Hét nő, akik megtörhetik a Vatikán szigorú dresszkódját

2025.05.19. 10:53
A vatikáni protokoll értelmében a pápa jelenlétében mindenkinek feketét kell viselnie – kivéve egy kis csoportot, amelynek tagjai a „fehér privilégiumával” rendelkeznek. Spanyolország, Belgium, Luxemburg és Monaco katolikus uralkodónéi fehérben tündököltek a fekete ruhás tömegben, és azt is eláruljuk, hogy miért.

XIV. Leó pápa beiktatási ceremóniáján a fekete ruhába öltözött tömegből kitűnt néhány fehér ruhás hölgy, köztük Letizia spanyol királyné. A Vatikán szigorú öltözködési szabályai szerint a pápával való találkozáskor feketét kell viselni, ám létezik egy különleges kiváltság, amely lehetővé teszi bizonyos katolikus királyi családok női tagjainak, hogy fehérben jelenjenek meg.

A „privilège du blanc”, vagyis a „fehér kiváltsága” egy régi hagyomány a katolikus egyházban, amely jelenleg kizárólag hét nőnek teszi lehetővé, hogy fehér ruhát és fátylat viseljen a pápa jelenlétében. Ez a kiváltság a katolikus monarchiák uralkodónőinek és a katolikus uralkodók házastársainak jár.

New York Post Taylor Marshall egyházi szakértőt idézve azt írja, hogy a fekete öltözet „az alázatosságot és azt a vágyat jelképezi, hogy az ember észrevétlen maradjon”. A fekete ruha viselése a protokoll szerint a pápa iránti tisztelet jele. A hagyomány szerint a nőknek olyan fekete ruhát kell viselniük, amely takarja a térdüket, és hosszú ujjú, a vállakat fedő felsőrészt, valamint mellkast is takaró szabással kell rendelkeznie, hogy ne látszódjék a dekoltázs. A fejet pedig fekete csipkefátyollal, úgynevezett mantillával kell fedni.

Korábban itt, Ferenc pápa gyászszertartásának tudósításában írtunk a vatikáni öltözködési protokollról. 

A fehér kiváltságosai 

Jelenleg mindössze hét nő rendelkezik a „fehér privilégiumával”:

  • Letizia spanyol királyné (VI. Fülöp spanyol király felesége)
  • Zsófia spanyol anyakirályné (I. János Károly korábbi spanyol király felesége)
  • Paola belga anyakirályné (II. Albert korábbi belga király felesége)
  • Mathilde belga királyné (Fülöp belga király felesége)
  • Mária Terézia luxemburgi nagyhercegné (Henrik luxemburgi nagyherceg felesége)
  • Marina nápolyi hercegné (a nápolyi trónkövetelő Bourbon-Szicíliai Ferenc felesége)
  • Charlène monacói hercegné (II. Albert monacói herceg felesége)

A vasárnapi beiktatási ceremónián Letizia spanyol királyné egy elegáns, fehér, hosszú ujjú, térd alatt végződő Redondo Brand ruhát viselt aszimmetrikus gallérkivágással, testszínű Magrit cipővel, Ansorena1845 gyöngy fülbevalóval, kis fehér táskával, valamint csipkefátyollal a fején.

A hagyomány története és jelentősége

A „fehér privilégiuma” egy olyan hagyomány, amely a katolikus egyház és a katolikus monarchiák közötti különleges kapcsolatot tükrözi. Az eredetileg minden katolikus uralkodó házastársának biztosított kiváltság mára csak néhány európai királyi házra korlátozódik.

Ez emlékeztet arra, hogy a katolikus egyház magas elvárásokkal rendelkezik a világi személyek öltözékével kapcsolatban, és elismeri a katolikus uralkodókat a kereszténység szerves részeként

– magyarázta a lapnak a szakértő.

A fehér szín viselésének joga nem kötelezettség – olykor még a kiváltsággal rendelkező királyi hölgyek is fekete ruhát választanak az egyházfővel való találkozáskor, különösen gyászszertartásokon, amikor a fehér szín használata szigorúan tilos.

Történelmi precedens és vitás esetek

A kiváltság politikai vihart is kavart korábban. 2006 áprilisában Cherie Blair, Tony Blair brit miniszterelnök felesége – aki gyakorló katolikus – fehér ruhát viselt II. János Pál pápával való találkozásakor, annak ellenére, hogy nem volt katolikus uralkodó házastársa. Döntése sokakat felháborított, egy katolikus brit parlamenti képviselő azzal vádolta, hogy „nagyon magasztos elképzelése van önmagáról”. 

A beiktatási ünnepségen több tízezer ember vett részt, köztük J. D. Vance amerikai alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Steve Scalise képviselőházi többségi vezető és a kongresszus számos tagja. Az eseményről ide kattintva olvashat részletesebben.