hegyek

A barlangi búvárkodás veszélyei

Túlélhető -e Esztramos?

2002. 01. 28., 11:46 | Frissítve: 2002. január 31., csütörtök 14:27

Az Esztramos barlangba rekedt búvár három fő ellensége a kihűlés, a stressz és megtalálása esetén a szállítási trauma. A körülmények arra engednek következtetni, a szerencsétlenül járt búvár gyakorlott és jó lélekjelenléttel rendelkezik.

Illusztráció
A barlangi merülés a búvárkodás legkockázatosabb vállfaja. A búvárnak a szokásos problémák mellett a zárt térben való mozgás, az eltévedés, a kihűlés és a szűk járatokban való mozgás veszélyeivel is szembe kell néznie. Ezért barlangi merülésekre csak alapos képzést követően, magas szintű technikai tudás birtokában vállalkozhat az ember. A barlangi búvárkodás eszközeiben, felszerelésében is eltér a hagyományos, nyíltvízi formától, továbbá más, szigorúbb szabályok vonatkoznak a búvárra.

Hogy az Esztramos barlangban szorult helyzetben lévő búvárunk még életben van, a szakértők szerint arra enged következtetni, hogy a fiatalember birtokában volt a szükséges ismereteknek és felszereléseknek. Eltévedésének oka még vitatott, de minden bizonnyal közre játszhatott az amúgy kötelező vezetőkötél elszakadása. Ez annál is valószínűbb, mert a barlang nevezetes borsókővel borított falairól és cseppköveiről, melyek részben a víz alatt is megtalálhatóak.

A szűk barlangi környezet, a felszerelés ütődései növelik a technikai problémák esélyét. Előfordulhat, hogy a balszerencsében ilyen jellegű hiba is -leginkább a légzőkészülék meghibásodása- szerepet kaphatott.

Az ismereteken és felszerelésen túl a merülő lélekjelenléte meghatározó még a baleset elkerülése, vagy annak túlélése szempontjából. A pánik egyrészről akadályozza a józan döntéshozatalt, másrészt tartalékai fokozott igénybevételére kényszeríti a szervezetet, amely kiélezett helyzetben végzetes lehet.

A szerencsétlenül járt búvárnál valószínűleg van olyan egészségügyi csomag, amely a kihűlés ellen használatos izolációs fóliát, fájdalomcsillapítót és esetleg csokoládét tartalmaz. Ezek nélkül ugyanis bajos életben maradni odalenn.

Illusztráció
A legnagyobb veszély ebben az esetben a kihűlés, a hipotermia. A 11,5 fokos víz még a szigetelő neoprénruhában is rengeteg hőt von el a szervezettől, ami táplálék bevitel hiányában gyorsan vezet tragédiához.

A balesetet szenvedett búvár megtalálása sajnos még nem jelenti a szerencsés végkifejletet. Ha sérülései nincsenek is, a legyengült ember barlangból kijuttatása során jelentkezhet a szállítási traumaként ismert tünet együttes (hő-, hang-, zaj-, rázkódási hatások összeadódása okozta sokk), sőt, sajnos ezeken túl akár töréseket, zúzódásokat is szenvedhet. Mindazonáltal nem szabad megfeledkezni arról, hogy a szilárd pszichés beállítottság még a legválságosabb helyzetekben is képes életben tartani az embert.

hirdetés
hirdetés