Milliós hasznot hajt a gyógyszercsempészet

2008.06.06. 12:17
Több mint egy éve nyomoz a rendőrség, de máig nem lehet sokat tudni arról az ügyről, amelyben orvosok drága rákgyógyszerekkel üzleteltek. A BRFK hat embert gyanúsít, a szálak Budapestre, Szegedre és két másik vidéki nagyvárosba vezetnek. Bár a gyanúsítottak több százmilliós kárt okozhattak az egészségbiztosítónak, szabadlábon védekeznek.

A BRFK 2007. március 5-én kezdett el nyomozni abban az ügyben, amelyben egy orvoslátogató drága rákgyógyszereket szerzett be illegálisan, s ezeket valószínűleg Szerbiában adta el. A rendőrség orgazdaság és csalás megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást. Összesen hat embert gyanúsítanak: két orvost, egy gyógyszerészt, egy orvoslátogatót, az ő sofőrjét, illetve azt a személyt, aki a gyógyszereket megvette és továbbadta.

Korábbi hírek szerint az orvoslátogató egy gyógyszer-nagykereskedő cég ügynöke volt. Valószínűleg ő volt az, aki arra vette rá az orvosokat, illetve a gyógyszerészt, hogy a szükséges mennyiségnél több rákgyógyszert, hormonkészítményt, csonterősítőt írjanak fel. Ilyen gyógyszereket ugyanis csak daganatos betegekkel foglalkozó orvosok írhatnak fel, illetve ezeket csak az onkológiai centrumok belső gyógyszertáraiból lehet beszerezni.

Az üzlet jól ki volt találva: a betegek megkapták a szükséges gyógyszereiket, a „fölösleget” pedig hatalmas haszonnal lehetett értékesíteni. Ezeket a több százezer, sőt milliós értékű gyógyszereket ugyanis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizette, így a kár is az OEP-et, illetve az adófizetőket érte.

A csoport 2006 januárjában kezdett üzletelni, s a bolt igencsak jól mehetett. A résztvevők fényűző körülmények között éltek. Korábban a stop.hu-nak az egyik érintett szomszédja azt mondta: nagyon drága autóik voltak, és két kézzel szórták a pénzt. Nem hivatalos információ szerint az üzlet csúcspontján havi 50 millió forintot is jövedelmezett az illegális vállalkozás.

A hálózat kiterjedtségéről csak részleges információk vannak. Hivatalos rendőrségi közlés szerint a rendőrök a 42 éves, váci illetőségű Sz. Gábort és társait gyanúsítják az ügyben. Korábban állítólag az Uzsoki utcai kórház egyik onkológusa mondta el kollégáinak, hogy rendőrségi ügybe keveredett, s már nem is dolgozik az intézményben.

Ezt nem erősítette meg senki, az uzsoki kórház igazgatója viszont nyilatkozott az ügyben. Ő azt mondta 7 évre visszamenőleg megnézték a betegdokumentációt, s minden beteg megkapta az ellátást, kár csak az egészségbiztosítási pénztárat érte (tehát valami mégiscsak történt).

Érintett az ügyben még egy orvos és egy gyógyszerész is. Róluk forrásaink csak annyit árultak el, hogy két magyarországi nagyvárosban élnek. A negyedik helyszín Szeged. Itt fogták el a rendőrök tavaly az orvoslátogatót, amint egy nejlontáskában 4 millió forint értékű illegálisan megszerzett gyógyszert akart átadni egy orgazdának. Később megtalálták egy újpesti garázsban az orvoslátogató titkos raktárát is, ahol 20 millió forint értékű gyógyszerre leltek.

Korábban több orvosról és érintettről is lehetett hallani, mára azonban a vények és betegdokumentációk átvizsgálása után az derült ki, hogy csak a két orvostól és a gyógyszerésztől származó készítményekkel üzleteltek. Információink szerint a gyanúsítottak nincsenek előzetes letartóztatásban, szabadlábon védekeznek.

Azt forrásaink nem erősítettek meg, de valószínűleg a csoport egyik tagjának felesége tárta fel a rendőröknek részletesen az ügyet. A rendőrök egy családi viszály miatt mentek ki a fényűzően élő család házához. Miután az asszony megijedt amiatt, hogy hatóság félrevezetésével gyanúsíthatják meg, szépen elmesélte a nyomozóknak, mivel is foglalkozik a férje.

Vajon mennyit kerestek ezzel az ügy szereplői, és mekkora kár érhette az OEP-et. Korábbi hírek szerint a csoport több százmilliós, sőt milliárdos kárt is okozhatott az OEP-nek. Úgy tudjuk, a rendőrség most 200-250 millió forint körülire becsüli a kárt. Abból indulnak ki, hogy az elfogott szállítmány 4 millió forint értékű volt, s a csoport valamivel több mint egy évig működhetett csak.

A pontos károkozást nehéz bizonyítani. Az ellenőrzés rendkívül nehéz, hiszen visszamenőleg tudni kellene azt, hogy egy daganatos betegnek mennyi volt a szükséges dózis, s ehhez képest volt-e plusz, amit a csoport tagja el tudtak adtak. Éppen ennek a feleslegnek a felderítése nehéz. A gyógyszert felíró orvosokat ebben az esetben elsősorban okirathamisítás miatt lehet felelősségre vonni.

Mint a Népszabadság szerdán beszámolt róla: a rendőrség a gyanúsítottak vagyoni helyzetét is vizsgálja, amelybe az APEH is beszállt. Azt kell kideríteni, hogy a gyanúsítottak jó vagyoni körülményei igazolhatók-e valós jövedelmükkel.