Ezeknél a látványosságoknál leselkednek ránk leginkább a zsebtolvajok
További FOMO cikkek
- Váratlan felfedezés: máig kiadatlan Michael Jackson-dalokat találtak egy raktár mélyén
- Megnyitott a három Michelin-csillagot szerző spanyol séf új, budapesti étterme
- Két óra alatt elfogyott az összes jegy a Hell Boxing Kings fináléjára
- Már nem keresi a rendőrség Lovas Annabellát, A Nagy Ő korábbi szereplőjét
- Így óvakodjunk a zsebtolvajoktól!
Az úti célunk kiválasztásakor nem is lehet kérdés, hogy több szempont alapján határozzuk meg azt, hogy hova utazunk el, az ár, a nevezetességek vagy éppen az adott időszakban jelen lévő tömeg mértéke mellett azonban a legtöbbször figyelembe vesszük azt is, hogy mennyire biztonságos az adott ország vagy város.
Mindezt persze elsősorban a személyes biztonságunk miatt tesszük, azonban érdemes figyelembe venni azt is, hogy a magunknál hordott értékeinkre hol és mennyire kell odafigyelnünk egy-egy önfeledt pillanat közben is.
Ahogy közelednek a karácsonyi ünnepek, egyre több turista indul útnak, hogy Európa ikonikus látványosságait meglátogassa, ám gyakran megesik, hogy a kiruccanás során nemhogy jó élményekkel nem gazdagodik, de még a pénztárcája is jócskán megsínyli az utazást. Már ha legalább maga a pénztárca megmarad, ugyanis számos népszerű turistacélpont egyben a zsebtolvajok kedvenc helye is, ahol a sűrű tömegben és a fotózkodó, nézelődő emberek között meglehetősen könnyű dolguk is van.
De mégis hol érdemes állandóan a hátunk mögé néznünk? Túl sokat nyilvánvalóan sehol, mivel egy zsebtolvajnak még csak mögénk sem kell férkőznie ahhoz, hogy hozzájusson ahhoz, amihez szeretne, azonban a Quotezone utasbiztosításokkal foglalkozó oldalának szakértői most összeállították azt a tíz helyet Európa-szerte, ahol az utazók a legnagyobb valószínűséggel válnak zsebtolvajlás áldozatává.
Róma a szégyenlista élén, de Párizsban és Barcelonában sincsenek biztonságban az értékeink
A szóban forgó zsebtolvajlási index szerint az olaszországi Rómában található Trevi-kút az első számú hely, ahol a nyaralók a legnagyobb valószínűséggel esnek a tolvajok áldozatául. Így a hatalmas tömeg mellett immáron azon is lehet bosszankodni, hogy nemcsak a kút nyeli el a babonából beledobott pénzünket, hanem egyes személyek is a pénzünkre pályáznak.
Olyannyira, hogy a 18. századi emlékműnél 2024 áprilisában 478 zsebtolvajlás esett egymillió látogatóra levetítve.
Persze Olaszország kapcsán a csodálatos ízek és városképek mellett sokszor szóba kerül a bűnözés is, így a Colosseumnál, a milánói dómnál vagy a nápolyi tengerparton is feltétlenül érdemes figyelnünk az értékeinkre.
A Trevi-kútnál azonban hamarosan akár pozitív változás is történhet, a helyi hatóságok ugyanis azt fontolgatják, hogy jelképes 1 eurós belépődíjat vezetnek be, hogy csökkentsék a látogatószámot, és fenntarthatóbb turizmust biztosítsanak, emellett pedig könnyebben tudják ellenőrizni és szűrni az ideérkezőket.
Az olyan ikonikus látványosságok, mint a párizsi Eiffel-torony és a római Trevi-kút, különösen népszerűek a zsebtolvajok körében, mivel észrevétlenül tudnak mozogni nagyobb tömegek között
– mondta Greg Wilson, a Quotezone alapítója és vezérigazgatója, így az sem meglepő, hogy a lista másodikja az Eiffel-torony lett.
Az építmény a világ egyik leglátogatottabb, fizetős műemléke, amelyet évente csaknem hatmillió ember vesz célba. Ehhez képest a vizsgált, idei áprilisi időszakban csupán 251 eset jutott egymillió látogatóra. Ez önmagában persze nem kevés, azonban korábban ennél jóval kevésbé mehetett az ember jó szívvel a város jelképéhez. 2015-ben az Eiffel-torony körüli zsebtolvajlás ugyanis annyira súlyossá vált, hogy a személyzet egésze sztrájkolni kezdett, tiltakozva a környéken, különös tekintettel a híres párizsi műemléknél zajló ellenőrizetlen bűnözés ellen.
A dobogóról persze nem maradhatott le Barcelona sem, ahol a híres Las Ramblas sétányon a vizsgálat időszaka alatt egymillió emberre 111 zsebtolvajlás jutott. Ennél is beszédesebb, hogy a Daily Mail információi szerint a barcelonai rendőrség szerint 2023-ban a barcelonai bűncselekmények 48,1 százalékát zsebtolvajlás tette ki. Emiatt arra figyelmeztetnek, hogy a késő esti órákban már senki se járjon egyedül a környéken, de érdemes elkerülni az óváros El Raval elnevezésű negyedét is.
Berlin, Amszterdam, Athén és Krakkó sem csak a kedves arcát mutatja
Az ikonikus berlini Brandenburgi kapu a negyedik helyen végzett az összevetésben szintén 111 esettel. Mindez amiatt igazán különös, mivel Berlint az egyedül utazók egyik legbiztonságosabb úti céljának tartják, a látványosság mégis rendkívül népszerű a zsebtolvajok körében. A Brandenburgi kaput a becslések szerint évente több mint hárommillióan látogatják, naponta pedig körülbelül 8 ezren nézik meg a német főváros egyik legnevezetesebb pontját.
Emiatt azt javasolják, hogy érdemes a kora reggeli órákban kilátogatni a helyszínre, ugyanis 9 óra előtt kevés lopásról kapott bejelentést a helyi rendőrség.
A legnépszerűbb úti célok közül nem maradhatott ki az ötödik Amszterdam sem, amelynek Európa-szerte hírhedt vörös lámpás negyede nemcsak a turisták és a helyiek, hanem a zsebtolvajok körében is meglehetősen népszerű – egymillió emberre 100 eset jutott a vizsgált időszakban. A negyed mellett az Anne Frank-ház, a Vondelpark, a Rijksmuseum és a Van Gogh Múzeum egyaránt rendkívül népszerűek – amelyek szintén kéz a kézben járnak a zsebtolvajokkal.
Noha Lisszabon folyamatosan az egyik legbiztonságosabb európai főváros, az Európai Biztonsági Megfigyelőközpont szerint a hatodik helyen rangsorolt város turisztikai célpontként növekvő népszerűsége a zsebtolvajlások számának növekedését is jelentette egyben. Persze még nem érte el a barcelonai, római vagy párizsi méreteket, de vannak turisták, akik naponta elveszítik pénztárcájukat vagy mobiltelefonjukat, különösen a város tömegközlekedési eszközein. Ennek ellenére egymillió emberre csupán 58 eset jutott Lisszabon Alfama kerületében.
Ennél jóval veszélyesebbnek tartják a lista hetedik helyén végző Isztambul bizonyos negyedeit is, azonban a többek között a Hagia Szophiának helyet adó Sultanahmet körzetben csupán 21 esetről számoltak be. Pedig a külföldi turisták száma 2023-ban rekordot döntött, 49,2 millióan érkeztek a városba főként Oroszországból és Európából, de jelentős tömegek érkeztek Németországból és az Egyesült Királyságból is. A kormány várakozásai szerint idén ez a szám eléri a 60 milliót.
Az összeállítás utolsó három helyén a csupán 19 esettel büszkélkedő athéni Akropolisz, a 18 zsebtolvajlás helyszínéül szolgáló krakkói Rynek Glowny főtér és a dublini Guinness Storehouse végzett a maga 7 említésével – ami egyes helyeken Magyarországon egy átlagos keddnek is betudható számnak tűnik...
(Borítókép: A római Trevi-kút 2023 júliusában. Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary)