Magasan vezet, de több fronton rontott a Fidesz

2008.02.22. 13:07
Aggódnia nem kell Orbán Viktornak, de az egykori kancellária miniszter, Stumpf István cége a Fidesz számára nem túl kedvezõ részleteket is nyilvánosságra hozott a legutóbbi közvélemény-kutatásban. A Századvég és a Forsense szokatlanul alaposan kielemezte az MSZP és a Fidesz táborában begyûjtött véleményeket.

A pénteken kiadott közvélemény-kutatás szerint a múlt havi mélypont után valamelyest emelkedett az MSZP támogatottsága a teljes sokaságon belül, és jelenleg 13 százalékon áll, a Fidesz támogatottsága megegyezik a múlt havi 26 százalékos értékkel.

A biztos szavazó pártválasztók esetében míg az MSZP támogatottsága nem változott (26 százalék), addig a Fidesz esetében 3 százalékpontos emelkedés mutatkozott (64 százalék). A részminta méretébõl fakadóan azonban ebben az esetben sem nevezhetjük szignifikánsnak a változást. Az MDF továbbra is megelõzi az SZDSZ-t (3 illetve 2 százalék), míg az összes többi párt támogatottsága együttesen 2 százalékot tesz ki. A jelenlegi állás szerint sem az MDF, sem az SZDSZ nem éri el az 5 százalékos küszöböt a biztos szavazó pártválasztók körében sem.

A politikai aktivitás továbbra is meglehetõsen alacsony. A megkérdezetteknek mindössze 57 százaléka biztos abban, hogy egy most vasárnap esedékes választáson elmenne szavazni (-4 százalékpont az elmúlt hónaphoz képest), és alig emelkedett azok aránya (46 százalék, +2 százalékpont), akik a jelenlegi politikai palettán megtalálják, azt a pártot, amelyre leadnák voksukat. Fontos adat, és valószínûleg a népszavazási kampány beindulásával van összefüggésben, hogy a pártpreferenciájukat eltitkolók aránya immár megközelíti a kérdezettek negyedét. Az elmúlt két hónap során összesen 7 százalékponttal nõtt ez a csoport, míg a pártválasztásukban bizonytalanoké 8 százalékponttal csökkent. Ez a jelenség hasonló az elõzõ két parlamenti választás elõtt tapasztaltakhoz, amikor a kampány elõrehaladtával csökkent az állást foglalni képtelenek tábora, és növekedett a titkolózóké.

A kormány megítélése ugyan javult januárhoz képest, de továbbra is jelentõs többségben vannak a mélyen negatív véleményt alkotók (60 százalék, 6 pontos javulás). Ezzel szemben az ellenzék munkájáról kialakult kép hasonló mértékû romlást mutat: a negatív véleménnyel bírók tábora egy hónap alatt 5 százalékponttal emelkedett, jelenleg 57 százalék. A kormány és az ellenzék tevékenységének negatív megítélésében árnyalatnyi különbség mégis kimutatható: míg a kormány esetében 30 százalék azok aránya, akik egyértelmûen rossz véleményt hangoztatnak (és ugyanekkora az "inkább negatívan" vélekedõké), addig az ellenzék esetében a határozottan rossz megítélés (19 százalék) kisebbségben van az enyhébb negatív véleményt képviselõk kategóriájával szemben (37 százalék).

A mindkét oldallal elégedetlenek aránya jelenleg is magas (31 százalék). A kormánnyal elégedetlenek, de az ellenzékkel elégedettek köre 5 százalékponttal csökkent (26 százalék). A kormánnyal elégedett, az ellenzékkel elégedetlen véleményt vallók tábora viszont 2 százalékponttal emelkedett (21 százalék). A Fidesz szavazói továbbra is nagyobb arányban elégedetlenek a saját oldalukhoz tartozó politikusok munkájával (22 százalék), mint az MSZP szimpatizánsai (15 százalék). Összességében jelenleg is relatív többségben vannak a kormányváltást pártolók, azokkal szemben, akik szerint a kormánynak folytatni kellene a munkáját (44 illetve 33 százalék).

Érdekes, hogy míg a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kormány megítélése talán elmozdult a mélypontról, addig az ezzel kapcsolatos közhangulat épp ellentétes tendenciát mutat: immár 52 százalék azok aránya, akik szerint közvetlen környezetükben a kormányváltást kívánók vannak többen, míg a jelenlegi kormány megtartását kívánók többségét észlelõk továbbra is csak a megkérdezettek 19 százalékát teszik ki.

A két politikai oldal támogatottsága közti különbség csökkenésérõl tanúskodik az a kérdés is, ahol a válaszadók választhatják ki a megkérdezettek, hogy az ország jelenlegi gondjaira szerintük mi volna a legjobb megoldás. A magukat Fidesz-szavazónak mondók mindössze fele választja a felkínált lehetõségek közül az Orbán Viktor vezette Fidesz-kormányt, 18 százalék viszont egy Orbán nélküli Fideszt látna szívesebben kormányzati pozícióban, 21 százalék pedig a "harmadik erõ" híve. Összehasonlításképp az MSZP szavazóinak kétharmada támogatja a Gyurcsány Ferenc által vezetett MSZP-kormány Gondolatát. A miniszterelnök általános népszerûtlensége ellenére is kisebb a támogatottsága körükben egy másik szocialista politikus által vezetett kormány gondolatának (7%), mint a Fidesz szavazói körében az Orbán nélküli kormányénak.

Az elmúlt hónapokhoz képest csökkent az eltérés Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki alkalmasságát tekintve is. Januárban még 10 százalékponttal többen tartották alkalmasabbnak a posztra a volt miniszterelnököt, míg jelenleg az eltérés csupán 4 százalékpont. A csökkenés kizárólag Orbán Viktor támogatottságának visszaesésére vezethetõ vissza, a Gyurcsány Ferencet alkalmasabbnak tartók aránya nem változott az elmúlt hónapban.