További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
Bár az igény közbeszerzési szempontból megfelelő volt, a sajtó és a közvélemény hosszasan csámcsogott a témán, így az A8-as Orbán ellenállásán szép lassan meg is bukott.
A második húzás
Pepó második húzása az általa átvett minisztériumból elbocsátott közalkalmazottak ügye volt. A háromnegyedére apadó Környezetvédelmi Minisztériumból ,,elbocsátott" munkatársak (egyes híresztelések szerint a listát maga Pepó állította össze) Pepó főnökéhez, a Torgyán József által irányított Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba kerültek. A közalkalmazottaknak azonban - azon kívül, hogy nem tudták őket leültetni - sokáig nem tudtak korábbi munkakörüknek megfelelő szakmunkát adni, hiszen ők többnyire környezetvédelemmel foglalkoztak. Ráadásul az érintettek személyzeti anyagát átadták az FVM-nek, amiből később 15 munkaügyi per is lett. Pepó azzal védekezett, hogy az áthelyezés a júliusi Orbán-Torgyán megállapodás eredménye, ő csak később került a pixisbe.
A harmadik botlás
Pepó következő ,,botlása" lakásügye volt. Pepó lakásként egy 75 millió forintos budai lakást igényelt, ám ezt később ugyancsak elutasította Orbán miniszterelnök, így a kisgazda miniszter kénytelen volt beérni elődje felújított lakásával.
A legnagyobb bukás
Orbán Viktor bocsánatkérésre szólította fel Pepót az Aradi-ügy kapcsán |
Pepó azonban a végletekig kitartott Aradi vétkességének hangoztatása mellett (egy földvásárlási ügyről - a Park területének elfecsérléséről - van szó), annak ellenére, hogy maga Orbán Viktor miniszterelnök is személyes bocsánatkérésre szólította fel. Mindezt tetőzte, hogy a környezetvédelmi bizottság elutasította Pepó beszámolóját az ,,Aradi-ügyről" (a kisgazdák és a MIÉP mentette meg), az ellenzék pedig lemondásra szólította fel a kisgazda minisztert. Mindezek ellenére Pepó idén január végén mégis felmentette Aradit, indoklás nélkül. A miniszter szerint Aradi maga kérte kirúgását, amit Aradi ,,felháborítóan valótlannak" nevezett.
Illés kontra Pepó
Pepónak nem volt szerencséje Illés Zoltánnal, a fidesz főkörnyezetis emberével, a környezetvédelmi bizottság elnökével sem (aki túlzottan is zöld volt a fidesznek a tárca vezetéséhez). Illés - nem titkoltan - két év alatt ott bírálta Pepót, ahol tudta, kritikája többnyire jogos is volt, Pepó ugyanis regnálás alatt nem sok eredményt tudott felmutatni. A minisztériuma a legkevesebb törvénytervezetet nyújtotta be, és bajok voltak a környezetvédelmi pénzek elbírálásával is.
Ezek küzül az egyik legemlékezetesebb 1999 végén, Karácsony után történt, amikor a két ünnep közt Pepó több, a környezetvédelemhez nehezen kapcsolható pályázat támogatásáról döntött. A miniszteri döntés szerint a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat (KAC) fejlesztési célra fordítandó keretéből ,,természetvédelem" címen 51,8 millió forint támogatásban részesül például két, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz (FVM) tartozó sportlétesítmény is, a gödi vízitelep - írta a HVG. Állítólag 20 milliót kapott az egyik Pepó-tanítvány által vezetett Hortobágyi Génmegőrző Kht., 60 millió forintot a miniszter korábbi munkahelye, a Debreceni Agrártudományi Egyetem, valamint 100 millió forintot a Környezetgazdálkodási Intézet (KGI) sajtópályázat és lapalapítás céljára - legalább is a Népszava szerint.
Torgyán kitartott mellette
Pepó alkalmatlanságát látta az ellenzék a cián-ügyben is. A Tisza februári szennyezésének kapcsán az SZDSZ a következményeiért a környezetvédelmi és a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert tette felelőssé. Az ellenzék szerint Pepó nem lépett idejében, nem volt felkészült. "A miniszterelnök mentse fel az alkalmatlanságát már több ízben bizonyított környezetvédelmi minisztert és nevezzen ki a feladat ellátására képes személyt a tárca élére!" - szólította fel Orbánt az MSZP. Ennek ellenére a miniszterelnök továbbra sem mozdította el Pepót a helyéről.
Torgyán kitartott Pepó mellett |
Pedig Pepó alig valamivel kinevezése után a ,,rosszindulatú sajtóhíresztelések" miatt kezdhette cáfolni menesztésének hírét, amit aztán két évig nem győzött ismételni ő és Torgyán József. Mindezzel ,,azt a munkát sértik, amelyet a korábbinál jóval megalapozottabb szakmaisággal végez a tárca" - mondta még 1998 őszén. A kisgazdapárt pedig sajtónyilatkozatában állt ki (a mai napig) Pepó mellett.