Nem lehetett biztonsági őr a csepeli gyilkos

Már kihallgatható állapotban van a csepeli kettős gyilkossággal gyanúsított férfi, de vallomást még nem tett. A férfi egyébként hivatalosan nem biztonsági őr, hanem gondnok volt az iskolában. A bíróság döntött a gyanúsítottak előzetes letartóztatásáról.

A csepeli lövöldözés mindkét gyanúsítottja előzetes letartóztatásba kerül harminc napra, azaz február 9-ig - erről döntött pénteken a Budai Központi Kerületi Bíróság. A biztonsági őrt és a gazdasági igazgatóhelyettest is több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítják, utóbbit társtettesként. Az őr egyébként jelenleg még ápolásra szorul, így őt a tököli rabkórházba szállítják át.

Hivatalosan nem lehetett biztonsági őr a csepeli kettős gyilkosság gyanúsítottja. Mivel a férfi büntetett előéletű volt, a kamara nem vette nyilvántartásba, és rendőrségi engedélyt sem kaphatott, mondta pénteken reggel Németh Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke. A férfinél egyébként akkor sem lehetett volna fegyver, ha valóban biztonsági őr, fegyverük ugyanis csak a fegyveres személy- és vagyonőröknek lehet.

A kezén sérült gyanúsított (Fotó: Inforádió.hu)

Sok biztonsági őrnek nevezett embernek nincsenek papírjai, a valódi őröknek engedélyük van. A törvény feddhetetlenséget követel tőlük, de a szabályozáson nyártól lazítani akarnak: eddig az elmúlt 10-15 éves előéletét vizsgálták, nyártól lehet, hogy elég lesz egy erkölcsi bizonyítvány. Naponta egyébként több mint százezer valódi biztonsági őr dolgozik Magyarországon, és inkább válnak áldozattá, mint bűnözővé.

Az önmagát is megsebesítő férfi péntekre már kihallgatható állapotba került. Csütörtökön nem tett vallomást, a rendőrök azt remélték, hogy pénteken már közlékenyebb lesz, de megtagadta a vallomástételt. K. Tamás altatásos műtéten esett át, és amikor kihallgatható állapotba került, nem volt hajlandó válaszolni a rendőrök kérdéseire. A férfi valójában gondnok volt az iskolában. Azt még vizsgálják, honnan szerezte a PA63-as fegyvert.

A másik gyanúsított, a gazdasági igazgató-helyettes készségesebb volt, többször is vallomást tett már. Érdekes momentum azonban, hogy azt a helyet, ahová szerinte bedobta a Dunába a biztonsági kamerák szerverét, vastagon borítja a jég. Ez a férfit is meglepte, ezért másik helyet mutatott, de a szervert ott sem találták.

A Csepel-sziget Általános és Szakképző Iskola gazdasági igazgató-helyettesét és a gondnokot sikkasztás miatt szerdán kirúgták, a gyanú szerint 3-4 millió forintot tüntettek el. A gazdasági igazgató-helyettes emiatt szerda estére megbeszélt egy találkozót Takács Józseffel, aki az alapítványi iskola, és a csepeli önkormányzat MSZP-frakciójának helyettes vezetője is volt. A férfi elhívta az egyik tanár kollégáját is a megbeszélésre. A gazdasági igazgató-helyettes sem érkezett egyedül: a szintén elbocsájtott, egyébként büntetett előéletű gondnokkal érkezett.

A négy férfi csaknem félórát beszélgetett, majd gyanú szerint a biztonsági őr lelőtte az igazgatót, majd a vale lévő tanárt is, végül belelőtt saját tenyerébe, hogy alibit igazoljon. A rendőröknek azt mondta, hogy egy álarcos támadó végzett az áldozatokkal, ráadásul az egyik 16 éves tanulóra próbálta terelni a gyanút. A gyilkosságot az igazgató zsebében lévő diktafon hangfelvételen rögzítette.

Pénteken sincs tanítás az iskolában, ahol a kettős gyilkosság miatt tanítási szünetet rendeltek el. A helyszínelés, illetve a tragédia miatt csütörtökön sem tartották meg az órákant - erről az iskolát működtető alapítvány kuratóriuma döntött. A tanítás hétfőn kezdődik meg újra az intézményben, mondta Tóth Mihály polgármester, aki az MSZP csepeli szervezetének vezetője is.

Az elhunytak hozzátartozóinak minden segítséget megad az önkormányzat, a családokat szerdán, illetve csütörtökön délelőtt személyesen is felkeresték. Az önkormányzat a meggyilkolt igazgatót és a tanárt saját halottjának tekinti, az erről szóló döntést most készítik elő.

A párt kerületi taggyűlése hétfőn dönt arról, hogy kizárja-e az MSZP-ből Deme Gábort, a kettős gyilkosság gyanúsítottját. Deme a szocialista párt tagja, illetve a csepeli önkormányzat pénzügyi bizottságának külső szakértője. Ez utóbbi posztról azonban csak akkor lehet eltávolítani, ha maga mond le, mondta Tóth Mihály Csepel polgármestere.