Fontosabb részletek
  • Gyurcsány csak Dávid Ibolya unszolására beszélt napirend előtt
  • Sólyom ombudsmanjelöltjei megbuktak
  • Megszavazták az egészségbiztosítási törvényt
  • Kordonnal zárták le a parlament környékét, rendőrök razziáztak egy közeli kocsmában
  • Rábólintottak a Fidesz népszavazására
  • Ratifikálták a lisszaboni szerződést

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A jövő évi költségvetésről, az egészségbiztosítás átalakításáról és a Fidesz kezdeményezte népszavazások elrendeléséről dönt ma az Országgyűlés ez évi utolsó ülésén. Döntés lesz az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslatról is. A törvényjavaslat lehetőséget ad magánbefektetők bevonására, de a többségi tulajdonos továbbra is állam marad.

    Szavaz az Országgyűlés a Fidesz által kezdeményezett népszavazás elrendeléséről szóló országgyűlési határozati javaslatról. A legnagyobb ellenzéki párt a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről kezdeményezett népszavazást, és gyűjtötte össze az országos referendum kötelező elrendeléséhez szükséges aláírásokat. A képviselők szavaznak az ombudsmanjelöltekről is. Az adatvédelmi biztosnak újrajelölt Péterfalvi Attilának lejár a mandátuma, míg Nagy Boldizsár nemzetközi jogászt az újonnan létrejövő jövő nemzedékek országgyűlési biztosa posztra jelölte a köztársasági elnök. Megválasztásuk titkos szavazással történik, és az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges hozzá.
  • A Fidesz és a KDNP fenntartja, hogy nemmel szavaz az egészségbiztosításról szóló törvényjavaslatra, az ellenzéki frakciószövetség a hétfői végszavazáson emellett nemet mond a költségvetési törvényre és a regisztrált élettársi kapcsolatról szóló javaslatra is, ugyanakkor támogatni fogja a két ombudsmanjelöltet, mondta a Fidesz frakcióvezetője hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.

    Navracsics Tibor az ombudsmanválasztás ügyében a frakcióvezető közölte, a házbizottságon még szó lesz a választás esetleges elhalasztásáról, miután a múlt héten levélben jelezte házelnöknek és a köztársasági elnöknek, hogy a szocialisták miatt eredménytelen lehet a szavazás.
  • cikkünk a témában:

    Mikola: Ebben a komédiában nem akarunk részt venni

    A kormánypártok még az utolsó pillanatban is hegesztik az egészségügyi törvényt, amiről este lesz szavazás. Az ellenzék kivonult.
  • Az a pletyka terjed a parlamentben, hogy ha a szocialisták nem szavazzák meg az egészségbiztosítási törvényt, akkor az SZDSZ nem fogja áldását adni a jövő évi büdzsére.
  • A miniszterelnök ezúttal is kihagyja a napirend előtti szólás lehetőségét. Gyurcsány utoljára október nyolcadikán állt ki, hogy megossza a közélet tisztaságáról vallott nézeteit a képviselőkkel.
  • Az MSZP frakciója nem tudott egységes álláspontot kialakítani Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila ombudsman-jelöltek támogatásáról, így a szocialista képviselők lelkiismeretük szerint szavazhatnak a titkos voksoláson, mondta a frakcióülés után Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes, aki hozzátette: egy képviselő sem kért egyéni szavazást az egészségbiztosítási reform törvény-javaslatának zárószavazásán.

    Mesterházy Attila elmondta, továbbra sem tartják jó gyakorlatnak, hogy a köztársasági elnök a frakciókkal való egyeztetés nélkül nevezi meg az ombudsman-jelölteket, mint tette azt Nagy Boldizsár és Péterfalvi Attila esetében is. Az MSZP frakcióvezetője egyébként 50-50 százalék esélyt lát mindkét jelölt kétharmados többséget igénylő megválasztására. (FH)
  • Bár elmúlt már délután egy óra, a ház félig se telt meg kéviselőkkel, Mandur László alelnök viszont már majdnem elfoglalta helyét.
  • Veress József a szocialisták nevében a határok nélküli Európártól beszél, a kereszténydemokrata Nagy Kálmán Az egészségüögyi ellátórtendszer halott címmel szól majd. Dávid Ibolya az MDF elnöke a családódások évéről beszél, Gusztos Péter SZDSZ-es politikus a félelemkeltésről értekezik, míg Mikola István "Game over, avagy a vizitdíjautomaták lázadása" címmel szólal majd fel.
  • Immár az uniós belügyek magyar belügyek, örömködik Veress József a lisszaboni szerződés és a hamarost bekövetkező schengeni határnyitás kapcsán. Az MSZP Békés megyei elnöke arról beszél, hogy a magyarnak már nem kell kálváriát járnia, ha nyugatra akar mászkálni. Hogy ne száradjon bele az uniós ügyek dicséretébe, Veress vizet kap. Közben képviselőtársait arra kéri, hogy terjesszék az uniós igét. Ehelyett mindenki beszélget.
  • A külügyminiszter a lisszaboni aláírás körüli pompának örvendezik. Reakciójának további részét nem közvetítjük. (A lisszaboni szerződést ma később ratifikálja a parlament.)
  • Szili Katalin az Országgyűlés elnöke átvette az elnöklést Mandur László alelnöktől. Szilit a házbizottság elhúzodó ülése miatt kellett helyettesíteni. A testület egyébként úgy határozott, a szavazások során a negyedik voksolás dönt majd az egészségbniztosítási reformról, noha korábban úgy volt, ez lesz az utolsó előtti napirendi pont. Így talán a vasutassztrájk is hamarább befejeződik.
  • Ahelyett, hogy sínbe tették volna az egészségügy megroppant gerincét, egy kicsiny réteg kezdte megkaparintani az egészségügyi piacot, összegzi az egészségügyi reformot Nagy Kálmán. A KDNP-s honatya a Diósgyőri Kohászati művekkel riogat, emlékeztetve, hogy azt is csak 49 százalékban privatizálták először, aztán a többezer dolgozó pár százra fogyott. Ennyit szerinte arról, hogy az állami tulajdon garantálja a pénztárak és a betegek védelmét. Szerinte egyébként a pácienseket a kórházi termekbe betett széfek sem óvják meg. Amibe egyébként a nyugdíasok csak a fogsorukat tehetik, de azt majd a "mackóval" együtt fújják meg.
  • Horváth Ágnes riposztként leovodásozza a KDNP-s honatyát. A mundér becsületét védő egészségügyi miniszter szerint egyre dagad a korábban fogyó egészégügyi és gyógyszerkassza. Horváth szerint nem a részletek az érdekesek, hanem a rendszer egész, az meg persze jó, hisz mindenki ugyanannyit fizet a jövőben, mint ma. Hogy mit kap a páciens cserébe, az kérdéses, a miniszter csak annyit mond: amit állapota megkíván.
  • 2007 a csalódások éve volt, ezt az érzést csak a debreceni úszó európabajnokság enyhíti, értékel évet Dávid Ibolya. Az MDF elnöke szerint csak azért maradt talpon az ország, mert az egyre vékonyodó középosztály irgalmatlan erőfeszítések árán megtartotta. Értékelés után vádol az elnökasszony, lekapja Gyurcsányt a tíz körméről, hogy nem ad számot az évről. Mi a helyezet a 48 ponttal, a tisztasági csomagal, a zászlóshajó programokkal, és a jogalkotási csomagokkal. Dávid szerint a miniszterelnök sokat beszélt a Tisztelt Házban, csak nem a lényegről, és most is hallgat.
  • Gyurcsánynak több se kellett. Már beszél is.
  • Ma még sok dolog vár ránk, elhamarkodott dolog lenne egy órakor értékrelni az évet, oktatja Gyurcsány Ferenc az MDF elnökét. A kormányfő szerint a tartalomhoz kell igazítani a formát, és még hátra van az egészségügyi szavazás, no meg a Fidesz népszavazási kezdeményezése. Gyurcsány nem megy bele a részletekbe, csak annyit mond, hogy nem titkolták, kiigazitás kell, és ezt meg is tették, noha ettől nem boldog az ország. De legalább sikeres lesz, mert itt az easy doing business, azaz miként lehet a legkönnyebben üzletet csinálni. Például egy céget egy óra alatt be lehet jegyezni, ja, és van gyermekjóléti program is.
  • Gusztos Péter az év új agressziójára figyelmeztet, szerinte türhetetlen, hogy félkatonai szervezetek menetelnek zászlajukon a cigányellenesség jelszavával. Az SZDSZ-s honatya szerint a Fidesz pedig kétszínű, mivel számos szervezetben együttműködik a Magyar Gárdát létrehozó Jobbikkal. Takács Albert igazságügyi miniszter szerint ez Európa kulturállamaiban tűrhetetlen, a jog minden eszközével fel kell lépni az ilyen ellenségek ellen.
  • Mikola István fideszes egészségpolitikus az egészségügy átalakítása ellen szónokolt, Szili Katalin házelnök azonban belefojtotta a szót, leszögezve, a házszabály értelmében napirenden lévő kérdésről napirend előtt nem lehet beszélni. A szocialista frakció meglehetős derültséggel és tapssal fogadta Mikola elhallgatását, igaz a fideszes politikus végül elmondhatta szónoklatát, amelynek lényege még az volt, hogy nem igazán európai megoldás a most tervezett biztosítási átalakítás.
  • Mikola István azt mondta, nem örül, hogy Szili Katalin megakasztotta a felszólalását.
  • Az egészségügyi miniszter szerint Mikolának nincs igaza, újra elsorolta érveit az egészségügyi reform mellett.
  • A parlamentben most arról vitáznak, hogy sürgősen tárgyalják és fogadják-e el a lisszaboni szerződést. A KDNP-s Salamon László azt kifogásolja, hogy csak a hétvégén kapták meg a szöveget, nem tudták megismerni a részleteket. az MDF-es Boross Péter ugyanezt mondta. Úgy tudja, 396 oldalról van szó, ráadsul még hivatalos fordítás sem készült. Ennek ellenére a házszabálytól való eltéréssel tárgyalják a napirendet.
  • Az előzeteshez képest jelentősen előre hozta a parlament az egészségügyi törvény záróvitáját, illetve zárószavazását. Az interellációk, kérdések és azonnali kérdések után három nemzetközi szerződésről döntenek a képviselők, majd az egészségügyi törvény záróvitája és zárószavazása következik.
  • Most az interpellációk hangoznak el. Az MSZP-s Teleki László a Magyar Gárda ellen szólalt fel. Takács Albert igazságügyi miniszter válaszában beszámolt arról, hogy az ügyészség feloszlatná a félkatonai szervezetet. A bejelentés nagy tapsot kapott a kormánypárti padsorokból. Teleki reményét fejezte ki, hogy a bíróságtól a gárda betiltását kapja karácsonyi ajándékba a magyar cigányság és elfogadta a miniszteri választ.
    Fotók: Huszti István
  • Addig kavarták a hétfői napirendet, amíg el nem érték, hogy a jövő évi költségvetésről előbb szavazzanak, mint az egészségügyi törvényről. Ebbe - úgy tudjuk - az SZDSZ is simán belement. Korábban olyan pletykák terjedtek az Országgyűlésben, hogy az SZDSZ azzal fenyegetőzik: ha a szocialisták nem szavazzák meg az egészségügyi törvényt, akkor ők sem adják áldásukat a büdzsére.
  • Csapody Miklós a magyar állam irataiért aggódik, szerinte ugyanis a Magyar Országos Levéltár anyagait átcipelnék az új kormányzati negyedbe. A becslések szerint az iratanyag vagy tízezer négyzetmétert foglalna el, ennyi helyet szorítatnának ki a minisztériumi irattárak dokumentumai is. Ráaádásul az iratanyagot külsős cégekkel őriztetnék, cipeltetnék, súlyos százmilliókért. Ez pedig az MDF-s honatya szerint aggályos, titkok szivároghatnak ki, továbbá értékes iratoknak kelhet lába.

    Hiller István egyetért Csapodyval, egyedül a levéltár és az irattár fogalmi különbségén lovagol egy kicsit a kulturális miniszter. A minisztériumok egyébként 40 ezer folyóméter papírmennyiséget gyűjtöttek össze, mintegy 10 ezer négyzetméteren. Ez a dokumentumhalom a kormányzati negyedbe megy majd, de szakszerű felosztásban. Ja, és a jövőben is az állam vigyáz a papírokra.
  • Az unalmas interpellációkról - ezek vannak most - nem tudósítunk.
  • Miközben még elkeseredett vitát folytatnak a képviselők az egészségügy átalakításáról (is), egyre többen kívánnak egymásnak boldog karácsonyt. Ez ugyanis az utolsó parlamenti ülésnap idén.
  • A Fidesz megdöbbentőnek tartja, hogy a szocialisták lekérték a hétfői napirendről a kormánytagok javadalmazásának és vagyonosodásának nyilvánosságáról szóló két javaslatot. Répássy Róbert, az ellenzéki párt frakcióigazgatója azt mondta, az MSZP egyrészt Gyurcsány Ferenc köztisztasági csomagjának egyik javaslatát vetette le napirendről, amely az állami vezetők adóbevallásának nyilvánosságát és ötévente kötelező vagyongyarapodási vizsgálatot ír volna elő.

    Szintén lekerült a napirendről a fideszes Répássy Róbert és Nyitrai Zsolt előterjesztése, amely szerint a kormány köteles saját internetes honlapján név szerinti bontásban közzétenni a miniszterek, államtitkárok, valamint a szakállamtitkárok illetményét, jutalmát és egyéb juttatásait. Amiatt, hogy most lekerült a napirendről a két javaslat, már csak egy év múlva, 2009. januárjától lehet bevezetni az új szabályokat. (MTI)
  • Megkezdődött a titkos szavazás Sólyom László két ombudsmanjelöltjéről. A képviselők a folyosókon felállított függönyös kabinokban adják le papíron a voksaikat, ezeket utána a parlament munkatársai összeszámolják. Ahhoz, hogy Péterfalvi Attilából újra adatvédelmi ombudsman, illetve hogy Nagy Boldizsárból a jövő nemzedékek parlamenti biztosa legyen a képviselők kétharmadának (257 képviselő) igen szavazata szükséges. Eredmény nemsokára.
  • A franciák 51 százaléka elégedett Nicolas Sarkozy elnökségének eddigi mérlegével, de 38 százalékuk túl gyorsnak tartja a reformok végrehajtásának ritmusát, derül ki az IFOP közvélemény-kutatóintézet felmérésből, amelyet a Le Monde című francia napilap hétfő délután megjelent számában tett közzé.

    "A franciák nem szeretnék, hogy Nicolas Sarkozy felgyorsítsa a reformok ritmusát" - vonta le a következtetést a felmérésből a mértékadó párizsi újság. A december 13-14-én 958 személy megkérdezésével készült közvélemény-kutatás szerint a franciák alig 19 százaléka érzi úgy, hogy "nem elég gyorsan" valósulnak meg a reformok, 41 százalékuknak megfelel a jelenlegi ritmus, míg 38 százalékuk szerint túl gyorsan indította el azokat a kormányzat. (MTI)