További Belföld cikkek
- Gázrobbanás miatt kiégett egy ház Vámospércsen
- Óriási pusztítást végzett az időjárás Csehországban, az osztrákok eközben nyitják az első síterepet
- Kiadták a veszélyjelzést, özönvízszerű eső zúdul le Magyarországra
- Tovább halmozódik az ötös lottó nyereménye, de a jokeren sem volt telitalálat
- Karácsony Gergely is megszólalt a főpolgármester-helyettesi castingról
Ötvenegymilliárddal magasabb a tervezettnél a lágymányosi egyetemi komplexum tervezett költsége |
EXPO-ból egyetemi város
A lágymányosi egyetemi álom tehát az EXPO által felturbósított alapokra épített. A költségvetés 31 milliárd forinttal számolt. Az építkezést hat év alatt, 1999-re szerették volna befejezni. Az EXPO-t viszont 1994-ben lemondta az új kormány, az egyetemi várost viszont a '91-es törvény értelmében továbbra is építeni kellett.
|
A harminckét hektáros területen az ELTE kétharmad részben a Budapesti Műszaki Egyetem egyharmad részben ,,uralkodhat". Ez a különálló, és eltérő funkciójú épületekre vonatkozik, de emellett vannak közösen, fele-fele részben működtetett intézmények is.
Minden nagyon szép...
Bár korábban öt épülettel számoltak, az egyetemi város tervei ma is imponálóak. Magában foglalják az ELTE Természettudományi Karának teljes épületegyüttesét, ami két, egyenként 50 ezer négyzetméter alapterületű komplexumot jelent. A projekt része a Műegyetem informatikai központjának felhúzása, és egy szintén a Műegyetem alá tartozó tanárképzési központ is, valamint az ehhez kapcsolódó kiegészítő intézmények. Az ELTE TTK két tömbje közül az egyiket már tavaly óta használják a fizikusok, a másikat viszont jövőre kell befejezni, így most is rohamtempóban folyik a munka. Az informatikai központ is felépült, a tanárképzési központ viszont még mindig a tervekben halódik. Ezzel azonban nincs egyedül.
A harminckét hektáros területen az ELTE kétharmad részben... | ...a Budapesti Műszaki Egyetem egyharmad részben ,,uralkodhat". |
A partvonal mellé kerültek közül a sportcsarnok tűnik a legnagyobb vállakozásnak, amely felépítése esetén ezer ember szórakozását biztosíthatná. Az edzőtermek és alternatív célokra felhasználható helyiségek komoly versenytársai lehetnének a többi, már befutott sportközpontnak is.
- Az épület azonban csak szerkezetkész állapotban van, három éve nem történt érdemi munka, jelen pillanatban négy és fél milliárd forint hiányzik a befejezéshez - mondja Prof. Harasta Miklós, az ELTE-BME Beruházási Iroda igazgatóhelyettese.
Elkezdtek építeni egy squash clubot is, amelynek ugyan elkészültek az alapjai, de pénzhiány miatt a kiálló vaspilléreket baleset-megelőzési szempontokra hivatkozva vissza kellett hajlítani, az elkészített alapot pedig be kellett temetni.
A pénzhiány hiúsította meg az egyetemi színpad és az uszoda megépítését is. Az ELTE TTK két épülete közötti területet egy harmadik tömbbel akarták összekötni, amelynek alsó részében pakolóház lett volna, a föld fölötti részében pedig egy négyezer fős menza. Ennek sorsa tűnik a legbizonytalanabbnak, egyelőre csak a tervek vannak készen.
Elszámolták
Prof. Harasta Miklós, az ELTE-BME Beruházási Iroda igazgatóhelyettese: három éve nem történt érdemi munka |
Ezekhez jön még az infrastuktura kiépítésének az ára, amelyekkel a komplexum költségvetése nem számolt, mivel azoknak már az EXPO-ra el kellett volna készülniük. Így a térvilágítás, a közművesítés újabb költségekkel terhelték az építkezést. A legfontosabb probléma viszont a parkolóhelyek megteremtése, ami az építési engedély kiadásának egyik fontos feltétele. Ráadásul az önkormányzatok a mélygarázst részesítik előnyben, ami nagyságrendekkel megdrágítja a parkolóhelyek kialakítását. Jelen esetben nyolcszáz parkolóhelyet kellene megépíteni, autónként egymillió forintért. Ehhez jött még hozzá a meglévő épületek őrzése, ami például a sportcsarnok esetében évi harmincmillió forint.
Eddig harmincnégymilliárd
Nincs más alternatíva
Információnk szerint azonban az Oktatási Minisztériumban folyamatos a projekt felülvizsgálata. Sőt informátoraink szerint az OM az építkezések leállítását is fontolgatja. Ezt az állítást a kormánybiztos határozottan tagadja, a beruházást jelenleg irányító '96 Kft ügyvezető igazgatója, Knízder István azonban sem megerősíteni, sem megcáfolni nem kívánta az Index információját.
Értesüléseink szerint a vidéki egyetemek sem nézik jó szemmel a ,,két legnagyobb lány" férjhez adását. Úgy érzik az oktatási tárca kivételezik a két egyetemmel, amely már így is súlyos összegekkel rabolta meg a felsőoktatás fejlesztéséért létrehozott büdzsét. A kormánybiztos megérti, hogy nehezen fogadják el a vidéki egyetemek a költségnövekedéseket, de mint mondta: ,,a lágymányosi egyetemi beruházás forrását a költségvetés azért biztosítja, mert törvény kötelezi rá. Ha nem lenne ez a beruházás, nem lenne ez a forrás sem. Tehát nem alternatíva, hogy ezt csináljuk, vagy mást."