Molnár Gyula túl erős a leváltáshoz

2008.11.12. 13:55
Az újbudai pártharcok két címerfigurájának összecsapásából a jelek szerint a szocialista Molnár Gyula jött ki győztesen, a fideszes Kupper András kedveltsége erősen megkopott mind a nép, mind saját politikustársai körében. Így az ellenzéki politikus kénytelen volt ejteni tervét, hogy előrehozott választásokkal veszi át a hatalmat, miután majdnem feloszlott a képviselő-testület. Az ügy pikantériája, hogy az időközi választással egyaránt számoló Molnár és Kupper két különböző kutatással vizsgálta túlélési esélyeit, és a belső szocialista mérés szinte hajszálra egyezik a Fidesz rendelte kutatással.

A XI. kerületet vezető Molnár Gyula a szocialista politikusok állatorvosi lova, remekül lemérhető rajta, hogy egy város(rész) látványos menedzselése miként biztosítja a kormányzat minden népszerűtlensége ellenére a polgármesteri újrázást, illetve a parlamenti mandátumot.

(Emlékeztetőül: az egyéni országgyűlési választókörzetekben hagyományosan erős MSZP-sek tragédiája éppen az, hogy Gyurcsány Ferenc reformtürelmetlensége miatt sorra bukták el önkormányzati posztjaikat, és mivel helyi politikusként így nem villoghatnak, honatyai székeik jó részébe nagy eséllyel ellenzéki politikusok ülnek 2010-ben.)

Molnár nem lett Gyurcsány-árva

A második polgármesteri ciklusát töltő Molnár Gyula azonban a pártzsargon szerint nem lett Gyurcsány-árva, azaz 2006-ban ismételhetett a XI. kerületben. Az egyre növekvő kormányzati népszerűtlenség, illetve a koalíciós szakítás árnyékában a Fidesz elérkezettnek látta az időt, hogy megpróbálja megdönteni.

Mint ismert, áprilisban egy SZDSZ-s önkormányzati képviselő elhagyta frakcióját, és átült a függetlenek közé, így patthelyzet alakult ki: 19 balliberális nézett farkasszemet 19 ellenzékivel a képviselő-testületben. Ebben az esetben a grémium működőképességét a polgármesternek kell garantálnia (aki legfeljebb a három MDF-esből, MIÉP-esből és az említett SZDSZ-esből függetlenné lett képviselőre számíthatott volna).

Ezután mindkét oldal felkészülni látszott az időközi polgármester-választásra, már ha az önkormányzat működésképtelenség okán feloszlott volna. Úgyhogy mindenki bőszen szondázni kezdte a népet, bár a közvélemény-kutatások motivációja eltért. Molnár arra volt kíváncsi, hogy kerületvezetőként túlélne-e egy időközit. A Fidesz frakcióvezetőjét, Kupper Andrást nemcsak az izgatta, hogy átvehetné-e Molnártól a polgármesteri széket, de az is, hogy valóban ő lenne-e az ellenzéki párt városvezető-jelöltje, miután pártnépszerűsége erősen megkopott.

Kupper ejtette

A motiváció ugyan különböző volt, de a Molnár-stáb belső kutatása és a Kuppert mérő Nézőpont Intézet nagyjából ugyanarra jutott: a szocialista városvezető többé-kevésbé be van betonozva. Nem véletlen, hogy a Nézőpont anyaga sohasem vált hivatalossá, és Kupper ejtette az időközi választást, mint hatalomátvételi eszközt.

A Nézőpont kerületi népességet reprezentáló májusi felmérése úgy találta, hogy egy előrehozott választáson a lakosság 61 százaléka biztosan, és 11 százaléka valószínűleg elballagna szavazni. Ami a teljes minta pártpreferenciáját illeti, a kerületiek 28 százaléka a Fideszt, 17 százaléka az MSZP-t támogatná, 27 százaléka pedig egyszerűen nem árulja el, kit is szeret. Összehasonlításképpen az országos lakosságnak ebben az időszakban 43 százaléka szerette a Fideszt, 16 százaléka kedvelte az MSZP-t, és 8 százalék hallgatott pártpreferenciájáról.

(Ebben az eltérésben köszön vissza az a tétel, miszerint a sikeres helyi politizálás felülírhatja az országos baklövéseket, nem véletlen, hogy a Molnár-stáb felmérésében a megkérdezettek 14 százaléka hitte csak, hogy az országban jól mennek a dolgok, míg ugyanez az arány a kerületben 52 százalék volt.)

Ez többek szerint annak tudható be, hogy a Nézőpont 1-5 pontig osztályozó elégedettségi skáláján csak a közterületek tisztasága (2,66) illetve az utak állapota (2,99) süllyedt a 3-as elégedetlenségi szint alá, a többi (sportolási lehetőségek, az egészségügyi ellátás színvonala, az iskolák minősége) 3,6 és 3,8 közötti, tehát több mint kétharmados elégedetlenségi szinten teljesített.

Sőt még az ellenzéki zsargonban a XI. kerület korrupciós botrányának kikiáltott Lágymányosi-öböl beruházásának ügye sem vitte át nagyon a helyi ingerküszöböt: a lakosságnak csak 19 százaléka veszi biztosra, hogy korrupció történt, 15 százalék szerint jogszerű volt az ötlet, 37 százalék nem tudja megítélni az ügyet, 29 százalék meg nem is hallott róla. Nem véletlen, hogy a Nézőpont úgy találta, hogy a kerület teljes lakosságának 41 százaléka kedveli Molnárt, míg Kupper csak 19 százalékos népszerűséget produkált (a nem válaszolók, váalszolni nem tudók aránya 23 százalék volt). Ráadásul a Molnár e kutatás szerint a biztos választók körében is 35:30 arányban verte Kuppert.

A kerület fejlődik

Ez részben azzal magyarázható, hogy (már a Molnár-stáb felmérése szerint) a lakosság többsége úgy látja, hogy a kerület fejlődik, és 48 százalék egyenesen Molnár regnálásához köti a fellendülést. Persze azt ez a kutatás is mutatja, hogy akadnak problémák, a legtöbben (13 százalék) a közterületek állapotát és a köztisztaság silány voltát nehezményezték, továbbá a 4-es metró körüli anomáliákat (12 százalék). Komoly súllyal (9 százalék) esett latba az önkormányzat határozatképtelensége is, ami a jelek szerint az átlagnál jobban szúrja a szocialista szavazók szemét. Mindezért a legtöbben (15 százalék) a kormányt okolták, a városvezetést csak tízszázaléknyian találták ludasnak, Molnárt csak nyolc százalék hibáztatta.

Ami a pozitívumokat illeti, a megkérdezettek mintegy fele látja úgy, hogy Molnárnak fontos vagy számottevő szerepe van a kerületi fejlesztésekben, míg a képviselő-testület esetében 41 százalék jutott erre a következtetésre. A polgármesteri stáb kutatása szerint Molnár ázsiója épül (ahogy a Nézőpont Intézet, úgy lényegében ez a kutatás úgy találta, hogy a teljes lakosság 42 százaléka, a biztos pártválasztóknak 36 százaléka szavazna Molnárra), Kupper ázsiója egyre gyengül. Kupper 2006-ban a teljes lakosság 30 százalékának támogatását bírhatta, most egykori hívei elkezdtek titkolózni, és csak 19 százalékuk vállalja fel nyíltan, hogy Kupperre szavazott, 11 százalékuk nem nevesít, csak annyit mond: a Fidesz-jelöltjét támogatja.

Kupper András a cikk megjelenése után közleményben reagált. Azt írta, "a Nézőpont Intézet felmérése nem kizárólag személyemet vizsgálta, a Fidesz több budapesti kerületben rendelt hasonló felmérést. A kutatásnak nem volt köze a XI. kerületben kialakult helyzethez. Szerinte egy nem kampányidőszakban végzett felmérés nem mutathatja meg, hogy egy választási szituációban bármely politikus milyen eredményt tudna elérni.

Kupper azt állítja, a felmérés közvetlenül az SZDSZ-es képviselő kilépése után készült, de még az előtt, hogy napvilágot láttak volna a szocialista polgármesternek a Rio és Zöld pardon szórakozóhelyekkel kapcsolatos újabb botrányai. "A polgármester népszerűsége az elmúlt fél évben jelentősen megkopott részben saját hibái, részben saját pártjának kormányzati kudarcai miatt" - írta Kupper András.