Becsengettek: mennyivel lesz kevesebb pénz az iskolákban?

2007.09.03. 08:51
Idén 22 ezerrel kevesebben tanulnak az általános iskolákban, az elsősök létszáma viszont a tavalyihoz képest háromezerrel nőtt. A politikusok az évnyitón pénzzel és diáklétszámokkal számháborúztak.

Véget ért a nyári szünet. Az Oktatási Minisztérium adatai szerint idén 100 420 elsős kezdte meg alapfokú tanulmányait, háromezerrel több, mint egy éve. Szakiskolákban 318 823-an, szakközépiskolákban 48 544-en, négyévfolyamos gimnáziumokban 33 844-en kezdték meg tanulmányaikat, összesen tizenötezerrel kevesebben, mint egy éve.

Az OM összesítése szerint általános iskolában összesen 822 918-an, a tavalyinál 22 674-gyel kevesebben tanulnak. Szakiskolákban 115 376-an, szakközépiskolákban 244 239-en, négyévfolyamos gimnáziumokban 135 009-en, hatévfolyamos gimnáziumokban 33 460-an, nyolcosztályosokban pedig 29 693-an tanulnak az idén.

Játék a számokkal

A TV2 Mokka című műsorában egy más után interjúvolták meg az MSZP-s oktatási államtitkárt, Arató Gergelyt, és a Fidesz oktatási szakértőjét, Pokorni Zoltánt. Arató szerint idén 7,8 milliárd forintot vonnak ki az oktatásból, a Fidesz vádját pedig - miszerint 30 milliárd tűnik el a finanszírozásból - játéknak nevezte a számokkal.

Pokorni szerint viszont az Állami Számvevőszék is kimutatta, hogy nekik van igazuk. Mindeközben az m1 tévé híradója szerint Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter 166 milliárd forintot ígért az iskolák fejlesztésére.

Idén egyébként 8223 tanári állás szűnik meg Magyarországon. Arató szerint a tanárok egyharmada talált magának új állást az oktatási szférában, így körülbelül hatezer álláshely megszűnése okozhat gondot. Ennél valamivel kevesebb oktató kereshet most munkát, hiszen vannak sokan, akik nyugdíjba mentek - magyarázta az államtitkár.

Az elővárosokban iskolákat kéne építeni

Pokorni Zoltán - aki egyébként Budapest XII. kerületének polgármestere is - szerint hiába érvel a kormányzat azzal, hogy 1981-hez képest több százezerrel csökkent a gyereklétszám az iskolákban, mert időközben a tankötelezettség évekkel hosszabbodott meg, így bizonyos területeken több tanárra van szükség.

Pokorni szerint egyébként sem a nyolcvanas éveket kell mércének tekinteni, amikor a Ratkó-gyerekek demográfiai csúcsán, két műszakban, szükségtantermekben oktattak az iskolákban. (A nyolcvanas években egyébként a Ratkó-gyerekek gyerekei kerülhettek iskolába, megtoldva a hetvenes évek elején bevezetett GYES miatt megnőtt diáklétszámmal.)

Pokorni az iskolabezárások mellett iskolaépítést és óvodaépítést is javasolt a műsorban, minthogy Budapesten például a belvárosban tényleg csökken a diákok létszáma, viszont az elővárosokban, kertvárosokban egyre több a gyerek, és ott sem óvodák, sem iskolák nem épülnek.