Római harcosok a mohi atomerőmű ellen

2007.04.17. 13:48
A Greenpeace aktivistái római harcosnak és szlovák népviseletbe öltözve vonultak kedden a budapesti olasz nagykövetség elé, hogy az olasz érdekeltségű mohi atomerőmű bővítése ellen tiltakozzanak. Az aktivisták nyílt levelet adtak át a követség egyik képviselőjének. Az akcióval párhuzamosan tüntetések zajlottak Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában is.

A szlovákiai mohi atomerőmű bővítése ellen tiltakoztak Greenpeace aktivisták látványos performansszal a budapesti olasz nagykövetség előtt kedden Budapesten. A Szlovákiából, Olaszországból és Magyarországról érkező környezetvédők előre bejelentett demonstrációjukkal azt akarják elérni, hogy az olasz érdekeltségű ENEL energetikai vállalat álljon el a mohi atomerőműben tervezett beruházásától.

Római harcosok a mohi atomerőmű ellen

A budapesti tüntetéssel egy időben Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában is tüntettek a nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái az olasz nagykövetségek előtt. Az együttes tiltakozások célja, hogy felhívják az olasz kormány és Európa figyelmét, a nukleáris energia nem megoldás a klímaváltozásra - olvasható a szervezet honlapján.

A budapesti demonstráción az ókori Rómát idéző jelmezekbe öltözött aktivisták szlovák népviseletet hordó társaikkal közösen nyílt levelet nyújtottak át a nagykövetség egyik képviselőjének. A Romano Prodi olasz miniszterelnöknek címzett levélben a környezetvédők több szempontot is felsorolnak, amely alapján a részben állami tulajdonú ENEL-nek le kellene fújnia a projektet. A zöldek tudomása szerint májusra várható végleges döntés az ügyben.

Elavult tervek, elmaradt egyeztetés

A Greenpeace egyik érve, hogy a még a 70-es években tervezett elkezdett, de félbemaradt bővítési beruházás akkori, azaz elavult technológiával valósulna meg. A két 440 megawattos blokk szovjet tervek alapján kapta meg a szükséges engedélyeket. A környezetvédők azt is nehezményezik, hogy elmaradt a társadalmi egyeztetés a bővítésről, így szerintük illegitim a projekt.

A zöldek azt is kritizálják, hogy a beruházás gyanújuk szerint rejtett állami támogatásokkal épülne meg, holott az állami szerepvállalást az Európai Unió tiltja. Tudomásuk szerint csupán 1,6-1,9 milliárd eurót kíván az ENEL befektetni, ezzel szemben ennek kétszeresére-háromszorosára tehetők a költségek.

Kettős mérce

A Greenpeace a nyílt levélben arra a meggyőződésükre hívja fel az olasz kormányfő figyelmét, miszerint a projekt véghezvitelével Olaszország kettős mércét alkalmazna. Olaszországban ugyanis egy 1987-es döntés óta biztonsági megfontolásokból leállították az atomerőműveket, ehhez képest most egy különösen kockázatos nukleáris létesítményen gondolkoznak.

Szlovákiában a bohunice-i erőmű és a mohi reaktorok az ország áramtermelésének 56 százalékát adják, ami az egyik legmagasabb az unióban. A bővítéssel lényegében maradna ez az arány, ugyanis Bohunicében két reaktort le kell állítani.

Rohonyi Péter, a Greenpeace Magyarország programfelelőse elmondta, a Mohi Atomerőmű közelebb helyezkedik el Budapesthez, mint a paksi, alig 80-90 kilométerre. A mohi létesítmény ezen felül kevésbé biztonságos, mint a paksi, tette hozzá.

A rendőrség által biztosított helyszínen, a kordonokkal védett nagykövetség előtt a pár tucatnyi zöld aktivista nemzetiségének megfelelő zászló színeit pingálva arcára többnyelvű transzparensekkel vonult fel. Az aktivisták az akció keretében még hétfő éjszaka a nagykövetség Stefánia úti környékén, és a fővárosban több helyen antinukleáris jeleket festettek az aszfaltra azzal az angol felirattal, hogy "Olaszország, állj le a Mohi bővítéssel!".