További Belföld cikkek
-
Nem csengett még le a békéscsabai vécéügy, a polgármester is megszólalt
- Jogállamiságot is vizsgáló holland delegáció érkezett Magyországra
- Karácsony Gergely: Párbeszéd-képtelenség uralkodik a pártok között a fővárosi témákban
- Halálos baleset történt Szentes közelében
- A Richter új törzskönyvezés iránti kérelmet nyújtott be az Európai Gyógyszerügynökséghez
![]() |
Hiába nyilvánvaló a visszaélés ténye, például ha egy orvos 33 millió forint értékben ír föl gyógyászati segédeszközt egyszerre, a bizonyítási eljárás nehézkes - célzott a főosztályvezető-helyettes az ismert esetre, amikor egy falu 12 lakójának írtak föl motoros kerekesszéket, jóllehet a ,,betegek" nem is tudtak róla.
Egyetlen cég közel 70 millió forintot zsebelt be: betegalátétet és a szükségesnél jóval több pelenkát utalványoztatott, amit azután a betegek soha nem kaptak meg.
Az is előfordult, folytatta Hagymássy, hogy egy cég rendszeresen más terméket szállított ki, mint amit az orvos eredetileg felírt. A termék hasonló az eredetihez, de nem az szerepelt a felírt vényen - ez az ügy még rendőrségi szakaszban van, részleteket ezért nem árulhatott el.
Hagymássy hangsúlyozta: munkatársai új módszereket próbálnak kidolgozni, amelyekkel vissza lehet szorítani a visszaéléseket.
Kerekesszék kölcsönbe
Lampé Zsolt főigazgató elmondta: Pest és Heves megyében kísérleti jelleggel kölcsönözhetnek is a rászorulók az ÁNTSZ engedélyével bíró, fertőtleníthető gyógyászati segédeszközöket, amennyiben 6 hónapnál rövidebb ideig veszik igénybe a terméket. Ha valaki ennél várhatóan hosszabb időre kénytelen a segédeszközt igénybe venni, módja van arra is, hogy részletfizetést kapjon.
A kölcsönzési támogatás azért magas - hangsúlyozta -, mert a fertőtlenítés és a tisztítás jelentős összegeket emészt föl.
Bevezetik a használt gyógyászati segédeszközök visszavásárlását is - jelentette be, az újszerű állapotban lévő termékek kedvezőbb áron visszakerülhetnek más betegekhez.
Egyelőre a rászorulók 1-2 százaléka élt a kölcsönzés lehetőségével, ám még csak két hónap telt el azóta, hogy módjuk nyílt egyáltalán ilyesmire.
A főigazgató hangsúlyozta: ha kedvezőek lesznek a tapasztalatok, szeptembertől az egész országra kiterjesztik a gyógyászati segédeszközök kölcsönzését.
Gyógyszerárháború
A gyógyszerárakról zajló nyilatkozatháború kapcsán Hagymássy kijelentette: nem érti, miért tiltakoznak a gyógyszergyártók az ártámogatási rendszer átalakítása ellen, amikor az OEP egyrészt a vonatkozó kormányrendelet alapján egy éve megkezdte az átalakítást, másrészt a rendeletet széles körű szakmai egyeztetés előzte meg.
|

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége, a Generikus Egyesület és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) értetlenül állt az előtt, hogy az OEP az érintettek szakmai véleményét és a gyógyszerek engedélyezésére hivatott OGYI állásfoglalásait figyelmen kívül hagyva szabná meg az azonos támogatási összegben részesülő orvosságok körét - állt a közleményben.
Dr. Buzáss László igazgató, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének igazgatója az Index érdeklődésére elmondta: a közlemény tartalmával messzemenően egyetértenek. Az igazgató úgy tudja, hogy minden egyesület elnöke látta a dokumentumot, mielőtt azt a sajtóhoz eljuttatták volna. A közleményben kiemelik: a régóta használt, jól bevált szerek annyira megdrágulnának, hogy igen sok betegnek anyagi okok miatt kellene megválni megszokott orvosságától.