További Belföld cikkek
- Kútfejnek hajtott egy kamion az M7-esnél
- Sorsdöntő fordulathoz ért a nemzet aranya, amely jólétet hozhat Magyarországra
- Szentkirályi Alexandra keményen beleállt a Tisza Pártba
- Bikinis lányokról készült felvételekkel árasztották el a jászapáti plébánia Facebook-oldalát
- Elbontják a Westend szökőkútját, új látványosság nyílik a helyén
A Kovács-Németh-Horn viták nem használtak az MSZP-nek
A Medián közvélemény-kutatási adatai szerint az MSZP vezet a biztos szavazók körében, de a Kovács-Németh-Horn viták egyelőre nem sokat használtak a pártnak. Egyértelművé a november 25-26-ai tisztújító kongresszus után válik a helyzet. Problémát jelenthet, hogy a három favorit különböző társadalmi rétegekkel tud hatékonyan kommunikálni. Ez persze előny is lehetne, ha nem riválisokról lenne szó.
Kovács képes stabilizálni a szavazóbázist, jó médiaszereplő, a népszerűségi mutatóit sem kell szégyellnie, de sokan úgy gondolják, hogy nem ő az, aki képes föltartóztatni a FIDESZ-úthengert. Nem elég markáns - hangzik a kifogás. Kovács szerint a diktátorok kivétel nélkül markáns egyéniségek. Mellette szól viszont, hogy hatékonyan képes megszólítani a városi, értelmiségi rétegeket. Esetleges kormányra kerülése esetén nem készül revánsot venni politikai ellenfelein az MSZP-jelentette ki Kovács László a Világgazdaságnak - az MSZP győzelme nem lesz ,,több mint rendszerváltás".
|
Németh Miklós maximális kihasználja az iránta táplált nosztalgiát, de ez még önmagában kevés ahhoz, hogy sikeres miniszterelnök-jelölt lehessen. Stílusa sokakat emlékeztet egy későkádári pártapparatcsik beszédmódjára, és ez gondot okozhat a műveltebb rétegek megnyerésében. A lakossági fórumokon azonban Németh brillirozik. Az ,,egyszerű emberek" (vidéki, paraszti, keresztény rétegek) megszólítása jól megy neki, de ,,a városi értelmiség és a fiatalság vért fog hányni a stílusától"- mondta a MANCS-nak egy Németh-párti szocialista. Az exbankár mellett szólnak nemzetközi pénzügyi kapcsolatai, de ellenfelei elvitatják az elismert pénzügyi szakember mítoszát.
A Kormányzati Stratégiai Elemző Központ a következő elemzést tette közzé Németh Miklósról az interneten: "Az úgynevezett profi politikusok sem tudják kivonni magukat a Németh-mítosz hatása alól. Valószínű, hogy fokozottan érvényes ez a hétköznapi emberekre, ezért tanácsosabb volna tartózkodni Németh Miklós támadásától, ami a szándékolttal ellentétes hatást válthat ki. Meg kell várni, amíg feltűnik a politika színpadán, s hétköznapi valójában saját maga oszlatja el a tízéves távolléte alatt keletkezett legendákat."
|
Aktivizálódott Horn Gyula, minden lakossági fórumok sztárja is. Hiába kommunikál jól a vidéki, alacsony jövedelmű, idősebb korosztállyal, más társadalmi rétegek megnyerésére képtelen az exminiszterelnök. Hornnak továbbra is nagy szava van az MSZP-n belül, így ha királyként nem is, de királycsinálóként még beleszólhat a párt jövőjébe. Konfliktust szült, hogy Horn Gyula civil mozgalmat gründolt Szövetség az Európai Magyarországért néven. A HVG információi szerint a szervezet létrejötte szocialista berkekben kezdetektől fogva vegyes fogadtatásban részesült. Fővárosi szocialista politikusok az exminiszterelnök szemére hányták, hogy egyéni akcióival, ellentmondásos közszerepléseivel apasztja a párt szavazóbázisát, csökkenti az MSZP vonzerejét, leszerepelt egyének (a célzás Schmuck Andornak szólt) tűnnek fel környezetében, a tisztújító kongresszushoz közeledve nyugtalanságot gerjeszt. Krausz Tamás szerint Horn euroblablája ,,politikai zavarkeltés, amely nem erősíti az MSZP-t".
|
A jelölőbizottság eredetileg csak a Kovács-Németh-Horn trojka meghallgatását tervezte, Nagy Sándor a Szocialista Platform részéről azonban jelezte, hogy ők is igényt tartanak erre. Keleti György, a bizottság elnöke úgy döntött, hogy a Szocialista Platform mellett fogadja a baloldali és a szociáldemokrata platform vezetőit is.
Kovács vezet, Horn nem vállal tisztséget, Németh funkciója MSZP-belügy
A legtöbb jelölést eddig a pártelnöki tisztségre Kovács László kapta, az, hogy Németh Miklós milyen tisztséget töltene be a pártban szívesen egyelőre az MSZP belügye, mint ahogy az is: miről beszéltek a politikusok a bizottság ülésén. Információink szerint Horn Gyula megerősítette azt a nyilatkozatát, hogy nem vállal semmilyen párttisztséget.
Keleti György tájékoztatása szerint a 27 párttisztségre több száz jelölés érkezett. Az számít majd hivatalosan is jelöltnek, aki az első ,,szimpátia szavazáson" legalább húsz százalékos támogatást kap, míg a második jelölő bizottsági megmérettetésen a tagok egyharmadának támogatása szükséges. A párt egy hónap múlva tartandó kongresszusán a pártelnökön kívül megválasztják a pénztárnokot, az etikai és pénzügyi ellenőrző bizottság tagjait. Az új alapszabály értelmében elnökhelyettest is választanak, erre a tisztségre hat személyt jelöltek, hogy pontosan kiket, az a párt belügye - egyelőre.
Nem kizárt, hogy a 15 tagú elnökségnek csak 14 tagját választják majd meg. Az alapszabály értelmében ugyanis a frakcióvezető automatikusan tagja lesz az elnökségnek, márpedig valószínűsíthető Kovács győzelme. Az elnökség tagjainak húsz százaléka harmincöt év alatti fiatal és nő kell, hogy legyen - hangoztatta Keleti, aki elmondta: ha nem sikerülne ennek megfelelően megválasztani a tisztségviselőket, akkor üresen kéne hagyni az ifjak által be nem töltött helyeket.