Maffiafőnök feleségének megölése vezethetett a duisburgi leszámoláshoz

2007.08.16. 13:15
Az olasz Ansa hírügynökség szerint a Duisburgban szerdára virradóra meggyilkolt calabriaiak egyike, Marco M. szerepet játszhatott egy rivális maffiafőnök feleségének tavaly karácsonyi megölésében. Ellenfelei valószínűleg Calabriából utaztak utána, miután Marco M. szombaton elhagyta Olaszországot. Pár nap múlva Duisburgban öt másik emberrel együtt végezték ki.

Hat olaszt, köztük egy fiatal fiút öltek meg a németországi Duisburg pályaudvarának közelében szerdára virradóra. A Németországban eddig soha nem látott véres maffia-leszámolást a calabriai 'Ndrangheta bűnszervezetnek tulajdonítják a német és az ügybe időközben bekapcsolódott olasz nyomozók.

Családi vita

Igaz, a németek még nem zárták ki, hogy más okból lőtték szitává a hat embert és két gépkocsijukat. Az olaszok - köztük a római belügyminiszter, Giuliano Amato - viszont már egyértelműen vendettáról beszélnek.

A német lapok arról írnak, hogy a leszámolás egy a 'Ndranghetán belüli családi vita következménye. Állítólag még a szervezet fellegvárában, egy San Luca nevű településen támadt vita a kilencvenes években két család között. 1991. február 11-én, egy karneváli tréfából fajult előbb tojásdobálássá, majd verekedéssé a dolog. Végül pár nap múlva két fiatalembert találtak holtan.

Pelle-Romeo vs. Strangio-Nirta

Másfél évtizeden át csend volt, de 2006. december 25-én megölték a 33 éves Maria Strangiót. Mint kiderült, a mostani duisburgi leszámolás éppen e gyilkosság megtorlása lehetett. A tavaly decemberi gyilkosság áldozata ugyanis nem akárki volt, hanem Giovanni Nirta, a Strangio-Nirta klán főnökének a felesége.

A december 25-ei merényletben egyébként egy ötéves gyerek is megsebesült. A merényletért a Strangio-Nirta klán Marco M.-t tartotta felelősnek, ő viszont éppen most halt meg Duisburgban.

Újból fellángolt a küzdelem

A tavaly karácsonyi gyilkosság után megint fellángolt a családi viszály, és időközben tucatnyi újabb áldozatot követelt a leszámolássorozat.

Az olasz rendőrség szerint a duisburgi áldozatok a Pelle-Romeo család tagjai, vagyis Strangio-Nirtáék régi vetélytársai. Azt is feltételezik, hogy a riválisokat kivégző kommandó egyenesen Calabriából indult el az akció végrehajtására.

Thomas Gottschalkkal mosolygott a tulajdonos

A leszámolás végül a duisburgi pályaudvar közelében, egy olasz pizzériánál történt. A fegyvertelen áldozatok között van az étterem társtulajdonosa, a 38 éves Sebastiano S. Róla a vendéglőben látható egy fotó, amelyen Thomas Gottschalk német tévésztárral mosolyognak együtt.

Sebastiano beosztottja, Tommaso-Francesco V. 18 évesen halt meg szerdán, a társaság éppen az ő születésnapját ünnepelte a duisburgi merénylet előestéjén. Egyébként egyedül a születésnapos nem volt tagja a Pelle-Romeo klánnak.

16 éves volt az egyik áldozat

A többi áldozat között volt a 16 éves Francesco G. is. Rajta kívül meghalt két fivér, a 21 éves Francesco és a 19 éves Marco P., továbbá a 25 éves Marco M., aki korábban szerepet játszhatott Maria Strangio meggyilkolásában. Ő szombaton még Calabriában volt, és ott állítólag a rendőrségen is járt.

Nem túl jó felvételek

A gyilkosok utáni nyomozáshoz egyelőre nem sok adat áll rendelkezésre. Egy figyelőkamera felvételei, amelyek az egyik szomszédos irodaházra van felszerelve, nem túlzottan használhatóak. Kérdéses, hogy ezekből a képekből fel lehet-e ismerni a tetteseket, akik valószínűleg ketten lehettek.

A német lapok, amelyek most óriási terjedelemben foglalkoznak a bűntett hátterével, megjegyzik, hogy a 'Ndrangheta nemcsak Duisburgban vetette meg a lábát, hanem bizonyos nyomok Lipcsébe, illetve más szálak Erfurtba vezetnek. Vagyis a Ruhr-vidék mellett az egykori NDK területén is aktív a calabriai bűnszövetkezet. A duisburgi központtal együtt 160 'Ndrangheta-tagot tartanak nyilván a német szövetségi bűnügyi hivatalban.

Lipcsében is vannak calabriaiak

A német pizzériák és diszkók, amelyeket a calabriaiak üzemeltetnek, elsősorban pénzmosásra jók a szakértők szerint.

A Berliner Zeitung szerint Lipcsében hat 'Ndrangheta-tagot azonosítottak a német belbiztonsági szolgálatok. A 20 és 53 év közötti olaszok Lipcsében szintén éttermeket üzemeltettek. Lipcsében egyébként más olasz bűnszövetkezetek, így a nápolyi Camorra és a szicíliai Cosa Nostra is aktívan tevékenykedik.

Rendőrök védik a maffiát San Lucában

Nem véletlen, hogy a vérbosszútól tartva most megerősítették a rendőri jelenlétet San Lucában, amely a 'Ndrangheta agyközpontja: innen származnak a legbefolyásosabb klánvezérek a szervezeten belül.

San Luca az olasz csizma "lábfejénél", a dél-itáliai ókori görög gyarmatvárosok területén található, talán az sem véletlen, hogy a 'Ndrangheta neve is görög eredetű: az andragathos szó "bátor férfit" jelent. Ám mielőtt a nyelvészkedésbe belebonyolódnánk, a 'Ndrangheta nem ókori eredetű szerveződés, létezéséről a XIX. században számolnak be először a források.

A rendőrség most ellenőrzőpontokat állított fel a San Lucába vezető utakon, és fokozták a járőrözést is a nehezen megközelíthető, az Aspromonte-hegység lábánál fekvő kisvárosban. Az olasz csendőrök védelem alá vették a maffialeszámolásban érintett családok otthonait is.

Négyféle maffia működik Olaszországban

A calabriai 'Ndrangheta a szicíliai maffia, vagyis a Cosa Nostra, a nápolyi Camorra és a pugliai Sacra Corona Unita mellett a negyedik legerősebb bűnszövetkezet Olaszországban, de ma már szakértők szerint Európa országainak többségében, Közép-Ázsiában és az USA-ban is kapcsolatokat épített ki.

Ugyanakkor az olasz belügyminisztérium a közelmúltban megállapította, hogy az itáliai alvilág kapcsolatokat épített ki külföldi bűnszövetkezetekkel, különösen Kelet-Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Afrikában és Dél-Amerikában.

A 'Ndrangheta által mozgatott pénzeket a Spiegel Online 35 milliárd euróra becsüli, ez elsősorban drogkereskedelemből, zsarolásból és más illegális tevékenységből jön össze évente.

Már erősebbek a szicíliai maffiánál?

Szakértők szerint a 'Ndrangheta ma már talán a szicíliaiaknál is erősebb szervezetté nőtte ki magát, minthogy a Cosa Nostrát a sorozatos rendőrségi akciók meggyengítették. Több maffiafőnököt letartóztattak ugyanis az elmúlt években Szicíliában, így a Camorra és a 'Ndrangheta összpontosítani tudta erőit.

A Camorra hatalmának elképesztő kiterjedését mutatja, hogy nemrégiben felmerült, hogy Nápolyba katonaságot vezényelnek, mert a helyi rendőrség tehetetlen a bűnszervezet ellen, amely a dél-olasz nagyváros szemétbizniszétől kezdve a drog- és emberkereskedelmen át szinte minden illegális tevékenységet ellenőriz.

Aki nem fizet védelmi pénzt, az a maffiózó

Saját, sokkal szerényebb "őshazájában", Calabriában a 'Ndrangheta hasonló módszerekkel dolgozik. Állítólag az itteni vállalkozások 70 százaléka fizet védelmi pénzt, "pizzót", a fennmaradó 30 százalék csak azért nem, mert ezek az üzletek közvetlenül a bűnözők tulajdonában vannak.

A 'Ndrangheta szervezeti felépítése nem jelent túl nagy újdonságot a Cattani felügyelő nyomozásain felnőtt tévénézőknek. A struktúra alapjait a klánok adják. Összesen 7000 embert mozgat körülbelül száz család Calabriában.

A klánok felépítése

Egy háromtagú "főnökökből" álló testület irányít minden egyes klánt, ezt hívják Criminének. A Crimine alatt állnak a Locale emberei, vagyis a "helyiek". Itt két "középvezető" dolgozik: a Capo Societa, aki a helyi főnök, illetve a Contabile, azaz a könyvelő, a kassza kezelője.

Ők szedik be a zsákmányt és osztják szét a "fizetést" a hozzájuk tartozó - mondjuk - hét faluban, a 'ndrinékben. A 'ndrine emberei végzik az igazi "piszkos munkát": a fegyver- és drogcsempészetet, a rablásokat, az autólopásokat és a koorrupciós ügyleteket is többnyire ők bonyolítják a Spiegel Online szerint.

A kolumbiai drogkartellek is csak kullognak utánuk?

A különböző bűnüldöző szervek szerint ma már a calabriaiak Németországon kívül aktivizálták magukat Franciaországban, Belgiumban és az USA-ra is kiterjednek kapcsolataik. A 'Ndrangheta elsősorban a kokainkereskedelemre specializálta magát, ebben az "ágazatban" immár Európa egyik legnagyobb bűnszervezetévé nőtte ki magát a San Luca-i központú társulat.

A legújabb adatok szerint a 'Ndrangheta forgalma nagyobb, mint a kolumbiai drogkartelleké. Mindezen túl a pénzmosás, a fegyverkereskedelem és a zsarolás a legfőbb üzletáguk a calabriaiaknak.