Tárki: Csökkent a bizalom a politika iránt
További Belföld cikkek
A kutatóintézet a mintába került személyeknek 2000-ben, 2004-ben és 2006-ban is feltette a kérdést, hogy mennyire bíznak vagy nem bíznak meg a bíróságokban, a kormányban, a köztársasági elnökben, illetve a politikai pártokban.
Nagyon alacsony a bizalom a politikai intézményekben
Az adatokból kiderül, hogy a felnőtt magyar lakosság körében a felsorolt intézményekkel szembeni bizalom mértéke nagyon alacsony: az elmúlt hat évben a megkérdezettek kevesebb, mint negyedének bizalma volt teljes mértékű. A bíróságokban teljes mértékben megbízók aránya 2000-től 2006-ig növekedett, míg hat évvel ezelőtt minden tizedik, addig 2006 decemberében minden ötödik válaszadó volt feltétel nélkül bizalommal ezen intézmény iránt.
A köztársasági elnökkel szemben már nem ennyire egyértelmű a helyzet: a vizsgált három időpont közül tavaly decemberben volt a legalacsonyabb azok aránya, akik teljes mértékben megbíznak benne. 2000-ben 24, 2004-ben 25 százalék feletti, míg 2006-ban 23 százalék körüli értéket mértek.
A pártokban bíznak a legkevésbé
A politikai pártok pozitív megítélése a legalacsonyabb mértékű a lakosság körében, hiszen a pártokban teljes mértékben megbízók aránya 2000-ben és 2004-ben is csak egy, míg 2006-ban három százalék. Ez a növekedés azonban a statisztikai hibahatáron belül van - jegyzik meg a kutatók.
Az adatok azt mutatják, hogy a három vizsgált időpontban, Magyarország kormányában a lakosság kevesebb, mint egytizede bízik meg teljes mértékben. Ugyanezeket a trendeket mutatja az elmúlt hat évben azok aránya, akik a négy intézménnyel szemben negatív attitűddel rendelkeznek.
Némileg javult a bíróságok megítélése
A bíróságokban egyáltalán nem bízók aránya 2000-től 2006-ig valamelyest csökkent, míg 2000-ben a lakosság 12 százaléka, addig 2004-ben és 2006-ban 9 százalékuk tartozott ebbe a kategóriába. A köztársasági elnökkel szemben az elmúlt három vizsgált időpontban nőtt a bizalmatlanok tábora: 2000-hez képest két százalékról 12 százalékra nőtt azok aránya, akik egyáltalán nem bíznak meg benne.
A politikai pártok esetében is nőtt a bizalmatlanság: míg 2000-ben és 2004-ben minden ötödik ember, addig 2006-ban minden harmadik ember nyilatkozta azt, hogy egyáltalán nem bízik meg a pártokban. A legnagyobb mértékű bizalmatlanság a kormánnyal szemben tapasztalható, míg hat évvel ezelőtt minden negyedik, addig tavaly decemberben minden harmadik lakos egyáltalán nem bízik meg a kormányban.