Plágiumra épül a magyar drogstratégia

2006.12.21. 14:16
Hosszas pereskedés után egy jogvédő szervezet hozzájuthatott az Egészségügyi Minisztériumnak ahhoz az állásfoglalásához, amely eddig megalapozta a magyar drogpolitikát. Kiderült, a titkolózás oka, hogy az egész tanulmány zöme egyetlen svéd pszichológus, a politikailag erősen elkötelezett, és szakmaiságában így kétségbe vonható Thomas Lundqvist anyagára épült.

Egészségügyi Minisztériumot a bíróság szeptemberben arra kötelezte, hogy hozza nyilvánosságra a Pszichiátriai és Neurológiai Szakmai Kollégiumoknak a kábítószerek veszélyességével kapcsolatos állásfoglalását, amely a magyar jogalkotók számára iránymutatásként szolgált. Miután a szakma is megismerhette az anyagot, a minisztérium korábbi titkolózása érthetővé vált. A Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet kiderítette, a háromoldalas tanulmány jóformán egyetlen anyagra épült.

Egy svéd pszichológus a magyar drogpolitika alakítója?

Az állásfoglalás egy politikailag elkötelezett, ortodox svéd pszichológus anyagának gondolatát, megállapításait követi olyannyira, hogy a minisztérium 12 pontos megállapításból nyolc arra épül, a svéd tanulmány bibliográfiáját pedig a magyar egy az egyben átveszi (itt tüntetik fel kizárólag, hogy a svéd tanulmányból is dolgoztak). A jogvédő szervezet szerint "maga az állásfoglalás csalódást keltett mind szakmai színvonalában, mind tartalmában". A anyag kábítószerek kockázatait taglaló lényegi része a svéd pszichológus kétségbe vonható tudományos állításaival van tele, és politikai üzeneteket hordoz.

A TASZ úgy véli, az állásfoglalás nem alkalmas arra, hogy a jogalkotók számára iránymutatásként szolgáljon. A jogvédők holnapjukon a tanulmány kritikai elemzését nyújtják, a témával kapcsolatos nemzetközi szakirodalom eredményeinek tükrében.

Az Index meg akarta szólaltani az Egészségügyi Minisztériumot, de ezidáig sikertelenül.