Százmilliárdos sikerdíjbotrány a láthatáron?

2009.01.30. 14:33
Az elmúlt években 25 önkormányzat közel 400 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket, és mindenféle közbeszerzési eljárás nélkül egy budapesti céget bíztak meg az értékpapírok forgalmazásával. Tóth Károly, a szocialista párt békéscsabai képviselője pénteken tartott sajtótájékoztatót az ügyről.

Legalább 100 milliárd forintos összeg erejéig egy budapesti céget bízott meg értékpapírok forgalmazásával huszonöt olyan önkormányzat, amely korábban kötvényeket bocsátott ki - ezt Tóth Károly szocialista párti országgyűlési képviselő jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Békéscsabán, hozzátéve: tudomása szerint a cég egymilliárd forint feletti sikerdíjra számíthat.

A képviselő arról is beszámolt, hogy az ügyről tájékoztatta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét és a Pénzügyminisztériumot, és vizsgálatot kért.

Az MSZP politikusa az érintett budapesti székhelyű céget, a Priv-Invest Gazdasági Tanácsadó Kft.-t ugyan megnevezte, kérdésre válaszolva viszont nem kívánta részletezni, hogy milyen pártállásúak az érintett önkormányzatok. Annyit azonban megjegyzett: Békés megyében három szerződő önkormányzatról tud: Békéscsaba és Békés városáról, valamint a Békés megyei önkormányzatról, ezek pedig - mint jelezte - mind fideszes irányítású testületek.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években az önkormányzatok összességében megközelítőleg 400 milliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényeket, és számításai szerint az érintett 25 önkormányzat - közöttük a szolnoki, a mezőtúri, a tatai, békési, a törökszentmiklósi, a békéscsabai és Békés megyei - összességében legalább 100 milliárd forintot jegyeztetett le.

Kötvények forgatása

Tóth Károly bemutatta például a békéscsabai szerződést, amely arról tanúskodik, hogy a város a mintegy négymilliárd forintos kötvénykibocsátást követően megbízta a Budapest Priv-Invest Gazdasági Tanácsadó Kft., és annak vezetőjét, Csapó Ágnest a kötvények forgatásával. A szerződés szerint a gazdasági társaság havi 200 ezer forintért végzi tevékenységét, és prémium illeti meg a kötvények befektetéséből.

A képviselő által a sajtó rendelkezésére bocsátott dokumentumokból az derült ki, hogy Békéscsaba polgármestere tavaly júliusban bízta meg a kft.-t, és az első elszámolás alapján november 30-ig némileg több mint bruttó 40 millió forint prémium illeti meg a Budapest Priv-Invest Kft.-t.

Tóth Károly szerint a többi 24 önkormányzat is hasonló szerződéseket kötött a fővárosi céggel. Az említett önkormányzatok átlagosan 1 és 10 milliárd forint értékű kötvényeket bocsátottak ki. Mint mondta, a sajnálatos gazdasági események miatt tavaly ősszel a nemzeti bank megemelte az alapkamatot, és ennek következtében az államkötvények kamata időnként meghaladta 14 százalékot.

Közbeszerzési eljárás nélkül

A budapesti társaság, amelynek a forgalma Tóth Károly szerint 2006-ban csak 40 millió forint volt, a rábízott önkormányzati kötvényekből állampapírokat vásárolt, és - mint mondta - ennek alapján "realizálta a sikerdíjat".

Tóth Károly ismerete szerint előzetesen egyetlen helyen sem történt semmiféle felhívás vagy közbeszerzési eljárás a kiválasztásra, hanem "szájhagyomány útján" terjedt a cég neve. Békéscsabára például úgy került a főváros cég, hogy a szolnoki polgármester tájékoztatta Békéscsaba első emberét, hogy ez egy kiváló lehetőség.

"Biztos vagyok benne, hogy ezek a szerződések erkölcsileg elfogadhatatlanok, és a jó erkölcsbe ütköznek" - jelentette ki Tóth Károly.

"Nagyon szeretném, ha az állam felelős szervezetei, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Pénzügyminisztérium és mindenki más, akinek faladata van, lefolytatná a vizsgálatokat" - tette hozzá.

Ennek a vizsgálatnak a képviselő szerint ki kellene terjednie például arra, hogy ez a tevékenység banki tevékenységnek minősül-e, és volt-e ilyen felhatalmazása a cégnek, valamint arra is, hogy közbeszerzés-kötelesek voltak-e ezek a szerződéskötések.

Tóth Károly arra kéri valamennyi önkormányzatot, hogy mondja fel azonnali hatállyal a szerződést, és javasolni fogja, hogy Békéscsaba perelje vissza a már kifizetett pénzt.

"Valószínűsítem, hogy nem ez az egyedüli hálózat az országban" - emelte ki, majd hozzátette: "ennek a feltárása egy békéscsabai képviselő lehetőségeit meghaladja".

"Nagyon hálás lennék az állami gépezetnek, hogy ha időben lefolytatott vizsgálatokkal még a gyanúját is megakadályozná annak, hogy a pénzek tovább folyhassanak bármerre" - mondta végezetül Tóth Károly.

A Priv-Invest cáfol

"A Budapest Priv-Invest a képviselő-testületek felhatalmazásával ad befektetési tanácsokat az önkormányzatoknak" - mondta az MTI érdeklődésére Csapó Ágnes, a Budapest Priv-Invest Kft. ügyvezető igazgatója pénteken, Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő sajtótájékoztatójára reagálva. Csapó Ágnes kijelentette: a Budapest Priv-Invest Kft. nem foglalkozik értékpapír-forgalmazással, ez tárgyi tévedés.

"A Budapest Priv-Invest - mint több más cég - befektetési tanácsadással foglalkozik, illetve az önkormányzatok kockázatkezelési és likvid pénzeszköz-kezelési szabályzatának elkészítésében vesz részt, és ezen szabályzat mentén - tőke- és hozamgarantált befektetési termékek vonatkozásában - befektetési tanácsadást végez" - mondta. Hozzátette: mint minden befektetési tanácsadás esetében, "az együttműködés az önkormányzatok és a Budapest Priv-Invest között egy megbízási szerződésen alapul, ezeket a megbízási szerződéseket a testületek hagyták jóvá (...), testületi felhatalmazással nyújt tanácsadási szolgáltatást a cég".

Csapó Ágnes megjegyezte: amikor Tóth Károly sikerdíjat említett, meg kellett volna mondania, mire vonatkozik a prémium. Szavai szerint a szerződések egyértelműen rögzítik, hogy milyen alaphozamszintet kell teljesítenie a befektetési tanácsadónak, és az általános gyakorlat az, hogy ha a tanácsadó ezt túlteljesíti, vagyis többletbevételt biztosít az önkormányzatoknak, akkor részesedik a többletpénzből. Példaként említette, hogy ha 10 százalék az alaphozam egy időszakra, a realizált bevétel pedig 13 százalékos hozamszintnek felel meg, akkor abból a 3 százalékból részesedik a tanácsaiért a Budapest Priv-Invest Kft, vagyis ebből a 3 százalékból kap "sikerdíjat". Az önkormányzat pedig vagy megfogadja a tanácsokat, vagy nem - fűzte hozzá.

Arra, hogy Tóth Károly tudomása szerint a cég egymilliárd forint feletti sikerdíjra számíthat, Csapó Ágnes megjegyezte: "nagyon boldog lennék, ha a negyede, ötöde közelébe jutnék". "Finoman fogalmazva eltúlzott volt" az egymilliárd forintról szóló információ - tette hozzá. A kötvénykibocsátással kapcsolatban Csapó kifejtette: az önkormányzatok az eladósodás miatt többszáz milliárd forintnak megfelelő kötvénykibocsátást bonyolítanak, és ő maga is közreműködött önkormányzatoknál a kötvénykibocsátások előkészítésében.

"Ameddig ezeknek a kötvényeknek a fejlesztési célú felhasználása nem történik meg, addig átmenetileg a szabad összeg az önkormányzat rendelkezésére áll, és azt jól felfogott érdekükben a felhasználásig tőke- és hozamgarantált befektetésekbe helyezik el az önkormányzatok" - magyarázta a Budapest Priv-Invest Kft. ügyvezető igazgatója.

Szolnok és Mezőtúr nem lép vissza

A szolnoki önkormányzat a legsikeresebb pénzügyi tanácsadójának tartja a Priv-Invest Kft.-t, a mezőtúrinak pedig először idén februárban számol be a fővárosi cég a kötvényei forgatásáról, és a testület ezt követően dönt a szerződésben meghatározott mértékű sikerdíj kifizetéséről. A két megkérdezett önkormányzat egyike sem tervezi a megkötött szerződések felmondását.

Hegmanné Nemes Sára, Szolnok gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere az MTI-nek pénteken elmondta: a város önkormányzata a kötvénykibocsátásokhoz és az adósságkezeléshez pénzügyi tanácsadót alkalmaz. Több portfoliókezelői szerződésük is van, többek között egy ismert bankkal, valamint a Priv-Investtel is, de "messze ez utóbbi a legsikeresebb" - jelezte. "A 2008-as esztendőben 960 millió forintos haszonra tettek szert a cég tanácsainak köszönhetően, amelyekért csupán néhány millió forintos sikerdíjat fizettek ki" - tette hozzá Hegmanné Nemes Sára.

Mlinárcsek János, Mezőtúr alpolgármesterének tájékoztatása szerint a város tavaly októberben bocsátott ki 1,8 milliárd forint értékben kötvényt, és az értékpapírok forgalmazásával a Priv-Investet bízták meg. A budapesti céget több pályázó közül választották ki. Mint mondta, a szerződés alapján az elszámolás negyedévenként esedékes, ezért az első elszámolásra csak idén februárban kerül sor. A tavalyi év utolsó negyedének beszámolóját még nem kapták kézhez, így érdemben nem tud felvilágosítást adni - tette hozzá Mlinárcsek János.