Két kórházban járt a beteg, de meghalt

2007.08.22. 11:57
Vizsgálatot indított az Egészségbiztosítási Felügyelet annak a férfinek a halála miatt, akit hasi fájdalmai miatt először az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe vittek, majd onnan a János kórházba. A férfit ott megoperálták, de még azon az estén meghalt. A kérdés, miért kellett egyik kórházból a másikba vinni?

Egyelőre az Egészségbiztosítási Felügyelet is csak a Magyar Nemzet cikkéből értesült az esetről. Ilyenkor a Felügyeletnek lehetősége van arra, hogy hivatalból vizsgálatot indítson. A Felügyelet vezetője elrendelte a vizsgálatot, mondta az Index kérdésére a biztosításfelügyelet képviselője.

A Magyar Nemzet cikke szerint a férfi a múlt héten súlyos gyomorpanaszokkal lett rosszul. A mentő nem kapott információt, hogy melyik kórházba vigye, így az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe (OBSI) szállították.

Nem balesetben sérült meg

A baleseti intézetben ultrahangot készítettek, amelyen látták az elváltozást a gyomrában, de a férfit elküldték a Szent János Kórházba. Ott megműtötték, de a férfi meghalt.

A Magyar Nemzetnek a középkorú beteg kísérője azt mondta: láthatólag mindkét kórházban értetlenül álltak a mentő érkezése előtt, s a férfi az egész eljárást szervezetlennek látta.

Nem baleseti sérültről volt szó, az ilyen akkut eseteket nem láthatjuk el, mondta az Index kérdésére Szita János, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet megbízott főigazgatója. Miután a beteget megvizsgálták, az ágynyilvántartó alapján az illetékes Szent János kórházba küldték tovább.

Kérdésünkre, hogy ha a beteg életveszélyben van, akkor is tovább kell-e küldeniük, az intézet vezetője leszögezte: természetesen ilyen esetekben az életmentés az első, s ezt a magasabb szempontot érvényesítik. Az OBSI-ban korábban működött akkut hasi ügyelet is, ahol a vakbéllel, hosszabb lefolyású betegségek panaszaival érkezőket fogadták, de ez az átszervezésekkel megszűnt.

Nem volt előre látható

Egy beteg nagyon rossz általános állapotban érkezett az OBSI-ból a Szent János kórházba, nem volt tiszta a tudata, az adatok szerint már a mentőben sokktalanítást kellett végezni rajta, mondta az Indexnek Nyulasi Tibor főorvosigazgató (hozzátéve azt, hogy feltehetően a szóban forgó betegről van szó, hiszen a Magyar Nemzet cikkében – személyiség okok miatt – nem szerepel a beteg neve).

A beteg délután kettőkor érkezett a kórházba, fél hatkor került a műtőbe, s még aznap este 9 órakor meghalt. Az eddigi adatok szerint a betegnél egy érmegbetegedés okozta a súlyos állapotot, megrepedt egy artériája, emiatt olyan vérzése volt, hogy már műtéttel sem lehetett megmenteni, mondta Nyulasi Tibor. Elképzelhető, hogy ez az elváltozás korábban nem okozott panaszt, s az is, jegyezte meg Nyulasi Tibor, hogy az OBSI-ban végzett vizsgálat során még nem volt érzékelhető a probléma kiterjedtsége.

Jó lenne egy nagy centrum

A Magyar Nemzetnek Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője azt mondta: a beteget az esetkocsi pontos diagnózis hiányában a legközelebbi, traumatológiai eredetű hasi sebészeti ellátásra is alkalmas kórházba, az OBSI-ba szállította. Az OBSI a vizsgálat után kizárta, hogy traumatológiai esetről, tehát baleseti sérültről van só. A beteget szállítható állapotúnak minősítették és mentőkocsival tovább szállíttatták a János-kórház sebészetére, közölte a szóvivő.

A Magyar Nemzetben Györffi Pál azt is megjegyzi, hogy ilyen esetekben a legjobb megoldást olyan nagy kórházi centrumok jelentenék, ahol mindenféle ellátást meg tudnak adni a betegeknek.

Az egészségbiztosítási felügyeletnek több dolgot kell tisztáznia: miért vitték a mentők a baleseti intézetbe a beteget, indokolt volt-e átszállítani az OBSI-ból a János kórházba, vagy ott kellett volna életmentő beavatkozást végezni rajta, szakszerűen járt-e el a János kórház, s a beteg halálát a betegség előrehaladott állapota vagy a szervezetlenség miatt későn kapott beavatkozás okozta-e.