MSZP: Orbán alól már csak a fehér ló hiányzik

2008.06.02. 13:00

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • cikkünk a témában:

    Orbán komolyat hibázott

    Orbán kiszivárgott beszéde jól jött az amúgy kiváró kormánynak. De Török Gábor szerint az ellenzék annyira vezet, hogy ez is belefér. A Fidesznek jobban kell félnie saját hibáitól, mint az MSZP-től.
  • cikkünk a témában:

    Lendvai maradt a frakcióvezető

    Tóbiás bekerült az MSZP képviselőcsoportjának a vezetésébe, Varju László pedig kiesett.
  • cikkünk a témában:

    Fodor szerint katasztrofális az SZDSZ helyzete

    A párt elnökjelöltje nem térne vissza a koalícióba, de ha a szocialisták új arcokat hoznak fel, hajlandó velük együttműködni.
  • Akadozva indult a parlament munkája hétfőn, a tudományos akadémia elnökének megválasztott Pálinkás József helyére Arnóth Sándort jelölte (megyei listáról) a Fidesz, de elsőre nem volt határozatképes a parlament, így csak másodikra tudták képviselővé választani.
  • Nincs esély arra, hogy az Országgyűlés még a tavaszi ülésszakon elfogadja a Tibetről szóló határozati javaslatot, mondta Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke hétfőn. Annak van esélye, hogy napirendre kerüljön a kérdés, annak, hogy elfogadja a határozati javaslatot a tavaszi ülésszakon az Országgyűlés, nincsen. A szocialista frakció ugyanis megakadályozhatja ezt módosító indítvány benyújtásával.

    A sok vitát kiváltó, Kínát elítél? politikai nyilatkozatot két hete már napirendre vette az Országgyűlés, akkor le is folytatták annak általános vitáját. Mivel az akkori napirenden nem szerepelt a folytatás, a Fidesz ismét kezdeményezte napirendre vételét. A Tibetről szóló határozati javaslatban - amelyet a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ egy-egy képvisel?je jegyez - az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogokat és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a dalai láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról. (MTI)

  • Juhász Ferenc és Gyurcsány
  • Az utóbbi két év alatt az egészségügy átalakításra volt ítélve, mégpedig egy rossz cél érdekében, rossz eszközökkel, ostorozta a kormányt Nagy Kálmán. A KDNP-s honatya szerint az eredmény: nőtt a kórházak adóssága (négy intézmény tartozása már eléri az 1 milliárdot), valójában emelkedett a gyógyszerek ára, gyógyszertár-láncok alakultak ki, s közben a patikusok tulajdon nélkül maradtak. És Nagy úgy látja, a gyermek-egészségügy sem működött rendesen.

    A kereszténydemokrata honatya szerint az sem jó, hogy a kormány két év alatt kifizeti a három évre jutó gyest, annak az anyukának, aki dolgozni akar. Márpedig az apróságok nem alkalmasak a közösségi létre 1-3 éves koruk között, pont akkor, amikor az agyuk 300 köbcentiméterről 1300-ra nő. Szóval mondta Nagy, a kabinet a gyermekek egészségtelenségét akarja megfizetni az anyukáknak.

  • Székely Tamás szerint a kabinet felülvizsgálja az egészségbiztosítás rendszerét, és jó lesz mindenkinek, mert a biztosítói szerep erősítésével kiegyenlítődnek a területi egyenlőtlenségek. De, mondta a miniszter, a kabinet terveit mindenki megismerheti június 30 után.
  • Herényi Károly azon örömködött, hogy nem a halál, pontosabban a haláladó győzött, ugyanis az örökösödés után fizetendő tarifát részlegesen eltörölni készül a parlament. Az MDF frakcióvezetője szerint ez remek példa arra, hogy szívós munkával feloldhatók a zsigeri ellentétek. Azért Herényi sem ünnepelhet feltétlenül, mert szórnak a pártok elképzelései: egyik 4 millió, másik 25 millió forint alatt törölné el ezt a sarcot. Hogy melyik álláspont érvényesül, az a délutáni ötpárti egyeztetésen kiderül.
  • Veres János azonban, bármit mondott is Herényi, már megint megfúrta a parlamenti összeborulást. A pénzügyminiszter azt követelte, hogy a haláladó részleges eltörlése mellett kardoskodók mondják már meg, honnan pótolják a költségvetésből így kieső bevételt. Másrészt Veres szerint a haláladó nem igazságtalan, mert aki gyarapodik, az járuljon hozzá a központi büdzséhez és az önkormányzatok bevételeihez. (Ugyanis a haláladó 45 százaléka a helyhatóságokhoz folyik be.) A kormány mindenesetre a jövő évi adószabályokkal együtt döntene a vagy 9 vagy 15 milliárdos kieséssel járó adóeltörlésről.
  • Mesterházy Attila sajnálta, hogy Orbán Viktor nem jött be, így a Fidesz-elnök üres székének fejére olvasta, hogy a szélsőjobbal kokettáló Horthy-hoz hasonlította magát Orbán. Ahhoz a kormányzóhoz, aki végül százezreket adott a nyilas terror kezére. Ezt csak súlyosbítja, mondta a szocialista frakcióvezető-helyettes, hogy Orbán átírná a közjogi rendszert, egyfajta félprezidenciális köztársaságot csinálna Magyarországból. Orbán alól már csak a fehér ló hiányzik, utalt Mesterházy a Budapestre ilyen hátason bevonuló Horthy kormányzóra. Az MSZP persze most is elszánta magát a demokrácia megvédésére. (A Fidesz kacagott.)
  • Nevető fideszesek
  • Kóka János a szárnyaló infláción és a versenyképesség elvesztésén kesergett, meg azon, hogy egyetlen párt sem tett le egy kiadáscsökkentő javaslatot a parlament asztalára. Az SZDSZ szerint csak zárt ajtók mögött mernek a nagy pártok vezetői a szükséges lépésekről értekezni, ám ha valami kiszivárog, akkor mindenki visszakozik, népszerűség-vesztéstől félve. És joggal, mert ahogy napvilágot látott Orbán nyugdíjmérséklési ötlete, az MSZP egyből ráugrott. Arról közben szó sem esik, miképp turbózható fel a versenyképesség. Tehát Kóka szerint most már tessék megfogadni az SZDSZ javaslatát, és 3 év alatt 1000 milliárddal csökkenteni az adókat. A kormány válaszra sem méltatja az SZDSZ elnökét.
    Fotók: Barakonyi Szabolcs
  • A fideszes Márton Attila szerint a kormány koncepció nélküli gazdaságpolitikája miatt szabadultak el az árak. De persze nem véletlenül, hiszen ha a benzin 10 százalékkal drágul, a büdzsé 2 forint extrabevételhez jut. A kabinet, állította Márton, mindent a lakosságra hárít, az utóbbi 6 évben a gázszámlák összege megduplázódott, az áram ára 75 százalékkal ugrott meg. A kisebbségi kormányzás agóniája pedig majd tovább fokozza a bajt, vizionált szomorú jövőt az ellenzéki képviselő.
  • cikkünk a témában:

    Kóka János dalban mondja el, mit érez

    Csipkerózsika és főnix: az SZDSZ elnöke a tisztújítás előtt gomolygó lelkivilágát konkrét dalszövegbe öntötte.
  • Zavar támadt a Tisztelt Ház működési mechanizmusában, a szavazásra szólító csengő önálló életre kelt, és 15 perc óta egyfolytában kolompol. Pedig már az összes képviselő rendesen ül a helyén.
  • Kovács Zoltán azon háborog, hogy a "Jóban, rosszban" című sorozatot uniós pénzekkel stafírozták ki, több tízmillió forinttal. A kormányzati indoklás miatt azért, mert az lemegy az átlagember szintjére. A fideszes honatya arra kíváncsi, hitelesen tájékoztat-e a szappanopera az uniós pályázatokról.
  • A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség célja, hogy a lehető legtöbb embert érje el, márpedig a Jóban, rosszban című sorozatot 1,5 millióan nézik, indokolt Molnár Csaba. A gazdasági tárca államtitkára szerint ráadásul ez a forma csak negyed annyiba került, mintha a fejlesztési ügynökség konkrét reklámot vett volna.
  • Szabó Pált csodálják
  • Warvasovszky Tihamér nemzeti emlékhelyekért lobbizott, fehérvári lévén, a székesfehérvári, Szent István által alapított királyi bazilikát tenné azzá. Merthogy a szocialista politikus szerint ez az ország egyik legfontosabb műemléke (és még szakrális is). Hiller István kulturális miniszter megígérte, hogy lesz nemzetiemlékhely-törvény, vagy legalábbis mindent megtesz érte.
  • Pósán László szerint Hiller és Gyurcsány meglobogtatta az Új tudás programját, ami vagy másfél gépelt oldalon elfér, de legalább 130-140 milliárdot kóstál (vagy éppen a dupláját). A fideszes honatya amiatt aggódott, hogy többek között a pedagógusok anyagi körülményeit uniós forrásokból finanszíroznák, ám ha elfogynak ezek a pénzek, akkor a kifizetések az önkormányzatok nyakába szakadnak.
  • Az Új tudás program az óvodától a sírig teríti be kultúrával és tudással a lakosságot, magyarázta Hiller István. És a kulturális miniszter szerint ez egy jó projekt, amit a védőnőktől kezdve mindenkivel egyeztettek, még a Fidesz oktatáspolitikusaival is.
  • Az agrártémában felszólaló Font Sándor állította elő a legjobb interpellációcímet, miszerint: A nagy gyönyörű? Az ellenzéki honatya egyébként amiatt háborgott, hogy mezőgazdasági oktatási intézményeket összevonnak, s azok így működésképtelenné válhatnak.
  • Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár szerint a minisztérium még a koalíciós kormány által elfogadott szakképzési szabályok szerint jár el. Miszerint 1500 fő alatt egy tanoda nem kaphat szakképzési hozzájárulást, márpedig ezt a létszámot csak összevonással képesek produkálni az intézmények.
  • Elutasította Veres János pénzügyminiszter interpellációra adott válaszát; Szatmáry Kristóf (Fidesz) az adócsökkentésről kérdezte a minisztert. A Ház 182 igen, 183 nem szavazattal utasította el a választ. Először szavazategyenlőség alakult ki, de Gulyás József (SZDSZ) jelezte, hogy nem működött a szavazógépe, és nemmel szavazott, ezzel eldöntötte a szavazást.

    Szatmáry Kristóf szerint a kormánynak nincs megfelelő hitele a gazdaság talpraállításához, és mindenki kétségekkel fogadja az adóváltoztatásokra vonatkozó kijelentéseket. Veres János válaszában azt mondta, reméli, hogy meg fogják szavazni azt a javaslatot, amely 2009. január elsejétől csökkentett adó-, járulék- és adminisztrációs terhelést fog jelenteni. (MTI)

  • Kóka Blikket olvas
  • Kóka és Gyurcsány beszélget
  • Kósa Lajos unatkozik az MDF-esek mellett
  • Közvetítésünket egyelőre felfüggesztjük! Ha a délutáni, estébe nyúló szavazásokon történik valami izgalmas, visszatérünk!
  • cikkünk a témában:

    Navracsics 50 ezer forintra büntette Orbánt

    Orbán, Áder és Matolcsy nem szavazott a Tibetről szóló határozati javaslat tárgyalásáról.