Kárpátalján szombaton tetőzik az ár
További Belföld cikkek
- Bese Gergő maga készíthette az őt leleplező kompromittáló felvételeket
- Kiderült, kinek szurkol Orbán Viktor a Sztárboxban
- Orbán Viktor fogadta Csád elnökét
- Karikó Katalinnak elege lett, hogy visszaélnek a nevével, feljelentést tett
- Soltész Miklós: Mindig voltak bűnök az egyházban, mégis itt vagyunk kétezer éve
Szombati jelentések járások szerint
A kárfelmérés eddigi adatai szerint a mostani árvízkatasztrófa legjobban a nagyszőlősi és beregszászi járás zömmel magyarlakta településeit sújtotta, de más járásokban is jelentős a veszteség. A Magyarországgal szomszédos ukrajnai megyében szombat reggel mindenütt apadtak a folyók.
Árvízkárok járásonként
A rendkívüli helyzetek kárpátaljai főosztályának szombaton délelőtt Ungváron kiadott jelentése szerint a nagyszőlősi járás 19 településén 5149 lakóházat ért az ár, 661 épület összedőlt, a kitelepítettek száma 5338 fő, a halálos áldozatok száma a járásban 3 fő, minden településen van teljes vagy részleges áramszolgáltatás és telefonkapcsolat.
A szomszédos beregszászi járás 6 településén 995 házat öntött el a víz, 140 épület összedőlt, 3253 fő van kitelepítve, mindenütt van áram és telefon-összeköttetés.
A técsői járásban 37 településen 7330 ház került víz alá, 37 épület összedőlt, 130 személy továbbra is ki van telepítve, 6 helységben továbbra sincs áram, s 11 településsel nincs telefonösszeköttetés.
Az ökörmezői járásban 23 településen 350 ház állt vízben, 15 lakóépület romba dőlt, 152 embert kitelepítettek, 1 településen nincs áram, mindenütt van telefon-összeköttetés.
Az ilosvai járás 24 településén 2963 ház állt vízben, 1060 a kitelepítettek száma, 5 lakóépület összeomlott, mindenütt helyreállították az áramszolgáltatást és telefonkapcsolatot.
A huszti járásban 26 település és 6173 épület került víz alá, 14 ház megsemmisült, 117 fő van kitelepítve otthonából, 14 ház megsemmisült, mindenütt van áram és telefon-összeköttetés.
A rahói járás 19 településén 2713 házában volt víz, 29 ház összedőlt, 664 személyt kitelepítettek, 6 községben továbbra sincs áram, 6-tal nincs telefonkapcsolat. A szolyvai járásban péntek óta nem változott a helyzet: 28 településen 480 ház van víz alatt.
A munkácsi járásban 16 település 443 lakóházát érte a víz, Munkácson pedig 478 lakóház volt elárasztva.
A megyében már csak a huszti járás 4 településén nem sikerült még helyreállítani a gázszolgáltatást.
Kárpátalján a szombati állapotok szerint 52 helyen összesen 3,7 km hosszúságban voltak megrongálva a főútvonalak, 3 közúti hidat lerombolt, 5-öt megrongált az ár, 5,5 km-nyi vasúti pályát még nem sikerült helyreállítani, ezért szünetel a vasúti közlekedés Nagyszőlős és Királyháza, valamint Huszt és Bustyaháza között. A közúti közlekedés a megye egész területén helyreállt a rahói járás kivételével, ahol egyelőre Kosztilivka községnél nem sikerült még megjavítani az áradás által elmosott utat.
Pénteki jelentések
A levonulóban lévő ukrajnai árhullám után a határmenti falvak lakosságát az izgatja, hogy a magyarországi területekről áttör - e a Tisza. A Lónyával szemben, a Tisza határon túli oldalán fekvő Harangláb, Eszeny és Szalóka lakosai a gátszakadás miatt aggódnak, mivel a környező csatornákban folyamatosan emelkedik a víz szintje.
Kovács Miklós, az ukrán parlament magyar nemzetiségű képviselője az Indexnek elmondta: nem kell éhínségtől tartani. Már csak három falu van vízzel körülvéve, de nehézgépjárművekkel ezek is megközelíthetőek, tehát az élelmiszerellátás folyamatos.
A fertőzésveszély miatt nem használhatóak a kutak
A fertőzésveszély miatt nem használhatóak a kutak, de a képviselő szerint a világ egyik legnagyobb ásványvíztermelő országában a vízhiány nem okozhat problémát. Kovács értesülései szerint hétre emelkedett az árvíz halálos áldozatainak száma, de a hetedik áldozat személyéről egyelőre nem tudott konkrét információkkal szolgálni.
Pánik egy tévériport miatt
Kárpátalján az árvíz ellen védekező magyar lakosság, akárcsak 1998-ban, ezúttal is a magyarországi média híradásaiból követi figyelemmel a helyzet alakulását a térségben.
Csütörtök este egy tévériport pánikot okozott Szalóka községben. Elhangzott benne ugyanis, hogy a nap végéig a falut elönti a víz. Eközben Csapról is megszólaltak illetékeseket, s szó volt esetleges robbantásos vízelterelésről Szalókánál.
A napok óta egyfolytában dolgozó, elcsigázott emberek mindebből azt a következtetést vonták le, hogy a fontos nemzetközi vasúti gócpontnak számító Csap megóvása érdekében a Tisza gátjának felrobbantására készülnek Szalóka mellett, amint arról 1998-ban is szó volt. Ráadásul egy ukrán tévé hétfő esti csapi tudósítása megerősítette, hogy két éve voltak ilyen tervek, s nem zárta ki annak végrehajtását, ha a mostani helyzet úgy kívánja.
Szakács Zoltán ungvári magyar főkonzul kérésére csütörtök este Szalókára ment Kovács Miklós, a körzet parlamenti képviselője, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke és helyettese, Brenzovics László, a kárpátaljai megyei tanács képviselője, hogy megnyugtassa a televíziós híradás miatt pánikba esett helybelieket.
Korábbi események
Kárpátalja 13 járásából tizenkettőt érint jelenleg is az árvíz, és már most látszik, hogy az idei, valaha feljegyzett legsúlyosabb áradás a beregszászi és a nagyszőlősi járás - zömmel magyarok lakta - településein okozta a legtetemesebb kárt.
A Magyarországgal szomszédos ukrajnai megyében, ahol - a Tisza kivételével - mindenütt apadnak a folyók, csütörtök reggel a legmagasabb vízállást, 1322 cm-t (eddigi maximum 1328 cm) a Tiszán mérték Csap mellett, és a folyó délelőtt lassan ugyan, de továbbra is áradt.
Kárpátalján a legfrissebb jelentések szerint 36 helyen 50 kilométernyi utat elmosott az ár. A megrongálódott autóutak hossza összesen 2795 méter, a vasúté 9 kilométer. Ukrajna különböző részeiből 437 ezer 600 homokzsákot küldtek Kárpátaljára, 353 ezer 600 már megérkezett a helyszínre, és 201 ezer 400-at beépítettek a gátakba - áll a csütörtök délelőtt Ungváron kiadott hivatalos jelentésben.
Kucsma elnök segítséget kért a nagyiparosoktól
Leonyid Kucsma ukrán elnök felszólította az állami és a helyi önkormányzati szerveket, a nagyiparosokat és a vállalkozókat, valamint Ukrajna valamennyi állampolgárát: segítsenek az árvíz sújtotta Kárpátaljának.
Ungváron további árhullámtól tartanak
A beregszászi és az ungvári járásban erősen tartanak attól, hogy a Tiszából Tarpánál gátszakadás miatt kiömlött víz a 41-es főút átvágása után az ukrán-szlovák-magyar hármashatár felé folyva több települést eláraszt.
A magyarországi Lónya melletti kárpátaljai Szalóka községnél arra készülnek, hogy a Tarpa felől áramló vizet, amely remélhetőleg nem zúdul, hanem lassan érkezik majd oda (a számítások szerint csütörtök estére), nagy teljesítményű szivattyúkkal át tudják emelni a Tiszába.
Az 1948-as nagy tiszai árvíz idején Tarpa mellett bekövetkezett gátszakadáskor a kiömlött víz elérte Szalóka és Eszeny községek határát az ungvári járásban. Akkor gyorsan megépített körgáttal védték meg a két falut, de ezt a töltést a nyolcvanas években lebontották.
Bankszámla az adományoknak
A Határon Túli Magyarok Hivtala a Kárpátalján kialakult katasztrófahelyzetre tekintettel bankszámlaszámot nyitott a rászorulók megsegítésére. A pénzadományokat a 11786001-20043506 számú, OTP-nélé nyitott alszámlára várják. A külföldről érkező pénzadományok fogadására szolgáló átutalási jel a következő:OTPVHUHBAXXX
A tavalyinál sokkal nagyobb károkat okozott az idei árvíz Ukrajnában. A víz tetőzését szombatra várják, de sok település már most víz alatt van. Feketeardót, Kekeházát és Sárosoroszit még mindig nem lehet megközelíteni.Az utóbbi községben két méter magas a víz szintje.
Nincs élelem, nincsenek takarók
de a legsürgetőbb az ivóvíz ellátás megoldása - mondta el az Indexnek Horkay László, a Kárpátaljai Magyar Református Egyházkerület püspöke. A püspök Budapesten járt, hogy adományokat és támogatókat találjon az árvízsúlytotta települések megsegítésére. Egyelőre ezer kenyeret visznek ki, de mint elmondta komoly támogatót még nem tudtak találni, mert most mindenki a magyarországi helyzetre koncentrál és itt próbál meg segíteni.
Kimerülőben a készletek
Az egyház presbiteri konferenciát hív össze Nagydobronyban, hogy megtárgyalják a további teendőket. A legsürgetőbb probléma az ivóvízellátás megoldása. Az áradás által sújtott települések közül egyedül Mezőváriban van vezetékes vízellátás és szennyvízcsatorna, a többi faluban az ásott kutakból isznak az emberek. A fertőzésveszély miatt ezeket a kutakat le kellett zárni. Egyelőre még jut mindenkinek ásványvíz, de a készletek kimerülőben vannak.
Beszámolók szerint nagyon súlyos a helyzet a nagyszőlősi járás elárasztott településein: Szászfaluban, Tekeházán és Feketeardóban. A helyi lakosokat teljesen magukra hagyták a katasztrófa napjaiban.
Éhezés, halál
Kovács Géza, az ungvári televízió magyar adásának szerkesztője elmondása szerint olyan emberrel is találkozott, aki három napig nem evett, mert nem tudta elhagyni a házát. Segélycsomagokat csak szerdán délelőtt kezdtek osztani az említett községekben.
Az MTI ungvári tudósítója további két halálos áldozatról is értesült a nagyszőlősi járásból, de az említett két esettel szemben ennek a hírnek a hitelességét még nem sikerült ellenőriznie.
A közlemény szerint a beregszászi járás 6 településén 653 házat öntött el a víz, 5 épület összedőlt, 2100 főt kitelepítettek, 1 helység áram, 2 telefon-összeköttetés nélkül maradt.
A técsői járásban 59 települést érintett az áradás, 2059 ház került víz alá, 4 épület összedőlt, 3150 személyt telepítettek ki, 15 helységben nincs áram, 26 településsel nincs telefonösszeköttetés. A nagyszőlősi járás 12 településén 2856 lakóházat öntött el az ár, a kitelepítettek száma 2789 fő.
Az ökörmezői (mizshirjai) járásban 23 települést és 350 házat ért az áradás, 15 lakóépület romba dőlt, 1600 embert kitelepítettek, 9 helység van áram, 7 pedig telefonösszeköttetés nélkül. 19 településén 2594 házat öntött el a víz, 843 személyt kellett kitelepíteni, 5 lakóépület összeomlott, 1 községben nincs áram, 4-gyel pedig a telefon összeköttetés is megszűnt az ilosvai járásban.
A huszti járásban 22 település és 1903 épület került víz alá, 3 ház megsemmisült, 210 főt kitelepítettek otthonából, 3 ház megsemmisült, 1 település van áram, 15 telefon-összeköttetés nélkül.
A rahói járás 8 településén 1049 ház van víz alatt, 550 személyt kitelepítettek, 1 ház összedőlt, 11 községben nincs áram, 11-gyel megszakadt a telefonkapcsolat. szolyvában28 településén 480 ház került víz alá, 15 embert kitelepítettek. A munkácsi járásban 9 település 360 lakóházát érte az ár, 6 helységben nincs áram.
Kárpátalján a szerdai állapotok szerint 36 helyen 50 km-nyi utat mosott el vagy rongált meg az ár, a használhatatlan vasúti pályaszakaszok teljes hossza 9 km. Ukrajna különböző részeiből 390 600 homokzsákot küldtek Kárpátaljára, 327 600 már megérkezett a helyszínre, s 116 400-at beépítettek a gátakba - áll a szerdai hivatalos jelentésben.