1980. december 17-én fedezték fel a Fejér megyei Polgárdi község melletti Kőszárhegyen, a helyiek által Borbély-pincének nevezett, romos, földbe vájt építményben a 24 éves kiskatona, Sümegh József holttestét, amely két összecsomózott katonai mikádóövön függött. A korabeli orvosi jelentés szerint a férfi halála három nappal holttestének felfedezése előtt, december 14-én következhetett be. A tetthelyen egy kiásott gödröt is találtak a nyomozók, ami feltehetően a később Seuso-kincseknek elnevezett római ezüst edénykészlet rejtekhelye volt.
Dézsy Zoltán újságíró 1997-ben forgatott, A Seuso-kincsek rejtélye című dokumentumfilmjében Tonhauser László nyugalmazott rendőrezredes elmondta, hogy az eredeti helyszínelés felszínes volt, az ügyet ugyanis öngyilkosságnak állították be. Annak idején a Magyar Néphadseregben elég sok volt az „öngyilkosság”, a tisztázatlan haláleset, és ezeket az akkori illetékesek igyekeztek gyorsan lezárni.
A katonai ügyészség több gyanús körülménnyel sem foglalkozott.
Így azzal sem, hogy a 183 centiméter magas fiatalember térdből megrogyott lába elérte a talajt, vagyis több mint furcsa testhelyzetben „akasztotta fel” magát. Az sem zavarta az illetékeseket, hogy két katonai mikádóövvel kötötte fel magát, miközben egy kabáthoz csak egyetlen öv volt rendszeresítve.
A katonai ügyészek nem nyomoztak az után a két ismeretlen férfi után sem – noha volt róluk személyleírás –, akikkel utoljára látták Sümeghet. Pedig nem kellett volna Columbo hadnagynak lenni ahhoz, hogy a helyszínelőkben legalább egészséges kétely támadjon, hiszen a Borbély-pincéhez három pár férfi lábnyom vezetett, míg vissza csak kettő. És ezeket a lábnyomokat még napokig meg is őrizte a sáros talajra frissen leesett hó. Arról már nem is szólva, hogy az áldozat nővére szerint véresen találták meg az öccse trikóját.
Emberrablások, rejtélyes eltűnések, fondorlatos gyilkosságok, hihetetlen fogolyszökések a múltból Sereg András kollégánk tolmácsolásában. A nagy sikerű, 54 részes Leporolt akták után jön a Kihűlt nyomon!
Az Indexen május 25-én, szombaton új blog indul olyan egykori bűnesetekről, amelyeknek máig nincsenek tettesei, vagy éppen a korabeli bíróságok nem azt a személyt ítélték el, aki valójában elkövette a bűncselekményt. A legtöbb megoldatlan bűnügy hátterében legtöbbször emberi mulasztások, nyomozói melléfogások, közvélemény által befolyásolt, elfogult bírói ítéletek húzódnak meg.
Megkérjük az olvasókat, hogy kövessenek minket a Kihűlt nyomon, amelynek minden egyes epizódjában egy híres vagy kevésbé ismert bűnügyet mesélünk el a legújabb bizonyítékok és nyomozói álláspontok bemutatásával. Albert Camus francia író szerint sok esetben az a rejtély, hogy nincs semmiféle ok. De igazat adhatunk Stephenie Meyer amerikai írónőnek is, aki úgy vélekedett, hogy semmi nem űzi el úgy az álmot, mint egy megoldatlan rejtély.
Háromhetente elűzzük az álmokat!
Rovataink a Facebookon