájára, így az csak a gyomot pusztította el. Nem számoltak azonban az átporzással, és egyéb tényezőkkel, melyek következtében pár éven belül kialakultak a gyomirtóra ugyancsak rezisztens gyomok. Ekkor más típusú gyomirtó következett hasonló módszerrel, amire ugyancsak pár év alatt megjelent a gyom rezisztens változata is. Az Egyesült Államok területén már háromszorosan rezisztens vadrepcefajok is élnek.
Manipulált paradicsom |
A természetbe nem elég körültekintően történő beavatkozás következményeire példa a DDT (diklór-difenil-triklóretán) rovarirtó esete. Ezért a szerért a feltalálót, Herman Müllert Nobel-díjjal jutalmazták, mivel a DDT viszonylag hatásos volt a maláriaszúnyogok ellen. Gyorsan kiderült azonban, hogy ,,mellékhatásként" - csak egy példa a sok közül - elvékonyítja a madártojások héját, aminek következtében a költő madarak alatt összetörtek a tojások. Pár évvel később még az antarktiszi pingvinekben is kimutattak a DDT-nek tulajdonított változásokat. A DDT-t gyorsan betiltották, de hatása még ma is érződik egyes egyedeken.
A GM alapanyag hatásai
|
Az ember egészségét is károsíthatja
A tavaly év végén kirobbant Aventis-botrány és a belterjes takarmánykukorica példája megmutatta, hogy a genetikailag módosított összetevők az emberi egészségre is károsak lehetnek. Az amerikai Food and Drug Administration (FDA - Élelmiszer- és Gyógyszer-felügyeleti Szerv) által tavaly állati takarmányozásra engedélyezett belterjes kukoricáról kiderült, hogy módosított fehérjéi nagyon sokáig bennmaradnak a szervezetben. Ezek elfogyasztása allergén hatásokat is kiválthat.
A másik példa is az Egyesült Államokhoz kötődik. Az Aventis cég által forgalmazott, az egész világban exportált tortilla és chips szállítmányokban tavaly, egy egészségre káros, Starling nevű genetikailag módosított fehérjét mutattak ki. A hír hallatára több mint negyvenen adtak be keresetet a cég ellen ételmérgezésre, szédülésre hivatkozva. Az FDA mintegy tizenöt esetben jogosnak ítélte a keresetet.
Magyarországon 1999 óta van szabályozás
Hazánkban a géntechnikai tevékenységet az 1999. január elsején hatályba lépő, 1998. évi XXVII törvény szabályozza. Ennek értelmében egy genetikailag módosított termék forgalomba kerülését megelőzi egy tíz hónapig tartó kísérletsorozat. Ezt követően meg kell szerezni az állami fajtaelismerést, ami kb. három évet vesz igénybe. Ennek értelmében, optimális (pesszimista) esetben az első, Magyarországon termesztett genetikailag módosított alapanyagokból is készült élelmiszerek 2003-ban kerülhetnek a boltokba.
Behozott ,,műkaják"
|
A fenti törvény értelmében a terméken jelölni kell, ha genetikailag manipulált DNS-t, vagy fehérjét tartalmaz a termék, mint a szója, a szójaolaj, vagy a kukoricaolaj esetében. Azonban, ha a termékben pl. szójalecitin van, az nem feltüntetendő, hiszen manipulált mivoltát nem lehet már kimutatni. Ezek az egészségre sem károsak. Erre elsősorban erkölcsi ellenérvei vannak a környezetvédőknek. Példájuk: ,,Ha egy gyönyörű, szemkápráztatóan megkapó szőnyeg Pakisztánban készült gyermekmunkával, akkor azt nem veszem meg, holott a szőnyeggel semmi baj nincs".
|
Magyarországon 1999-ben egy fejlett, nyugati testvérét sok szempontból túlszárnyaló törvény jött létre. Hibák azonban mindenhol vannak (lásd Shoprite és a mexikói chips és tortilla példáját), ezért az ember jobban teszi, ha elolvassa a feliratot az árun, mielőtt megveszi azt.