Minden idők legnagyobb lopása után még a tőzsde is bedőlt
További FOMO cikkek
- Meghalt Eminem szeretve gyűlölt édesanyja
- Matthew Perry halála után Matt LeBlancért aggódnak a barátai
- Harvey Weinsteint sürgősen kórházba kellett szállítani
- Egészségüket kockáztatják a nők, akik műkörmöshöz járnak?
- Visszahívták a forgalomból a Harry Potter-filmek kardjának másolatát, mert sérti a japán fegyvertörvényt
Nyolc évvel ezelőtt ismeretlenek majdnem bedöntötték a bitcoint a tőzsdén, és ezzel hosszú időre megingatták benne az emberek bizalmát. Közel 120 ezer bitcoint, azaz mostani árfolyamon nagyjából 11 milliárd dollárt loptak el a világ egyik legnagyobb Bitcoin-tőzsdéjétől, a kínai Bitfinextől.
A nyomozás közel hat éven át tartott, de csak 2022 februárjában találták meg az elkövetőket. Az elfogásukkal kapcsolatban eddig keveset lehetett tudni, de a Netflix Biggest Heist Ever című filmjéből kiderül, hogy a két gyanúsított személye igencsak meglepte az ügynököket.
A legfurcsább elkövetők
Ilja Lichtenstein, becenevén Dutch, egy orosz–amerikai üzletember, aki pályája elején a kriptovaluták nagy pártfogójaként ismert republikánus politikusnak, Ron Paulnak készített rajongói honlapot, és agyturbózó étrendkiegészítőket árusított. Végül a neves Y Combinator inkubátorprogramban nyert támogatást MixRank nevű online marketingvállalkozásával, amelybe a befektetői körökben nehézsúlyúnak számító Mark Cuban és Marc Benioff is tett pénzt. Nagy erővel dolgozott a briliáns fiatal üzletember imázsán Influence Hacks című blogjával, de 2016-ban, a Bitfinex-hekkel nagyjából egy időben otthagyta cégét. Endpass néven identitásmenedzser, DemandPath néven pedig befektető céget alapított, utóbbival pénzügyi sikereket ért el a Routable nevű, induló online-pénzügyi vállalkozásban.
Lichtenstein felesége, Heather „Razzlekhan” Morgan a Forbes és az Inc. magazinok újságírójaként lett ismert, YouTube-csatornáján vlogolva néha egészen bizarr dolgokat csinált, és ebbe még nem tartozik bele a rapper karrierje. Ugyanis Razzlekhan, ha éppen nem a férje haját vágta le egy videó kedvéért, akkor rappelt a Covidról, de még a porszívójáról is. Annak azonban semmi jele nem volt, hogy nemrég több milliárd dollár értékben rövidítette meg a kriptovaluta világát.
Lopás helyett pénzmosás
Elsőként Dutchot mondta ki bűnösnek a bíróság, miután a férfi egyébként maga ismerte el, hogy elkövette a bűncselekményeket. A BBC összefoglalója szerint a férfi nem csak hogy megbánást tanúsított a tettei miatt, de azt is elmondta, hogy a büntetése letöltése után a kiberbűnözés elleni küzdelemben tudja majd kamatoztatni képességeit.
A bírósági dokumentumok szerint Lichtenstein fejlett hackereszközöket és technikákat használt a Bitfinex feltöréséhez. A hekkelést követően a Morgan segítségét vette igénybe az ellopott pénzösszegek tisztára mosásához.
Az igazságügyi minisztérium közlése szerint a házaspár számos kifinomult pénzmosási technikát alkalmazott. A módszerek közé tartozott a fiktív személyazonosságok használata, a pénzeszközök különböző kriptovalutákra való átváltása és aranyérmék vásárlása. Lichtenstein, aki Oroszországban született, de az Egyesült Államokban nőtt fel, családi utazások alkalmával futárokkal találkozott, és hazaszállította a mosott pénzt.
Razzlekhan bűnösségét a napokban állapította meg az illetékes bíróság, rá jóval enyhébb büntetést róttak ki. Mindkettejük esetében több évtizednyi börtönbüntetéssel kellett volna szembenézniük, de mivel más ügyekben segítették a hatóságokat, így a férfi végül öt, míg Razzlekhan másfél év büntetést kapott. Ehhez vélhetően hozzájárult még az is, hogy lopással nem vádolták meg őket, csupán pénzmosással.
Razzlekhan az ítélet kihirdetése után közleményt adott ki az X-en, amiben azt írta, hogy „hamarosan elmesélem a történetemet, megosztom a gondolataimat, és többet mesélek a kreatív és egyéb törekvéseimről, amelyeken dolgozom”, így várhatóan valamilyen formában még hallani fognak a „rajongók” a történelem legszokatlanabb bűnözőiről.