Első fokon bűnösnek találták Vargát
Így került a képbe Varga Tamás és pénzügyi tanácsadó cége. A Fidesz gazdasági tanácsadója összesen 247 millió forintos névértékű részvénycsomagot kapott azzal, hogy segítségével ,,csináljon" harmincmilliót. Ha mindez megvan, akkor pedig vissza kell kerülnie a részvényeknek az önkormányzathoz. Varga ezzel szemben 100 milliós névértékű részvénycsomagot eladott - 30 millióért - a Dunaferr privatizációs igazgatójának. Az üzlet azonban nem jött létre, mert időközben megindult a büntetőeljárás.
Vargát ezért különösen nagy vagyoni hátrányt okozó orgazdaságban és magánokirat-hamisításban találták első fokon bűnösnek. Mire azonban a megyei bíróságra kerültek az ügy aktái, Varga már eltűnt az országból. Így távollétében született meg a jogerős ítélet. E szerint nem lehet bizonyítani, hogy Varga sikkasztást vagy orgazdaságot követett el. Hiába hallgattak meg másodfokon két új tanút is, arra így sem lett elegendő bizonyíték, hogy Varga tudott-e a részvények ,,bűnös eredetéről.
Jogszabálysértéssel mentették fel
A döntés miatt azonban a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati kérelemmel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz. Megalapozottan - mint ahogy az ma kiderült. A Legfelsőbb Bíróság végzése szerint ugyanis, a Fejér Megyei Bíróság jogszabálysértéssel hozta meg a Vargát felmentő ítéletét. Az ugyanis jelen ügyben mindegy, hogy Varga tudta-e, hogy bűncselekményből származnak a részvények. Ő meghatározott céllal vette át részvényeket, így tudta azt is, hogy nem eladni, csupán hasznosítani kell azokat. Amikor a részvényeket eladta akkor megbízójának érdekeivel ellentétesen járt el. Ez pedig a különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás megállapítására lehet alkalmas - hangzott el a Legfelsőbb Bíróságon. Az, hogy ez valóban így van-e, a Fejér Megyei Bíróság új eljárásából derül majd ki.