A válság Gyurcsány talán utolsó esélye

2008.10.14. 09:28
"Válsághelyzetben a kritika óhatatlanul elhalkul, az ostromlott erődben árulónak számít, aki megkérdőjelezi a vezető legitimitását. Hibázni azonban itt is lehet" - mondta az Indexnek Török Gábor politikai elemző. szerinte Gyurcsány jó irányba mozdult el, de nem biztos, hogy túléli.

"Politikai elemzők gyakori toposza szerint a válságok mindig megerősítik a kormányon lévőket. Nos, mint általában a politikában, ezzel a tétellel kapcsolatban is nyugodtan kijelenthetjük: törvényszerűségről egyáltalán nem, legfeljebb esélyről beszélhetünk. A válságok megadják annak lehetőségét, hogy a kormányzó erők cselekvőképes, határozott vezetőnek mutassák magukat" - mondta az Indexnek Török Gábor politikai elemző, a Vision Consulting vezetője.

Szerinte válsághelyzetben a kritika óhatatlanul elhalkul, az ostromlott erődben árulónak számít, aki megkérdőjelezi a vezető legitimitását. "Hibázni azonban itt is lehet: ha a válságmegoldás sikertelen, háromszorosan verik el port a választók a tehetetlen politikusokon."

Török azt mondta, Gyurcsány egyelőre azt teszi, amit ilyenkor kell: nemzeti egységbe igyekszik terelni maga mögé a bénult ellenzéket, gesztusokat tesz a zavarba hozott ellenfeleinek, miközben egyre látványosabban rajzolja fel az ostromlott erőd képét. Egyre többször használja a háborús retorikát ("megtámadtak minket"), hogy honvédő harcot vívhasson a gonosz külső ellenséggel szemben. Az első lépései azt mutatják, hogy meglátta a fantáziát a helyzetben, azaz felismerte: ez egy - ahogy az amerikaiak mondani szokták - "momentum" lehet számára.

"Olyan lendületet adhatna számára egy sikeres válságkezelés, amit eddig, bármennyire is keresett, sehol sem talált. A választók eddig nem szerették sem az "őszödi igazmondó", sem a "hős reformer" szerepét, s nem hittek sem a "bársonyos reformernek", sem a "szociáldemokrata értékek védelmezőjének". Gyurcsány szinte az utolsó esélyt látta meg abban, hogy egy kritikus helyzetben új arcát mutassa meg a publikumnak, s kijöjjön abból a karanténból, amibe magát zárta be 2006-ban" - mondta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az ördög azonban a részletekben rejlik. "Ha a válság elhatalmasodik, ha a mindennapokban is érezteti a hatását, ha a választók azt látják, hogy a kormányon lévők csak beszélnek, de a döntéseik hatástalanok, akár bele is bukhat a kormány és a kormányfő". Török szerint azonban egyelőre nem ebbe az irányba haladunk, de nem árt megjegyezni: a válságkezelés nem csak kommunikáció. "Itt a valósággal kell felvenni a harcot, s a valóságra ritkán hatnak a látványos látszatcselekvések és a szép szólamok."