Akár 20 millió forintba is kerülhet Ferenc József uniformisa egy bécsi árverésen

További FOMO cikkek
-
Pánik tört ki a fesztiválon, tíz ember meghalt, de a koncert ment tovább
- Az amerikai katonák utolsó vacsorájából már a III. világháború kitörését vizionálták
- Budapesten lép fel Dave Chappelle amerikai humorista
- Így lett közröhej tárgyából popikon énekesnő, akinek máig elrontják a nevét
- Felszállt a világvége-repülő, nukleáris háborútól tarthatnak az amerikaiak
Az 1707-ben Bécsben, I. József osztrák császár, magyar és cseh király által alapított Dorotheum a világ egyik legrégibb és Közép-Európa legnagyobb aukciósháza. Minden évben ilyentájt rendezik a Kaiserhaus und Historika nevű árverésüket, amelyen európai uralkodócsaládok tagjainak személyes tárgyait, illetve a palotákból származó bútordarabokat és használati eszközöket bocsátanak aukcióra – az idei évre közel 400 elárverezendő tárgy jött össze, ezek május 31-től tekinthetők meg élőben is a Palais Dorotheum épületében.
Természetesen a legnagyobb hangsúly mindig a Habsburg–Lotharingiai családon, azon belül is Ferenc Józsefen és Sissin van, általában az ő személyes tárgyaik kelnek el legdrágábban. De az idei évben kifejezetten jó fogás lehet Ferenc József anyjának üvegpohara is – a becsvágyó, fiát a trónra ültető Zsófia főhercegnéről a bécsiek úgy tartották, hogy az „egyetlen férfi a császári udvarban”. Mindenképpen említést érdemel még Bonaparte Napóleon francia császár gyűrűje, amelynek leütési ára várhatóan 4-6 millió forint közt alakul majd.
Az aranyfoglalatos gyűrű érdekessége, hogy a kámeaportrét Napóleon az egyiptomi hadjárata alatt, Pelusium romjainál találta a homokban, majd később Joséphine császárnénak ajándékozta azt.
De IV. Esterházy Miklós herceg gyémánt- és zafírberakásos cigarettatárcája is szép darab, és ilyenből egy sokkal kevésbé díszes példány is piacra kerül most, amely valaha Ferenc Ferdinánd trónörököst szolgálta. Ami tőle viszont igazi kuriózum, az a személyes, meisseni porcelánszervize, a teljes szett maximum kikiáltási ára 3,7 millió forintra várható. Új tulajdonost keresnek Ferenc József és Sissi egyik lányának, Mária Valéria főhercegnőnek az ezüsttányérjai és ezüstözött öngyújtója is, miként Sarolta mexikói császárné keszkenői is. Az aukció további érdekessége egy miniatűr ezüst játékgyűjtemény, amelyet a Habsburg-ház gyermekei használtak. Az apró, kb. 80 darabból álló szett teás- és kávéskészletet, bútordarabokat és különféle figurákat tartalmaz, feltehetőleg 2,4 millió forintért lehet majd velük otthon babaházasat játszani.
Akár magyar királynak is be lehet öltözni
Idén Ferenc Józsefnek számos személyes darabjára le lehet csapni, így két monogramos vászonzsebkendőre is, ezek maximális becsértékét 240 ezer forintban határozták meg. Három pipáját már kicsit drágábban mérik, ezek darabját valószínűleg 480 ezer forint környékén lehet majd hazavinni. Amiből azonban csak egy van (illetve a másik a bécsi Kunsthistorisches Museum tulajdona), az a magyar tábornagyi atillája, amely becsülhetően valahol 12-20 millió forint közt fog gazdára lelni – ha nem még drágábban. A Feldmarschall cím nem jelentett tényleges katonai pozíciót az Osztrák–Magyar Monarchia hadseregében, de egy nagyon magas rangú tiszteletbeli kitüntetés volt, jól mutatja ezt, hogy büszkélkedhetett ezzel II. Vilmos német császár, VII. Eduárd brit király és V. Mehmed török szultán is.

Ferenc József az atillát akkor viselte, ha a Magyar Királyság területén tartózkodott, vagy az országon kívül magyar királyi mivoltát szerette volna jobban hangsúlyozni. A jó állapotban megmaradt ruhadarabhoz eredetiségi tanúsítvány is jár, amit a császár személyi inasa, Eugen Ketterl látott el pecséttel. Az övet azonban külön kell hozzá megvenni, valahol 400-600 ezer forint közt. Az ikonikus Ferenc József-stílushoz jellegzetes szakáll is hozzátartozott, amely túlmutatott a korabeli divaton, az életerőt és a politikai hovatartozást egyaránt szimbolizálta. A Ferenc József-szakállként ismertté vált fazont most egy szerencsés maga is lekopizhatja otthon ugyanazokkal az eszközökkel. A forma megőrzéséhez a császár éjszakánként speciális szakállpántot viselt, ez azonban sajnos nem jár hozzá.
A Dorotheum viszont most 800 ezer és 1,6 millió forint közt árverésre bocsátja valószínűleg az aranyozott szélű porcelán borotválkozótálkáját a borotvapamacsával együtt. E tárgyak eredetiségét is Eugen Ketterl igazolta, aki engedélyt kapott az uralkodótól arra, hogy élete során néhány személyes holmit eladhasson jövedelme kiegészítéseként. Az árverésen szerepel továbbá a császár egyik borotvája, amely korábban leánya, Mária Valéria főhercegnő tulajdonában volt, és most szintén a fentebbi árképzéssel mérik.

Ugyancsak Eugen Ketterl által hitelesített darab egy pár személyes császári papucs színes kézi hímzéssel, valamint egy teknőspáncélból készült cipőkanál. A díszmagyarban, Glück Károly által festett kép, a festett mellszobor vagy az atillás akvarell olcsóbb, a magyar királyi teríték meg pláne, igaz csak egy aranyozott herendi porcelántányér, egy tejkiöntő és egy Henkel üvegpohár érhető el most a szettből – természetesen minden darabot a Szent Korona motívumával díszítettek.
Sissi magyar koronázási ruháját az akkori világ legmenőbb divattervezője kreálta
Erzsébet királynétól az idén a legszebb darab (amelyet később az utolsó magyar királyné, Bourbon-Pármai Zita is használt) a fekete selyem és csipke napernyő, várhatóan ez 3,2 millió forintnál fog megállni, és szintén csodás az ugyanennyire taksált fekete legyező is, amit Mária Valéria főhercegnő dekorált ki virágokkal és pillangókkal. Erzsébet királyné imakönyve is eladó most, ahogy két keszkenője is, még bajor hercegnői időszakából, ezek különlegessége a finoman hímzett „E” monogram a bajor királyi koronával. A portrék közül különös figyelmet érdemel Georg Martin Ignaz Raab kiemelkedő alkotása, amelynek becsült értéke 8-16 millió forint, ezen Erzsébet császárné látható 30 éves korában, 1867-es magyar királynéi koronázása után.

Az igazgyöngy- és csipkedíszítéses ruha a világhírű divattervező, Charles Frederick Worth kreációja, aki a hagyományos magyar viseletből merített hozzá ihletet.
Worth nem először dolgozott Sissinek, két évvel korábban egy gyémántokkal kivarrt ruhát rendelt tőle a császárné, amelyben leghíresebb portréján is le van festve. Worth párizsi szalonját akkoriban a korszak előkelőségei keresték fel. Számos divatszakértő nevezi az haute couture atyjának, de ő volt az első, aki élő modelleket alkalmazott, hogy bemutassa legújabb tervezéseit a korszak elitjéből kikerülő ügyfelei számára. Első volt abban is, hogy márkajelzést varrt a ruhákba, és nevéhez fűződik a kényelmetlen krinolin elhagyása, felszabadítva ezzel a női testet.
Erzsébet királyné tárgyai közül a saját asztalkája, a Bad Ischl-i császári villában használt meisseni porcelánteríték, az ezüst teaforraló és asztali csengő érdemel még említést. Illetve a végére hagytunk egy igazi kuriózumot: a Benczúr Gyula által festett portrét, amelyet a művész 1900-ban készített posztumusz a fekete gyászruhát viselő császárnéról annak sógornője, Mária Terézia portugál infánsnő megrendelésére.
(Borítókép: Ferenc József és Ferenc Ferdinánd trónörökös Veszprém környékén lovagolnak 1908-ban, Ferenc Józsefen magyar tábornagyi zubbony. Fotó: Hulton Archive / Getty Images)