Ég a ház a Disney feje fölött
További FOMO cikkek
- Istenes Bencének most jön a neheze, ellenfele is KO-val jutott az elődöntőbe
- A TikTokon kérte a nyilvánosság segítségét a gyerek Lokit játszó színész
- Nelly Furtado és Charli XCX is fellép jövőre a Szigeten
- Egy budapesti szórakozóhelyen bukkant fel Lakatos Márk
- Ed Sheeran olyan helyen lép fel, ahol nyugati zenész még sosem adott koncertet
Az idén 100 éves Disney vezérigazgatója, Bob Iger már februárban stratégiai szerkezetátalakítást jelentett be, aminek révén három részlege lesz a cégnek. Mint akkor közölte, 5,5 milliárd dollárnyi költséget akarnak megtakarítani, és nyereségessé tenni a Disney+-streamingszolgáltatást, így hétezer dolgozótól terveznek megválni.
A folyamat azóta már elkezdődött, és a leépítéshullám elérte a Disney egyik leányvállalatát, a Pixart is. A legújabb hírek szerint az 1200 munkavállalót foglalkoztató Pixartól 75 dolgozót rúgtak ki, köztük a 2022-ben megjelent, a Toy Story-filmsorozat spin-offjaként szolgáló Lightyear rendezőjét, Angus MacLane-t. A 26 éves animátor olyan filmeken dolgozott már korábban, mint a Toy Story 4. vagy a Coco.
Elköszönhetett még a Pixartól Michael Agulnek alelnök, illetve Galyn Susman, a Lightyear producere. Susman elbocsátása azért is érinthette mélyen az ott dolgozókat, mivel igazi hősként emlegették. A Toy Story 2. készültekor hiba adódott a nem kívánt fájlok törlésére használt rendszerben, és a szerver tévedésből törölni kezdte az aktívan használt fájlokat, így a filmet is. Az egyetlen szerencséjük az volt, hogy Susman épp szülési szabadságon volt, de kapott egy otthoni számítógépet, hogy tovább dolgozhasson a produkción. Ennek köszönhetően pedig az ő gépe tartalmazott egy biztonsági másolatot a filmről, ami ugyan kissé hiányos volt, de legalább nem kellett a nulláról kezdeniük – írja a Daily Mail.
A Lightyear két kulcsfigurájának elbocsátása mögött valószínűleg az áll, hogy a 200 millió dolláros költségvetéssel készült film csak 226,7 millió dollárnyi bevételt hozott világszerte, illetve a kritikusok sem voltak túl elégedettek a produkcióval. Míg a szintén Pixar által készített, hasonló költségvetéssel készült A hihetetlen család 2. 2018-ban 1,2 milliárd dollárt hozott a konyhára a vállalatnak. A jegyeladásra az is hatással lehetett, hogy az alkotást nem lehetett bemutatni 14 közel-keleti és ázsiai országban, mivel azonos neműek kapcsolatát ábrázolják a filmben.
A Pixarnál legutóbb 2013-ban volt nagyobb leépítés, miután a stúdió elhalasztotta a Dínó tesó című 2015-ös film bemutatását, és kirúgták annak rendezőjét, Bob Petersont. Ekkor körülbelül 30 munkavállalótól váltak meg.