250 kilométeres út vezet Lamperth Mónikához

2007.11.07. 13:35
Demonstratív lépésre szánta el magát Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere, 250 kilométer tesz meg gyalog Budapestig, hogy találkozzon Lampert Mónika szociális és munkaügyi miniszterrel. Az egykor SZDSZ-es polgármester azért kelt útra, mert a minisztérium nem támogatta egy látáscentrum létrehozását, ami évi 100 vak ember rehabilitációját szolgálná. A minisztérium egyelőre nem indokolta meg döntését.

Gyalog indult útnak Drávapiskiből Budapestre szerda reggel a fővárostól 250 kilométerre lévő falu polgármestere, Mali Zoltán. A tagtoborzásról elhíresült egykori SZDSZ-es, akiről azt is rebesgetik, hogy akár még a liberálisok pártelnöke is lehet, azért sétál el 10 nap alatt a fővárosba, hogy személyesen találkozzon Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszterrel.

Mali Zoltán azt szeretné elérni, hogy felépülhessen Drávapiskiben az a látáscentrum, melyre a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács és a Dél-Dunántúli Fejlesztési Ügynökség már rábólintott, az uniós támogatás elnyeréséhez azonban szükség van a Szociális és Munkaügyi Minisztérium jóváhagyására is, mondta el kérdésünkre Mali Zoltán.

Hozzátette, hogy írásos elutasítást a minisztériumtól még nem kaptak, csak telefonon tájékoztatták őket, így egyelőre az sem világos, mi volt a pályázat elutasításának oka.

A minisztériumot megkeresésünkre délután válaszolt. Korábban a sajtóosztályon annyit közöltek, hogy fogalmazzák a miniszteri választ a pályázónak, illetve Mali Zoltánnak, válaszokra csak ennek kiküldése után számíthatunk.

A Drávapiskin tervezett rehabilitációs központ nem illeszkedik a kormány által elfogadott operatív programok célrendszerébe, ezért jelenlegi formájában uniós forrásokból nem támogatható" - olvasható a Szociális és Munkaügyi Minisztérium közleményében. Lamperth Mónika "a cél fontosságát elismerve" levelében arra kéri a pályázat beadóját, hogy a formai és szakmai kritériumokat betartva dolgozzon ki olyan projektet, amely összhangban van az operatív programok tartalmával, áll a tárca délutáni közleményében.

Dudálnak, integetnek

A polgármester szerda reggel 7-kor indult el, Pécs érintésével a 6-os úton tervezi elérni Budapestet, naponta várhatóan 27-30 kilométert tud majd legyalogolni, útján Drávapiski falubusza kíséri el, avatott be a részletekbe. Elmondta azt is, hogy a kezdeményezést sokan támogatják, így például Dunaújvárosnál 50 kerekes székes csatlakozik hozzá, és az ormánsági polgármesterek is jelezték, hogy Paksnál egy szakaszon sétálnak vele. A mára 100 főt is meghaladó Drávapiski lakói csoportosan vonultak polgármesterükkel az út első két kilométerén, egészen a szomszéd faluig.


Tekintse meg nagyobb méretben!

Az első éjszakát várhatóan Szalántán tölti majd, a falubuszban fog aludni. „Szerintem a harmadik napra elpilledek, akkor lesz majd egy kemény holtpont” – próbált formát időzíteni Mali Zoltán. Szerda délelőtt azonban még nyoma sem volt fáradtságnak. „Nem kapkodok, sétálok. Az autósok dudálnak, az emberek integetnek, volt, aki behívott kávézni” – számolt be az első órák élményeiről.

Januárban végső döntés

Míg Mali Zoltán a megfelelő telek felajánlása mellett demonstratív eszközt is bevet a látáscentrum megvalósításáért, addig én megpróbálok szakmai úton egyeztetni, mesélte Fodor Ágnes, a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületének elnöke. A szervezet nyújtotta be a látáscentrumról szóló pályázatot szeptember végén, melyről a végső döntést januárban hozza meg a kormány, a kedvező elbírálás egyik előfeltétele azonban a Szociális és Munkaügyi Minisztérium jóváhagyása.

Fodor Ágnes hangsúlyozta, hogy egy korszerű rehabilitációs intézetet terveztek, melyhez felhasználták a minisztérium irányelveit is, így szerinte a szakmai megalapozottság nem jelenthet problémát.

Évente 100 embert képeznének

A tervek szerint évente 100 vak ember tudna részt venni rehabilitációs programokban, számukra a képzést, tréninget ambulánsan biztosítanák. Hasonló program csak a Vakok Állami Intézetében zajlik, ahol évente 30 ember részesül képzésben, míg egy év alatt átlagosan 4-5000 ember veszíti el a látását.

A Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ vállalta, hogy segít munkát találni a képzésben résztvevőknek. Aki igényli, a látáscentrumban kaphat kollégiumi elhelyezést, ahol 50 embert tudunk elszállásolni, ezen kívül buszjáratot is indítunk, hogy megkönnyítsük a közlekedést, tájékoztatott Fodor Ágnes.

A beruházás 1,5 milliárd forintba kerülne, ezt szeretnék uniós forrásból fedezni, míg az üzemeltetést szponzorok hozzájárulásából oldanák meg, amíg nem születik meg a normatív támogatás törvényi háttere. A látáscentrum a megvalósítási tanulmány szerint várhatóan 2010-re készülne el. Az intézmény túl azon, hogy a vakok foglalkozási rehabilitációját segítené, számos munkahelyet teremtene az elmaradott Ormánságban, hangsúlyozta Mali Zoltán.