Gyerekek mellől lőtték ki a kutyákat?

2008.07.27. 10:50
A törökszentmiklósi cigánysoron ritkíttatta meg a kutyaállományt az önkormányzat. A romák szerint a mezőőrök a házak udvarán a tulajdonosok engedélye nélkül lőttek ki több mint 60 ebet. A jegyző szerint szabályos volt a nyár eleje óta folyó akció, egy állatvédő szervezet viszont folytatólagosan állatkínzás miatt rendőrségi feljelentést tett.

"Városunk közterületein aggasztó mértékben elszaporodtak a gazdátlan, kóbor ebek. Ez a sajnálatos jelenség az ebtartók bizonyos részének felelőtlen magatartásából ered." A törökszentmiklósi önkormányzat közleményben jelentette be, hogy az állattartás általános szabályainak betartatása érdekében a város kommunális cége június 1-től rendszeres és fokozott ellenőrzésbe kezd.

A város által megbízott mezőőrök csütörtökönként reggel végezték a feladatot. Fő célpontjuk a városszéli, főként romák lakta terület volt. Az ellenőrzések eredményeként két utcában legalább 60-nal fogyatkozott meg a kutyaállomány.

Egy bejelentés nyomán a Csillagszem Állatvédelmi Alapítvány nyomozni kezdett a városszéli akciók után. A szervezet vezetője, Abonyi Mónika szerint kutakodásuk nyomán az derült ki, hogy a fegyveresek a lakók engedélye és beleegyezése nélkül a házak udvarán lődözték az ebeket. A szervezet videón is rögzítette a romák beszámolóit. A helyiek azt állítják, hogy két puskás mezőőr még egy "papírt" sem mutatott mielőtt lőni kezdtek volna, csupán szóban hivatkoztak arra, hogy nekik felhatalmazásuk van a várostól. Sőt, több tanú egybehangzóan elmondta, hogy az udvaron tartózkodó gyerekek mellől lőttek a kutyákra, amelyeket aztán kupacba hordtak, majd egy teherautó platójára dobálva elszállítottak.

Törökszentmiklós jegyzője, Varga Imre az Indexnek elismerte, hogy a háromszor megtartott ellenőrzésen mintegy 60 ebet szállítottak el a környékről, hármat pedig a város határán túl, a mezőn lőttek ki, mert azok közterületen, a tulajdonos ellenőrzése nélkül kószáltak.

A jegyző szerint viszont a többi kutyát csupán elkábították, és így vitték a gyepmesteri telepre, ahol 15 napig őrzik a kutyákat, hivatalosan csak ez után ölhetik meg őket. Varga Imre szerint viszont erre a sorsra egyetlen eb sem jutott, mert mindegyiknek szereztek gazdát. "Lehet, hogy az önkormányzat humánusabban bánt a kutyákkal, mint azok, akik ötöt-hatot tartottak a kerítés nélküli portákon" - jelentette ki Varga, aki azt is cáfolta, hogy emberei a gyerekek mellett használták fegyvereiket.

Abonyi Mónika viszont biztosra veszi, hogy a kutyákat nemcsak elaltatták, mert akkor nem halomba dobálva tették volna őket teherautóra. Az állatvédő elmondta, hogy összesen kettő, a környékről elvitt kutyát találtak a gyepmesternél, azokért is 10 ezer forintos befogási, és tartási díjat kellett fizetni darabonként, amikor kiváltották őket. Az állatvédő szerint az önkormányzat egy törvényellenes kutyairtást akar eltussolni.

Az alapítvány vezetője állítja, ellenőrzés címén a mezőőröknek a kutyatartás szabályainak megsértése miatt legfeljebb figyelmeztetésre, bírságolásra lett volna joguk, de fegyverhasználatra semmiképpen sem.

A szervezet vezetője ezért feljelentést tett a rendőrségen folytatólagosan elkövetett állatkínzás, magánlaksértés és kiskorú veszélyeztetése miatt.