A Hospinvest működtetheti az egri kórházat

2008.02.29. 16:52
A Hospinvest Zrt. pályázatát nyilvánította az egri Markhot Ferenc Kórház vagyonkezelésére és működtetésére kiirt pályázat nyertesévé a Heves megyei önkormányzat. A döntés ellen tiltakozó 10-20 fős csoport "gyilkosok, hazaárulók" kiáltásokkal reagált a döntésre. A Hospinvest fejlesztéseket és hatékony működést ígér, és vállalja a közalkalmazottak továbbfoglalkoztatását.

A Hospinvest Zrt. pályázatát nyilvánította az egri Markhot Ferenc Kórház vagyonkezelésére és működtetésére kiírt pályázat nyertesévé a Heves megyei önkormányzat. Az ülés idején tiltakozók mintegy 10-20 fős csoportja "gyilkosok, hazaárulók" kiáltásokkal reagált a testület döntésére.

A határozat elfogadása után Szíki Károly, a funkcionális privatizációt ellenzők egyik vezetője, az Egri Forradalmi Emlékbizottság elnöke "petícióként" egy élő kismalacot akart átnyújtani Sós Tamásnak, a hevesi megyegyűlés elnökének. A szocialista politikus a demokratikus testület megcsúfolásának minősítette az esetet, majd az ülésterem asztalai alól kellett előkeríteni a rémülten menekülő állatot.

Bekiabálás, anyázás

A pénteki megyei közgyűlésen több botrányos jelenet is történt. Egy tíz-húszfős csoport az egri megyeház dísztermében többször megzavarta közbekiabálásaival az ülést, és hangosan fejezte ki tiltakozását amiatt, hogy a Hospinvest lehet a pályázat nyertese. Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke többször is felszólította a rendbontókat a demokratikus szabályok betartására, ám azok újra és újra, sokszor nyomdafestéket nem tűrő módon, hangoskodni kezdtek a teremben.

Kisebb incidens történt a megyeháza bejáratához felállított detektoros kapunál is, ahol nézeteltérésbe keveredett a kórház sztrájkbizottságának elnöke az intézményt nagy erőkkel biztosító biztonsági cég munkatársaival. Szabó Pált, illetve Hegyaljai Juditot, a kórház közalkalmazotti tanácsának elnökét hosszas, ingerült vita után engedték fel az ülésterembe.

Az egri kórház működtetésére kiírt tenderre a Hospinvest mellett a Debreceni Egyetem adott be pályázatot, illetve ajánlatot tett Eger város önkormányzata is. A Heves megyei közgyűlés eseti bírálóbizottságának korábbi javaslata szerint a pályázók közül a Hospinvest vállalta a legtöbb rövid-, közép-, és hosszú távú fejlesztést. A cég hatmilliárd forintos fejlesztést vállalt bankgaranciával és vállalta a kórházban dolgozók továbbfoglalkoztatását is. (A Debreceni Egyetem pályázatában 200-250 fős leépítéssel számolt.)

Megtagadják a munkát?

A döntésnek köszönhetően rövidesen jelentős infrastrukturális fejlesztések indulhatnak meg a Markhot Ferenc kórházban, áll a Hospinvest közleményében. A Hospinvest a többi, általa működtetett kórházhoz hasonlóan Egerben is az intézmény gazdaságos, hatékony működését kívánja elérni úgy, hogy az egészségügyi szolgáltatások színvonalát növeli, a betegek érdekeit pedig előtérbe helyezi, közölte a cég.

Egyelőre kérdéses, hogyan tudja megvalósítani terveit a Hospinvest. Az egri kórházban korábban munkabeszüntetést helyeztek kilátásba arra az esetre, ha a hevesi megyegyűlés a Hospinvestet jelöli meg az intézmény vagyonkezelésére kiírt pályázat nyerteseként. A helyi szakszervezet vezetője szerint amennyiben személyzet híján a Hospinvest 15 napig nem tudja működtetni a kórházat, a jogszabályok szerint vissza kell adnia a működtetést az önkormányzatnak.

Mint arról korábban a Heti Válasz beszámolt róla: a Hospinvesthez
jelenleg négy kórház (a hatvani, a gyöngyösi, a parádfürdői és a kiskunhalasi) tartozik, illetve négy szakrendelő és hét kórházi patika. Az egymilliárdos adóssággal küszködő cég 2007 nyarán egyesült az Ispotály Holding Kft.-vel, amelynek akkoriban 2 milliárd forintos adóssága volt (miközben 1,4 milliárd forinttal tartoztak neki kórházak). Az Ispotály ellen a nyáron az egyik gyógyszer-nagykereskedő felszámolási eljárást is kezdeményezett. Az egyesülés után azonban a Hospinvestbe egymilliárd forinttal beszállt az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD).

A Heti Válasz idézett egy számvevőszéki véleményt is, amely aggályosnak tartotta a Hospinvest gyakorlatát. A cég ugyanis a felvett hitelek visszafizetésének, a készpénzfizető kezességnek a forrását az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott bevételben jelölte meg.

Körbetartozások

Kiskunhalason felmerült az is, hogy a város szerződést bont a kórházat működtető Hospinvesttel, a cég ugyanis a Semmelweis Kórházban csak a vállalt befektetések egy részét tudta teljesíteni. A fideszes többségű önkormányzat ezért egy külső céget bízott meg a szerződések áttekintésével.

A szakértői vélemény három megoldási lehetőséget vázolt fel: a szerződés módosítását önkormányzati többletgaranciák beépítésével, a szerződésben vállalt, de elmaradt teljesítések kikényszerítését, illetve a szerződés felmondását.

A cég vezetői szerint anyagi nehézségeiket nem a rossz gazdálkodás, hanem az egészségügyben is tapasztalható körbetartozások okozták. Nehéz helyzetet jelentett az is, hogy változtak a jogszabályok. A kormány 2007-ben csökkentette a kórházi kapacitásokat, emiatt például a kezelésükben lévő kiskunhalasi és hatvani kórház költségvetése is egymilliárdos nagyságrenddel csökkent.