Hollandiában a baromfitartók többsége vonakodik végrehajtani a kormány által elrendelt madárinfluenza-oltási programot, mert félnek attól, hogy az importőr országok - köztük is a legnagyobb, Németország - nem fognak oltott baromfihúst, illetve tojást vásárolni.
A német kiskereskedők és szupermarket-hálózatok már korábban közölték, hogy oltott szárnyashúst nem vesznek át. Hollandiában a múlt csütörtökön indult az oltási program az EU engedélyével. 1-3 millió zárt körülmények között tenyésztett és 5 millió szabadon tartott baromfit kellene beoltani a H5N1-es, emberre is veszélyes madárinfluenza vírus ellen.
A britek saját készleteket követelnek
Hollandia egyike a világ vezető baromfiexportőreinek - és Franciaország után a második európai termelő - évi 1,5 milliárd eurós forgalommal.
Nagy-Britanniában a szárnyastartókat a közelmúlt tapasztalata rettenti a várható baromfipusztítástól. Nem szeretnék megismételni a száj- és körömfájás járvány idején végrehajtott kényszervágásokat, ezért a tenyésztett állomány számára is oltóanyag-felhalmozást követel, csakúgy mint az állatkertben tartott egzotikus madarak számára.
Bár a brit kormány saját bevallása szerint nyitott a vakcinációra, ugyanakkor brit állategészségügyi szakértők szerint jelenleg nincs olyan oltóanyag amely hatékony lenne. Az oltási folyamat túl hosszú ideig tart és az oltás a tünetek elfedésével csak a betegség terjedését gyorsíthatja.
Azerbajdzsánban öt ember halálát okozta a madárinfluenza H5N1-es vírusa az elmúlt hetekben, közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) genfi központja. Mint a WHO képviselője elmondta, 11 beteg mintáit küldték el a kaukázusi országból ellenőrzésre. A vizsgálatot végző brit referencia-laboratórium az öt halálos áldozaton felül még két személynél azonosította kórokozóként a H5N1-es vírusaltípust. Egyikük azóta felgyógyult, míg a másik beteg továbbra is kórházban van, állapota válságos.