Újra károghatnak az anyósok, semmittevő hercegnők bitorolják a trónjukat

További FOMO cikkek
-
Dan Reynolds félmeztelen felsőteste a legkevesebb, amiért érdemes Imagine Dragons-koncertre járni
- Van az a helyzet, amikor az exünkhöz kell közelednünk, és nem is lesz jó vége
- Alig szerelt le a világhírű dél-koreai fiúbanda, egy rajongó megpróbált betörni az egyik taghoz
- Schobert Norbi: Krisztus a kereszten félmeztelen, nem zavar?
- Új műsorvezetővel bővül a Sztárbox
„Stipi-stopi, én ülök elöl!” – hallhattuk már mindannyian az utazások előtt még pörgő, egymással versengő gyerekek szájából az autóhoz érve, de gyakran látni olyan feleséget vagy barátnőt is, aki minden alkalommal bérelt helyként tartja fenn magának az anyósülést. Pedig a legtöbb autóban ennél azért jóval több a választási lehetőség.
Persze a versengés mehet a jobb kilátásért vagy a klíma légbeömlőiért, sokszor azonban csupán az áll az első ülések preferálása mögött, hogy az illető állítása szerint a hátsó ülésen rosszul lesz utazás közben – ami valljuk be, a legérthetőbb indok. De mégis mit árul el a személyiségünkről az, hogy melyik ülést választjuk, vagy éppen melyik hely jut nekünk az autóban?
Sokan nem is gondolnák, de az, hogy hova ülünk, sokkal többet elárulhat rólunk, mint pusztán a kényelem vagy a rutin alapján hozott döntés. A pszichológusok és viselkedéselemzők szerint az autóban elfoglalt helyünk gyakran tükrözi belső motivációinkat, szociális szerepünket, vagy akár rejtett személyiségjegyeinket is.
Az utóbbi időszakban a közösségi médiában különösen népszerűvé vált a „passenger princess”, azaz utashercegnő kifejezés, amely többnyire olyan nőkre utal, akik szívesen ülnek az anyósülésen, miközben a vezetést teljes mértékben másra bízzák. De nem csak ez az egyetlen személyiségtípus, amelyik az autóülés-választásból következik. A viselkedéskutatók szerint legalább öt különböző személyiséget lehet azonosítani a legtöbb autóban lehetőségre álló ülőhelyek alapján.

Az anyós még ülésben sem mindig pálya
Az első és legfontosabb pozíció természetesen a vezetőülés, így az sem véletlen, hogy az autó volánjánál ülő személy (aki legtöbb esetben a gépjármű tulajdonosa is egyben) gyakran a „menetparancsnok” szerepében tetszeleg. Ő az, aki szereti kézben tartani az irányítást, és hajlamos minden részletet előre megtervezni. Praktikus, megbízható (jobb esetben), döntésképes személy, aki nehezen engedi ki kezéből az irányítást – így jaj annak, aki nem a kormány mögött ülve javasolja az újabb pisiszünetet.
Pszichológiai szempontból ezek az emberek hajlamosak a perfekcionizmusra, és gyakran érzik úgy, hogy csak akkor tudnak ellazulni, ha minden az ő kontrolljuk alatt van – írja a Daily Mail. Bár diplomatikusnak tartják magukat, néha a logisztikai szempontok javára elfeledkezhetnek mások érzelmi igényeiről, így sokszor távolságtartónak tűnhetnek. És hogy ki ül melléjük?
A „passenger princess” tipikusan az, aki nem szívesen vesz részt a vezetésben és az irányításban, viszont annál inkább élvezi az utazás kényelmesebb oldalát.
Akárcsak egy előítéletekhez méltó anyós, aki a családi születésnapon mindent kritizálva felfalja a süteményt, miután nem akarta kivenni a részét az előkészületekből…
A jobb egyben ülő személyek gyakran túl sokat agyalnak, ezért megkönnyebbülés számukra, ha valaki más vállalja a felelősséget. Ennek ellenére ez a személyiség kifejezetten érzékeny, empatikus és a harmóniára törekszik – de nem szabad őket alábecsülni. Látszólag alkalmazkodók, ám csendesen, de erőteljesen érvényesítik saját akaratukat. Számukra a leginkább fontos a luxus és a kényelem, a vizuális élmények és a komfort. A kifejezést gyakran viccesen vagy cinikusan használják, hogy kigúnyolják azt, aki szereti, ha kényeztetik az anyósülésen, miközben valaki másra hárul a vezetéssel járó összes teher. Az utashercegnők 2023 elején váltak népszerűvé a TikTokon, amikor elkezdtek videókat posztolni a „kötelességeikről”, mint például a zeneválasztás és a harapnivalók biztosítása az autóban. Ezen a ponton már jogosan hajtogathatjuk – az olvasókra való tekintettel ezúttal szofisztikáltan –, hogy „azt a kutya mindenit”, ez azonban még nem minden.
Ugyanis amikor valaki „passenger princessként” hivatkozik magára, elsősorban a nőies energiáját és vonzerejét használja ki, miközben igyekszik hárítani azt, hogy a vezetés és az azzal járó feladatok rá háruljanak. Ez azért lehet, mert ezek a személyek szeretik és követelik is maguknak a „hercegnős bánásmódot”, vagy mert magukban foglalják az „Én csak egy lány vagyok!” energiát. Ezekkel pedig általában el is érik a céljukat, azaz az anyósülésen való telefonozás, nassolás, alvás igazán kimerítő feladatát.

A hátsó sor sem szamárpad
Az első két ülést elfoglalók erős személyisége ellenére sem kell kívülállónak éreznie magát annak, aki a hátsó sorba kényszerül – még akkor sem, ha a motor- és menetzaj, vagy a hangosan bömböltetett rádió miatt az elöl ülők beszélgetésébe alig tud bekapcsolódni.
Persze itt is megvan a hierarchia. A hátsó sor egyik ura kétség kívül az anyósülés mögött ülő személy, így nem véletlen, hogy ez gyakran a legváratlanabb és legkülönbözőbb (vagy annak tűnő) személyiségek kedvence. Általában az ott helyet foglaló személy a társaság „joker karaktere”, akiben egyaránt ott rejtőzik a kalandor és a filozófus. Ezek az emberek általában spontánok, érzelmesek, romantikusak, és gyakran hajlamosak az elmélyülésre – akár meditációval vagy csendes megfigyeléssel.
Nem vágynak a középpontba, mégis gyakran ők azok, akik a legérdekesebb történeteket hozzák a csapatba. Az életet utazásként élik meg, ahol minden pillanat új lehetőség.
Így azt sem élik meg lefokozásnak vagy kudarcnak, hogy csak hátul jutott nekik hely, hiszen ott is dominánsak tudnak maradni a társaságon belül intellektualitásukkal.
Velük szemben a sofőr mögött ülők nyugodt utazók, akik általában csendes megfigyelők, és legkevésbé sem igénylik a társasági pezsgést. Szeretik a rendszert, a komfortot és a belső békét. Sok esetben fejhallgatóval, könyvvel vagy egyszerűen az ablakon kitekintve utaznak, a saját világukban. Így bár kívülről passzívnak tűnhetnek, belül gyakran versengő személyiségek, akik szelektíven fektetik be az energiájukat. Nehezen viselik a túl sok ingert, ezért választják gyakran ezt a félreeső helyet. Jellemző rájuk a nyugodtság, a megfigyelés, az érzékenység és az introvertáltság.
Kiknek jut a legrosszabbnak tartott középső ülés?
Egy biztos: aki ezt a helyet választja, nem fél a komfortzónán kívülre kerülni – akárcsak egy középső gyerek. Kétségkívül ez a legkényelmetlenebb ülőhely, mégis sokan tudatosan böknek rá. Az itt helyet foglalók általában erős szociális készségekkel rendelkeznek, szeretnek a társaság központjában lenni, és gyakran
ők képzik az átmenetet és törik meg a jeget az autóban ülő társaságban.
Közülük kerül ki általában az, aki a legnagyobb eséllyel kezdeményez beszélgetést a társaság minden tagjával, az ülés büszke tulajdonosai pedig nem riadnak vissza a vezetői szereptől sem – legyen szó akár egy baráti kiruccanásról vagy munkahelyi csapatépítőről. A komfort nem prioritás számukra, inkább az élmény és a dinamika fontos, így a középen utazók általában a legalacsonyabb és legkisebb személyeken kívül azok, akik magabiztosak, kezdeményezők, spontánok, empatikusak és társasági lények.
Bár természetesen sok más tényező is befolyásolhatja, hogy hol ülünk egy autóban – például a szokások, az udvariasság vagy a praktikum –, mégis érdemes elgondolkodni azon, hogy rendszeres választásaink milyen mélyebb személyiségjegyeket tükröznek. Így amikor legközelebb autóba szállunk, érdemes kicsit másképp nézni a saját és utastársaink ülésválasztására, hiszen megeshet, hogy többet elárul, mint azt eddig gondoltuk.
(Borítókép: Kentaroo Tryman / Getty Images)