Orbán: A kormány nem szentesíthet suttyomban
További Belföld cikkek
A Fidesz azt kéri akormánytól, hogy azonnal függessze fel a Nemzeti Tankönyvkiadó, a Richter Gedeon Rt., a Bábolna Rt. és több, eddig állami kézben lévő gazdaság bejelentett privatizációját. Orbán Viktor az ellenzéki párt elnökségi ülése után bejelentette, hogy az ügyben a parlament összehívását kérik augusztus 19-re. Orbán szerint a döntés mögött nem gazdasági megfontolások, hanem az "azonnali pénzhez jutás mohósága" áll.
"Nem emlékszem rá, hogy bármelyik kormány eddig vette volna magának a bátorságot az uborkaszezon közepén bejelenteni ilyen döntéseket" - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az ellenzéki párt elnökségének kibővített rendkívüli ülése után.
A Fidesz elnöksége az elmúlt napokban bejelentett ÁPV Rt.-döntések felfüggesztését kéri a kormánytól, valamint azt, hogy az eddig állami kézben lévő cégek magánosításáról szóló szerződéseket ne írja alá. Orbán szerint a Nemzeti Tankönyvkiadó, a Hollóházi Porcelán Rt., a Richter Gedeon Rt., a Bábolna Rt., valamint több állami gazdaság magánkézbe adását nem támasztják alá gazdasági megfontolások, csupán az "azonnali pénzhez jutás mohósága". A pártelnök szerint a "közvagyon részét képző cégek" privatizációja rossz kormányzati döntés, benne egy "bankárkormány bankárgondolkodása" tükröződik, nem pedig az érintett emberek és családok sorsa.
Azonnali pénzmohóság
|
Suttyomban szentesítenék
A pártelnök bejelentette, hogy a Fidesz - ha addig a kormány nem áll el az ÁPV Rt. döntéseinek támogatásától - az országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kéri a házelnöktől augusztus 19-re. Orbán kijelentette, a Fidesz bejelentése után a kormány nincs többé abban az erkölcsi helyzetben, hogy "suttyomban" szentesítse a döntéseket. A Fidesz elnöksége Rogán Antalt bízta meg a privatizációs ügyekre vonatkozó álláspont kidolgozásával.
Sok minden változott
Rogán a sajtótájékoztatón elmondta, a magánosítások megakadályozásához megkérdezik az érintett cégek alkalmazottait, hogy további indokokat gyűjtsenek annak alátámasztására, miért indokolatlan az állami kézből való kikerülésük. Rogán szerint az Országgyűlés 2002-ben ugyan már adott felhatalmazást a cégek privatizációjára, de azóta "sok minden változott Magyarországon". Ezt jelzi a Fidesz által indított Nemzeti Petíció is, amelyet több mint egymillióan írtak alá, és amelyben szintén szerepelt a privatizációk leállítása.