További Belföld cikkek
- Meghalt az öt hónapos csecsemő, akit apja bántalmazott Békésen
- Navracsics Tibor szerint váratlan helyről kaphat segítséget a magyar gazdaság
- Zalaegerszegen olcsóbb lesz a bérleteseknek a tömegközlekedés
- Rogán Antal államtitkára veheti át Győrffy Balázs helyét Brüsszelben
- Fürjes Balázs: Budapest csak nyerhet az olimpia rendezésével
Gondot okoz, hogy az önkormányzatoknál - elsősorban a falvakban - nincsen megfelelő szakembergárda, ráadásul a technikai ellátottságuk sem megfelelő, így hibásan fogadják el költségvetéseiket, de a zárszámadás sem mindig felel meg a törvényi előírásoknak. A számvevők ezért azt javasolják a pénzügyminiszternek: rendeletben határozza meg, mit kell tartalmaznia a költségvetési és zárszámadási előterjesztéseknek.
Az Állami Számvevőszék 1992 és 2000. között az összes önkormányzat 16, 8 %-át, vagyis összesen 532 önkormányzat gazdálkodását vizsgálta meg. A hivatalok a gazdasági események elszámolásánál nem tartották be maradéktalanul a jogszabályok előírásait, így a beszámolók nem adtak valós képet az önkormányzat gazdálkodásáról, vagyoni és pénzügyi helyzetéről. Évről-évre az is visszatérő hiba, hogy a vizsgált településeken nem fektettek elég hangsúlyt a belső ellenőrzésre. Pedig a számvevők szerint sok hiba kiküszöbölhető lett volna ily módon. De az iskola és kórházcsődök is megelőzhetőek lettek volna.
A kisebbségi önkormányzatok egyetlen vizsgált településen sem vállaltak át semmilyen feladatot a helyi önkormányzattól. E helyett kulturális, hagyományőrző tevékenységet folytattak. Az esetek negyedében nem állapodtak meg az együttműködés feltételeiről. Költségvetésük, zárszámadásuk csak elvétve felelt meg az előírásoknak. Ennek oka többek között, hogy az 1998-ban megalakult kisebbségi önkormányzatok a helyszíni vizsgálatok idejére még nem szereztek kellő gazdálkodási tapasztalatot.
A számvevők megállapítása szerint a posta 1997-98 közötti gazdálkodása kielégítő volt Az ÁSZ a postának saját minőségbiztosítási rendszer kidolgozását javasolja. A számvevőszék nehezményezi, hogy a posta vezetői a 100 százalékos állami tulajdonú társaság jelentős költségvetési forrásait nem közvagyonnak, hanem társasági tulajdonnak tekintik. A jelentés szerint pótolni kellene azt a mulasztást, hogy a posta kimaradt a fogyasztóvédelmi törvény fogalmi köréből, és így nem vonatkoznak rá az idevágó kötelmek. A posta egyébként az utóbbi években folyamatosan nyereséges volt, saját tőkéjét pedig megduplázta.
Kovács Árpád ÁSZ-elnök közölte, hogy választási ciklusonként egyszer legalább ellenőriznek minden minisztériumot, így a környezetvédelmi tárcát például jövőre ellenőrzik majd. Tájékoztatása szerint még ebben az évben sor kerül az oktatási, a honvédelmi, illetve a szociális tárca átfogó vizsgálatára. De végeznek a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Nemzetközi Rendészeti Akadémia, illetve az MTI Rt. valamint az ÁPV Rt. Gazdálkodásának vizsgálatával is.