Nem mond le a lőszerrobbanás után a szlovák miniszter

Noha személyes felelősség nem terheli, a szlovák védelmi miniszter hétfőn mégis felajánlotta lemondását a pénteken történt nyitranováki robbanás miatt, de Robert Fico miniszterelnök ezt nem fogadta el.

Frantisek Kasicky a jövőben is a hivatalában marad, így a nyolc hónapja felállt Fico-kabinet továbbra is csonkítatlan. A lemondási ajánlatáról Ivan Gasparovic államfővel is tárgyaló miniszter hétfőn úgy nyilatkozott: a katonai robbanóanyagokat hatástalanító nyitranováki (Nováky) üzemben történt katasztrófát nagy valószínűséggel több körülmény idézte elő.

Többen voltak a hivatalosan megadott létszámnál?

A lehetséges okok egyike technológiai természetűnek látszik, de a munkabiztonsági szabálytalanság sem zárható ki. A miniszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta azt a sajtóértesülést, mely szerint a robbanás bekövetkezte előtt a helyszínen az alkalmazottak nyilvántartásában nem szereplő személyek is dolgoztak.

A felvetés oka, hogy máig nincs hiteles nyilvántartási adat arról, vajon a műszakváltás idején bekövetkezett robbanáskor hány személy tartózkodott a csarnokban, amelyet a hatalmas erejű robbanás ökölnyi zúzalékká darált, s helyén akkor krátert vájt, hogy abba a föld színéről lesöpört épület - ha állna - beleférne.

A megengedettnél több robbanóanyag volt a helyszínen?

A robbanás ereje arra enged következtetni, hogy a csarnokban a megengedettnél nagyobb mennyiségű lőszert - gyalogsági aknát, kézigránátot, légvédelmi lövedéket - halmoztak fel, jóllehet a biztonsági előírások szerint csak annyi a megengedett, amennyi egy műszak alatt hatástalanítható.

Persze mindezt majd csak az alapos vizsgálat igazolhatja vagy cáfolhatja meg - mondta Kasicky, aki kritikusan észrevételezte, hogy az üzem vezetése a robbanást követően meglehetősen tétován viselkedett, bár elvárható volt, hogy bizonyos intézkedéseket haladéktalanul megtegyenek, s ne a miniszter megérkezésére várjanak, mint ahogy az történt. "Igencsak furcsa, hogy a tényleges létszám megállapítására is tőlem vártak utasítást" - mondta, hozzátéve: a vádaskodás vagy a személyes felelősségre vonás még korai lenne.

Félszázan voltak a robbanáskor az üzemben

Úgy tudni, hogy közvetlenül a robbanás előtt 49 személy tartózkodott az üzem területén. A robbanás után két azonosítható áldozatot találtak, majd másnap előkerült egy csonkolt emberi testrész, de annak személyazonosságát csak a DNS-vizsgálat derítheti ki. Legalább harminc ember megsebesült, öt személyt azóta is hiába keresnek, szinte kizárt, hogy bármelyikük is életben lenne.

Az oldalról ajánljuk

  • Gazdaság
Szijjártó Péter szerint Magyarország az új világgazdasági korszak nyertese lehet

A miniszter tárgyalt Liam Fox brit parlamenti képviselővel, akit a Világkereskedelmi Szervezet főigazgatójának jelöltek.

tegnap, 12:16

  • Belföld
Szijjártó Péter: Soha nem engedtem magam köré korrupt szándékokat

Szijjártó Péter az RTL-től kapott kérdésekre válaszolt, a kérdés-feleleknek ismét az adriai luxusjachtozás állt a középpontjában.

tegnap, 14:34

  • Belföld
Novák Katalin miniszter lesz, a családok életszínvonaláért felel

Tárca nélkül október 1-től.

szeptember 12., 21:04

  • Belföld
Karácsony Gergely szerint ingyen kellene tesztelni az embereket

Sokaknak ezen múlhat, hogy lesz-e munkahelyük, vagy járhat-e iskolába gyermekük – fogalmazott a főpolgármester.

szeptember 10., 12:58

  • Belföld
Tiltott pornográf felvételek miatt gyanúsíthatják a volt fideszes alpolgármestert

2018 májusában olyan felvételeket talált a laptopján, amelyek hat évvel korábban rejtett kamerákkal készültek.

szeptember 11., 15:25